L'eshevsky, kampioen van. de l'er. Staten. Botwinnik, kaïnpioen van Rusland. (locli geen der schaak-clubs wenschte aan deze kinderex ploitatie mede te doen, zoodat wij hem nimmer als won derkind hebben aanschouwd. In het vorige jaar deed hij mee aan een tournooi in Engeland de verwachtingen waren niet zeer hoog gespannen, doch hij won den eer sten prijs boven Flohr. Hij is thans kampioen van Ameri ka enmet Fine de na volger vau de school van Capablanca. Reuben Fine is eveneens een bijzonder sterk speler. Zijn stijl wordt die van den onbarmliartigen eenvoud genoemd, is echt. Amerikaansch, zakelijk, doch zeer lucratief. Hij is de overwinnaar van het tournooi te Zandvoort, hetgeen een belangstellende de geestige opmerking ontlokte „Om zoo een tournooi te winnen, dat moet. Fine (Eng. uitspraak van fijn) zijn." De jonge Botwinnik is sinds eenige jaren kampioen van Sovjet-Rusland. Zijn prestaties zijn nog steeds in stijgende lijn en de verwachtingen omtrent hem zijn hoog gespannen. I)e jonge Tsjech S. Flohr heeft reeds een grooten staat van dienst. Reeds sinds eenige jaren werd hij als de evenknie van onzen Euwe beschouwd, omdat zij in tournooien bijna steeds gelijk uitkwamen en een match tussehen hen beiden gelijk spel opleverde. Van de Engelsche amateurs is de Engelsche edelman, Sir O. A. Thomas, de meest bekende. Behalve als schaakspeler genoot hij voorheen een groote reputatie als tennisspeler, in welke sport hij vele prijzen heeft gewonnen. Dit zijn de deelnemers aan den titanenstrijd te Nottingham. In spanning volgt de schaakwereld hun verrichtingen. Br. S. Tartakower. li. D. Bogoljubow. Eerst de logica en wetenschappelijke zin van Dr. Max Euwe. konden zegevieren over den Franco-Rus. Dr. Euwe is in 1901 te Amsterdam geboren, doctor in de wis- en natuurkunde en leeraar aan het gemeentelijk Meisjes- lyceum te Amsterdam. Na al betgeen reeds over onzen Nederlandschen held is geschreven, kunnen wij volstaan met de hoop uit te spreken, dat het hem zal gelukken, de historie ten spijt, den eersten prijs in het Nottingham- tournooi te veroveren. De oudere generatie wordt gevormd door Dr. Vidmar en Dr. S. Gr. Tartakower. Dr. Vidmar is hoogleeraar aan de universiteit te Laibach in Joegoslavië. Hij behoort stellig tot de eersterangs grootmeesters en genoot steeds de bewondering der schaakmeesters, omdat hij het ah amateur zoover heeft weten te brengen. De grootmees ters in het tournooi te Nottingham zijn nl. behalve Dr. Euwe en Dr. Vidmar allen beroepsspelers, de vier Engelsche spelers daargelaten, die allen amateurs zijn. Dr. Tartakower, Meester in de Rechten, van origine Pool, heeft ook zijn vaderland den rug toegekeerd, is gevestigd te Parijs en als Franschman genaturaliseerd. Reeds voor den oorlog was hij als schaakmeester be roemd, doch nog meer beroemd is hij door zijn ge schriften en zijn journalistiéken arbeid. De goedmoedige E. D. Bogoljubow, ook een Rus van geboorte doch sinds den wereldoorlog in Duitscliland woonachtig, is thans Duitsch onderdaan en de Duitsche voorvechter. Feitelijk is hij de felste tegenstander van Aljecliin geweest, dien hij dikwijls in tournooien over won. Hij heeft twee keer met Aljecliin een wedstrijd 0111 het wereldkampioenschap gespeeld, doch beide keeren verloren. Spreekwoordelijk is zijn optimisme. Tijdens een tournooi, waarin hij niet bijster goed stond, wandel de hij met Dr. Euwe. Deze ried hem aan beter zijn best te doen, waarop Bogoljubow antwoordde, dat hij nog best den eersten prijs kon win nen. Hij ging met Euwe zijn toekomstige tegenstan ders na en verklaarde van allen te zullen winnen. Bij Aljecliin gekomen, aarzelde hij en zeide„Die partij maak ik remise." Toen Euwe opmerkte, dat hij makkelijk praten had, maar het eerst moest presteeren, werd de goede dikkerd boos en zeide: „Nu win ik ook van Alje cliin." Dienzelfden middag speelde Bogoljubow tegen 'n zwakkeren speler en verloor, maar tegen Aljecliin won hij. De twee Amerikanen be nevens de Rus Botwinnik en de Tsjech Flohr zijn de pre tendenten naar het wereld kampioenschap. Zij vormen de jongere generatie van tus sehen 20 en 30 jaar. De beide Amerikanen zijn eigenlijk geen Amerikanen, daar zij beiden geboren zijn uit Rus sische ouders. Reshevskv was 'n schaak wonderkind. In 1920,toen hij omstreeks 10 jaar oud was, bezocht hij ons land om si multaanseances te geven, Ikmupioen. bleekt. Lasker is Duitscher van geboorte, verhuisde als jonge man naar Enge land, alwaar liij jaren bleef. Thans woont hij in Rus land, waar hij paedagogi- sche functies verricht. J. R. Capablanca, de Cu baan, is 'n mensch en spe ler van gansch ander kali ber. Hij loopt thans tegen de vijftig en heet, ofschoon beroepsschaakspeler, in Cubaanschen diplomatieken dienst te zijn. Capablanca wordt 't meest juist gequalifi- ceerd als de schaakmachine. Hij is een speler zonder fantasie, doch speurt er steeds naar de zoo juist mo gelijke zetten te doen. Veelal is beweerd, dat zijn stijl, met als gevolg vele remises, den dood van het schaak spel zou veroorzaken. De 44-jarige Rus, dr. A. A. Aljecliin, bijgenaamd De Groote Alexander, is de antipode van Capablanca. Hij is de man van de schaakfantasie, van de riskante ope ningen en stellingen, wiens partijen langs afgronden gaan, om tenslotte door zijn genialiteit te overwinnen. Aljechin is een Rus, geboren uit aanzienlijke familie, die zich reeds op zeer jeugdigen leeftijd aan het schaak spel heeft gewijd en reeds voor den wereldoorlog groote successen heeft behaald. Bij het uitbreken van den wereldoorlog stond liij No. 1 in het abrupt afgebroken tournooi van Mannheim. Aanvankelijk geïnterneerd, wist hij naar Rusland te ontvluchten en diende zijn vaderland als officier. Na de revolutie week hij uit naar Frankrijk, waar hij promoveerde tot Meester in de Hechten, nadat hij Fransch onderdaan was geworden

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 23