DE KOUS VAN OOM SAM 6.000.000.000 dollars onder den grond! WisslS lloe de Amerikaonsehe banken vroeger goud vervoerden. lJe pantserwagens zijn omringd door talrijke bewakt voorzorg tegen een onverhoeds clien aanval gereed honden. hij drie inillioen uitgeven om een inillioen te ver overen „Een legerJawel, een flink, volledig uitgerust leger Wat kost dat Wie zal het op de goudvesting afsturen Een buiten - landsche macht 1 Dat zou nóg kunnen, dachten de Amerikaan - sche goudbeheerders, als we 't goud te New York bewaarden. Dan kon een vijandelijke vloot de stad veroveren, en zoo lang be zet houden, tot de vijan delijke genie het goud had opgedolven en aan boord gebracht. Maar. Fort Knox ligt 900 km. van de naaste kust, die van den Atlan- tisehen Oceaan, verwij derd en tusschen het fort en de zee ligt het ondoordringbare Appala chian-gebergte. Daar kan geen leger doorheen En daar kunnen geen vlieg tuigen overheen, want de af te leggen luchtweg is zoo verraderlijk, dat zelfs ervaren Amérikaansche vliegers schromen, er zich langs te wagen. Er is inderdaad geen aankomen aan Goud lokt. Klein geld lokt kruimeldieven, groot geld lokt heele benden, ja legers van roovers. Past er op, vermanen de Vereenigde Staten zichzelf Ze hébben goud, meer dan ooit te voren, meer dan eenig ander volk ter wereld meer zelfs, dan zij meenen, in de gewone schatkelders veilig te kun nen bewaren. In 1913 begonnen ze een spaarpot te vormen, te zamen de kous van Uncle Sam en die bestond toen uit een kleine 800.000.000 (gou den) dollars. Begin 1934 was dit appeltje voor den dorst aangegroeid tot bij de 2.500.000.000 dollar, en met de devaluatie werd het een sommetje, dat de zes milliard heel aardig naderde. Begin Juli 1935 bedroeg de goudvoorraad S 5.500.000.000, en het goud bleef maar binnenstroomen. Straks was het zes milliard en de vraag rees waar kunnen we dat spaarpotje veilig bewaren, zoo, dat geen dief het nemen kan De beheerders van de schatkist gingen aan 't plannen maken en 't waren geen halve maat regelen, die zij gingen beramen, en meteen uit voeren. De kous werd een in letterlijken zin onge naakbaar fort. En terwijl u deze regels leest en de foto's beziet, is men bezig, het goud uit den spaarpot in die kous over te storten. Te New York en te Philadelphia houdt men slechts zooveel goud achter, als noodig is voor de dagelijksche behoeften. De rest gaat naar FORT KNOX, in Kentucky. Een jaar geleden zette daar een ploeg arbeiders de eerste spaden in den grond. Wie er langs kwam, vtoeg „Waar graven jullie zoo voor De arbeiders antwoordden, naar zij verstand hadden „Ze willen eens kijken, hoe diep je graven moet, om op de rotsen te komen." Zij wisten zelf niet, dat zij een put aan 't graven waren voor den grootsten schat ter wereld Nu is het goudfort klaar en wie er in kan breken, mag het goud hebben. Ofschoon 't hem niet mee zou vallen, zijn buit weg te dragen. Zóó'n klein sommetje zou hij niet mee willen nemen, dat hij niet binnen een paar minu ten doodop was van 't sjouwen, vooral als hij ver volgd werd. Een inillioen dollar aan goud weegt dui zend kilo En trouwens particulieren mogen geen ongemunt goud bezitten. De dief of zijn heler zou een heelen toer hebben, om den buit in gangbaar geld om te zetten Maar 't ergste (en voor de schatkistbeheerders 't voornaamste) is geen inbreker, geen bende, geen leger kan aan het goud raken Vernuft en beleid, wetenschap en natuur en techniek hebben samengespannen, om Fort Knox ongenaakbaar te maken. Het heeft ondergrondsche muren, dikke lagen Fort Knox in den staat Kentucky, waar de Améri kaansche regeering haar goudschat van 6.000.000.000 dollars gaal bewaren. beton, waar met geen springstoffen doorheen te komen is maar ten overvloede is dat beton gewa pend met stalen platen, die geen gannef met