MONT BLANC BESTIJGING! HONDERDVIJFTIG JAAR Op 8 Augustus 1786 overwon de mensch i- den hoogster bergtop van Europa Jacques Balmat bleef een vurige belangstelling koesteren voor het beklimmen van bergen. Maai' hiertoe werd hij hoofdzakelijk gedreven door de fantastische gedachte, dat hij op de toppen goud zou vinden. Op tweeënzeventigjarigen leeftijd kwam hij op zoo'n „goudtocht" oin het leven in de Val de Sixt zijn lijk werd nooit gevonden. Zoowel Jacques Balmat als de Saussure worden als de eerste Mont Blano-veroveraars beschouwd en in Ohamonix staat dan ook een monument ter gedachtenis aan deze beide pioniers. Ook het vrouwelijk geslacht heeft zich niet on betuigd gelaten bij -t bestijgen van den Mont Blanc Jacques Balmat, de avontuurlijke en eerzuchtige berg beklimmer, die op 8 Augustus 1786 ah eerste den top van den 1/ont Blanc bereikte. Als een eenvoudige aardrijkskundige waar heid werd het ons op school reeds ingeprent: de Mont Blanc, hoogste top der Alpen, 4810 meter. We kregen bovendien nog een af beelding te zien van een ontzaglijk lioogen berg, waarvan, gerekend vanaf den top, ongeveer een derde met sneeuw en ijs was bedekt en hiermede hield de kennismaking op. Minder bekend is, dat de Mont Blanc eeuwenlang een bijna onweerstaanbare aantrekkingskracht heeft uitgeoefend op beklimmers en dat het eerst op 8 Augustus 1786 dus juist honderd vijftig jaar geleden aan Jacques Balmat gelukte hem te bestijgen. In den loop der eeuwen werd de ontoegankelijke berg meerdere malen in geschriften genoemd. Steeds bleek het verlangen om de onherbergzame gebieden binnen te dringen en den top te bereiken, maar zelfs nog in 1760 werd algemeen aangenomen, dat deze hoogste aller Alpen nimmer door de mensclien zou kunnen worden overwonnen. De jonge natuurkundige Horace-Bénédicte de Saussure wordt hierdoor geprikkeld en besluit alles in het werk te stellen om den berg te beklimmen. Hij looft geldprijzen uit voor hen, die een weg kun nen aanwijzen, waardoor het mogelijk zal zijn den top te bereiken. En wat eerst in een soort jeugdige overmoedigheid bij hem post vatte de Saussure was eerst twintig jaar toen zijn belangstelling voor den Mont Blanc ontwaakte groeit flater uit tot een levenstaak. Jarenlang verkent hij den berg en onderneemt tallooze tochten, maar zelfs in 1778 II. B. de Saussure, eigenlijk de, „geestelijke" be dwinger van den hoogsten Alpentop. verklaart hij nog, dat het hem on mogelijk lijkt. Desondanks worden regelmatig pogingen ondernomen, ook door anderen, en zoo gelukt het einde lijk in 1784 een hoogte te bereiken van 4331 meter. In 1785 waagt de Saussure wederom een bestijging, waarvan hij echter on verrichter - zake moet terugkeeren. En zooals het dikwijls gaat een man, gedreven door zucht naar roem en geld, spant er zich voor en hij slaagt Jacques Balmat had tot dusverre nog niet van zich laten spreken als iemand, wiens ideaal het is den Mont Blanc te overwin nen. In 1786 voegt hij zich vrij onverwachts bij een groep van drie ervaren beklimmers. Als na zwaren tegenslag zijn drie metgezellen be sluiten terug te këeren, gaat hij alleen verder en het gelukt hem na veel inspanning den top tot op een paar honderd meter te naderen. Daarna wordt hij bij het aanbreken van den avond door een zwaren storm overvallen en tot den terug tocht gedwongen. Hij heeft echter het geheim van den „Witten Ber<*" leeren kennen en zoekt thans één metgezel, die als getuige met hem den berg wil bestijgen. Michel Paccard, een dokter uit Chamonix een plaatsje ten Westen van den Mont Blanc die zelf ook reeds eenige malen pogingen heeft ondernomen, stemt er in toe met hem mee te gaan. Zij vertrek ken Balmat volgt de route, die hem bekend is en 8 Augustus 1786 staan beide mannen op den top van den Mont Blanc. Wat het dagboek van den getuigenden dokter hieromtrent onthult, is slechts zeer weinig, maar bewijst voldoende „Onze reis van 8 Augustus 1786. Aankomst 6 uur 23 's avonds. Vertrek 6 uur 57. Waren 34 mi nuten boven." Het spreekt haast vanzelf, dat men in het dal vol spanning het resultaat van den tocht afwachtte en toen het bericht kwam, dat de ongenaakbaar ge achte Mont Blanc eindelijk was overwonnen, kende de vreugde geen grenzen. De Saussure, door wiens persoonlijk voorbeeld en, niet in het minst, door wiens financieelen steun in den loop der jaren de pogingen steeds weer waren herhaald, wensehte niets liever dan aan de zijde van Balmat ook den Mont Blanc te bestijgen. Hij moest echter, door allerlei omstandigheden, wachten tot 3 Augustus van het volgende jaar, eer hij zijn ideaal zag ver vuld. l)e eeuwige sneeuwvlakten van den Mont Blanc, 4810 meter boven den zeespiegel. en de eerste vrouw, die den tocht volbracht, leeft nu nog in de herinnering der bergbevolking voort als de „Mont Blanc-bruid". Het was Henriette d Angeville, die in 1838 deze waarlijk „mannelijke" prestatie volbracht.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 5