da£ onzer en .Een okapi, welke door een Ajrikaansclie expeditie gevangen werd. REUZEN kooi in zijn reptielenhuis met een bijna vier meter langen visch-wurm er in Het zijn de reuzen onder de dieren, die op de be zoekers altijd den fasci- neerendsten, den blij vend - sten indruk maken. En als het mogelijk was alle thans nog steeds levende reuzen-soorten van allerlei dieren bijeen te brengen, zij aan zij met hun kleinere, voor ons normalere familie leden, dan zou dat zeker de merkwaardigste en sensationeelste dierenverza meling ter wereld zijn. En nu spreken we na tuurlijk over de werkelijke reuzen, niet over de wat abnormaal uitgegroeide ge wone exemplaren, want overvloed aan voedsel en andere uitzonderlijk gun stige levensomstandighe den kunnen oorzaak zijn dat een exemplaar van een kleinere soort extra groote afmetingen aan neemt, maar dan zijn z'n verhoudingen toch abnor- Dit zijn de gouden dagen voor onzen dieren tuin, of die nu in 't hartje onzer groote steden, of, naar nieuwer mode, in weidsche natuurparken zijn ingericht. Zon en zomer drijven nu eenmaal de bevolking van de stad naar het land en andersom, maar de sensatie van den dierentuin blijft altijd nummer één van het program, en de Amsterdammer, die in zijn Artis misschien nog nooit een voet heeft gezet, dwaalt nu tusschen de dierencollecties rondom den Grebbeberg. Vooral in de laatste jaren zijn de levenscondities, ook voor de zeldzaamste en gevoeligste diersoorten, zóó kundig verbeterd, dat er maar weinig wonderen van 't dierenrijk zijn. die u in onze dierenparken niet aantreft. Maar ook voor een dierentuin-directeur blijft er altijd nog wel wat te wenschen over. Toen ik een hun ner eens vroeg, wat z'n liefste nog onvervulde wensch wel zijn zou, antwoordde hij zonder dralen „Een okapiomdat, tot dan toe nog geen enkele dier gaarde er een bezeten had en een dier, dat wel een kruising lijkt van zebra en giraffe, zeker een van de vreemdste van alle vreemde schepselen is, die Afrika heeft opgeleverd. Maar sedert dien is er een okapi te zien geweest in Engelandde huidige koning Edward VIII schonk hem aan de London Zoological Gardens, toen hij er een van de Belgische koninklijke familie ten geschenke gekregen had. Ook de dierentuin te Antwerpen bezat voor korten tijd een okapi doch het dier is inmiddels over leden. Dat feit heeft de begeerlijkheid van een okapi voor de andere dierentuinen natuurlijk een ietsje ver minderd en onze zegsman had nu zijn zinnen gezet op een reuzen-aardworm. O neen, in wetenschappelijk opzicht is een okapi en misschien nog wel een dozijntje andere zeldzaam heden nog altijd heel wat belangrijker dan een reuzen-aardworm, en biologen genoeg zouden er zijn, die een stuk van hun leven geven wilden voor een reuzen-panda, een witten rhinoceros, een Borneo- schen kikvorsch en tal van andere rariteiten der natuur, die ze nimmer aanschouwen zullen. Maar een diergaarde-leider voelt ook een beetje mee met ziju publiek, dat hij graag op 'n goeiên morgen ver steld zou willen zien staan voor een groote glazen maal en niet blijvend. De echte reuzen zijn geboren reuzen. Zoo leven er uitsluitend op Komodo, een onzerOost- Indische eilanden, nog een soort reuzen-hagedissen de Hew Yorksche Zoö heeft er een paar maal een bezeten van bijna drie meter lengte. Maar de jagers hebben er gezien van wel bijna vier meter lang Wie zal ont kennen, dat dit reuzen zijn onder de hagedissen In 1934 waren er in New York weer een paar van die „draken" aangevoerd en dadelijk was er natuur lijk een legertje persfotografen bij de hand om deze knapen te portretteeren. Maar ofschoon half Mei, was het toch nog gevaar lijk koel om de nieuwe Zoo- bewoners in de buiten- kooien te laten ze moesten voorloopig nog gehuisvest blijven in een glazen kooi aan het einde van het reptielenhuis, die steeds op tropische temperatuur ge houden wordt terwille van andere hagedissen, waar van er sommigen de „dra ken" van Komodo wel haast in lengte, maar toch lang niet in omvang eve naren. Daar moesten de camera's en de schijn werpers worden opgesteld. De oppasser hield de dieren op veiligen afstand door zelf, zijn beenen met stevige planken beschut tend, voortdurend eieren binnen het bereik der ontzaglijke muilen te rol len. Geen oogenblik verloor hij de log schuifelende die ren uit het oog, de bliksem- Een reuzenxvaraam van bij-u drie meter lengte, die in 1934 werd opgenomen in den Dierentuin ran New York. Uitsluitend op het eiland Komodo komen deze reuzen nog voor. De vogelet/mde spin uit Artis te Amsterdam. snelle beweging der lange, gevorkte tongen, de machtige staarten, die hem bij de geringste achte loosheid met één slag vellen konden. Daar voelde hij plotseling iets over zijn schoen kruipen. Jaren van omgang met slangen hadden hem er in getraind, volmaakt stil te hlijven staan, wanneer ieder ander door een sprong of een andere plotseling beweging zijn schrik getoond zou hebben. Het kon toch zeker geen reuzen-hagedis zijn, die hem op de teenen trapte. Hij keek rustig omlaag het was niets dan een nietig klein hagedisje zijn grauwe, geschubde rug en staart waren nog even te zien, voor het onder de verwarmingsbuizen verdween. Hoe 't- daar binnen gekomen was een raadsel. Dozijnen van die kleine bewonertjes van rotsholen, steenhoopen, houttafels, komen er ieder jaar in een diergaarde nu en dan ontsnapt er 'ns een en geniet van zijn vrijheid tot een oppasser hem betrapt. Wat een contrastTwee hagedissen, afstamme lingen van een zelfde geslacht uit den Permtijd, misschien tweehonderdmillioen jaar geleden, één wiens afmetingen tien, twaalf centimeter niet

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 14