een steekvlam door kan branden. Want als het vlam metje tegen het metaal komt, ontwikkelen zich daaruit gifgassen Zich door een tunnel naar de kluis toe werken, dat is dus heusch onbegonnen werk, en niemand zal er aan beginnen. Trouwens, hij zou nauwelijks bij een plaatje staal gearriveerd zijn, of er begon een alarm-inrichting te roepen, en de belagers werden bij hun nekvel uit hun-holen gesleept als konijntjes. Eén methode slechts zou eenige kans op succes opleveren een aanval door een zeer groote bende, die eerst den bovenbouw veroverde en bezette. Maar dat karweitje boven den grond zou nog heel wat voeten in den aard hebben want die boven bouw is met geraffineerde zorg in staat, van ver dediging gebracht. Er loopen diepe kanalen omheen, en desnoods kan het heele boeltje onder water gezet worden. Iedere ingang en uitgang wordt bestreken door machine-geweren, waarachter schutters in kogel vrije gewaden gereed zitten. Geen mensch kan het gebouw betreden, of er worden van alle kanten ge- weerloopen op hem gericht, die hij niet ziet. Hoeveel tijd zal hij dan hebben, om verdachte bewegingen te maken Zelfs de alarm-inrichtingen zijn onaantastbaar. De draden doorsnijden, om ze stom te maken, gaat niet. Want als iemand die draden doorsnijdt, brengt hij een andere verborgen inrichting in werking, die zélf weer alarm maakt. Er valt dus met de allerbeste verzameling in brekers-instrumenten nóg niets te beginnen. Al lukten er een paar eerste stapjes, dan brachten toch de volgende stappen den dood. Want het fort is inderdaad een fort. Er huist een afdeeling cavalerie, moderne cavaleriezonder paarden, maar met tanks en ponton wagen s, van for- sche machine-geweren en radio voorzien. De kazer ne-ruimte van het fort geeft 1300 man plaats En heel het land rondom het fort is versterktis één groot legerkamp, één groot arsenaal. Er is zelfs een eskader van de luchtmacht gevestigd. Wie kan daar tegen beginnen, ook al wou Dn nu moet zoo'n massa goud uit de hoofdsteden naar die safe, die inderdaad safe is, worden over gebracht. Natuurlijk gebeurt dat uiterst voorzichtig. Er worden maatregelen genomen tegen dieven, rooverbenden, die 't goud zouden willen veroveren, zelfs tegen gekken, die uit krankzinnigen-spor- tiviteit. zouden willen probeeren, de goudtreinen te laten ontsporen. Het goud wordt in vijftien treinen geladen. Een sterke gewapende macht voorkomt natuurlijk alle malligheid, en de lieden, die de goudstaven over dragen en laden, worden voortdurend in 't licht van groote schijnwerpers gehouden. De stalen treinen, die met bliksemsnelheid hun bestemming tegemoet zullen ijlen, zitten vol soldaten met revolvers en machine-geweren en gasgranaten. Boven de treiken zweven vliegtuigen mee, gereed om te verdelgen, wie 'n begeerlijke hand zon trachten uit te strekken. En het spreekt vanzelf, dat de treinen worden voorafgegaan door zwaar bewapende en verdedigde inspectie-ploegen. Die gaan ieder eentimetertje van de baan na, om zich te vergewissen, dat geen mis dadige of waanzinnige hand de veiligheid van het transport heeft belaagd. Nee er is geen aankomen aan De diverse staatsvijanden hoeven er niet eens over te denken, i Er gaat te veel óm rondom de groote kluis een betrekkelijk klein geval nog maar, 20 bij 8 bij 4 m. in Fort Knox, de kous van Oom Sam. Maar dat. moet wel. We zijn niet meer in den goeden ouden tijd, toen een kwaad gezicht voldoende was, om bandieten af te schrikken. In 1790 bijvoor beeld, toen de schatten van de Munt te Philadelphia bewaakt werden door één mannetje. En als die zijn maaltijden ging gebruiken, liet hij zijn trouwen waak hond achter, om eventueele indringers af te schrikken. Is het eeiie niet even goed een sprookje als het andere CH. L. CLARKE

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 35