Al in1898 - was Aspirin het snel helpend, veilig middel tegen hoofdpijn, tegen rheumatische en andere pijnen. Ook bij opkomende ongesteldheid en griep was toen al Aspirin vermaard om zijn weldadige werking. Neem ook nu Aspirin met vol vertrouwen! Let echter op het Bayer-kruis, Uw waarborg, dat U de eenige echte Aspirin inneemt, snel werkend en on schadelijk voor maag, hart en nieren! Let op 't Bayerkruis A 1 BAYER] V E Vg y en den Oranjeband 13 Vier dagen later verscheen hij in zijn fortuin te betreuren. Tótdat op riantaren een stad die hij niet kende, een dag het geluk zich met zijn ge- Hij was arm als een kerkrat en ver- schiedenis inliet.... huurde zich als knecht op een factorij. Op dien dag werd Londen bezocht Een half jaar lang sliep hij in een schuur door een professor uit Rio de Janeiro, en at wilde bacoven, om het geld voor Hij zou een lezing houden voor het maïsbrood uit te sparen. Toen trok hij Aardrijkskundig Instituut, die ver- op een dag er op uit met een motor- duidelijkt zou worden met filmopna- t|00t „oed uitgerust en vergezeld men. John Hawkins bevond zich dien van een "tweetal avonturiers, die te avond als portier in de gehoorzaal en vertrouwen schenen. Hij had hun verteld toen hij den geleerde hoorde spreken van het goud en hun een aandeel be- over het nog zoo goed als ondoor- l00fd met een extra-aandeel voor vorschte binnenland van Brazilië, door den man, wien het gelukken zou de liep hem een huivering als een koorts, streek met de bronnen te ontdekken, die Achter in de zaal volgde hij met ge- hij hun beschreven had. spannen blik de lichtbeelden, die op .Santaren was getuige van hun goed het witte doek verschenen, voorbereiden uittocht. Drie maanden „Twee jaar geleden drong een modern later was zij óók getuige van den in- uitgeruste, wetenschappelijke expeditie tocht van drie verwilderde blanken, tot in't hart van het binnenland door," In een vervelooze motorboot, die bij hoorde hij den professor vertellen, uebrek aan benzine gepagaaid werd. „Vliegtuigen wezen haar den weg en Opnieuw had de wildernis vau Behekst verrichtten karteeringswerk vanuit de Land weerstand geboden aan hun zoe- lucht. Op die manier was het veilig ken en speuren met verbeten woede reizen met de expeditie. In het bijzonder en vervuld van ellende hadden ze hun werd het geweldige gebied tusscheu pogingen op moeten geven. José Manos' de Tapajas en de Tocantins grondig verblijf in het bronnengebied bleef doorvorscht en het gelukte de expe- veilig bewaard zelfs geen spoor had- ditie zelfs een goudveld te vinden.. den "ze in de vele duizenden vierkante John Hawkins' oogen waren wijd mijlen wildernis van hem kunnen ont- opengesperd. Daar vóór zich zag hij dekken. de Braziliaansche wildernis aan zijn Het gaf John Hawkins den genade- blik voorbijtrekken, waarvan hij alk- slag hij had de hoop verloren en den verschrikkingen aan den lijve had moed opgegeven. Twee maanden na ondervonden. zijn terugkeer vond hij een baan op een „In deze streek was de expeditie vrachtboot. En toen beheerschte hem zoo gelukkig goud te vinden," ging de nog maar één verlangen: José Manos professor voort. „De ontdekking ge- hier of daar te ontmoeten en eens en schiedde onder tragische omstandig- voorgoed met hem af te rekenen. heden. Zij stiet tot haar groote ver bazing op een vervallen bivak en Zelfs die laatste wensch van John dit op een plaats, die zeven dagreizen Hawkins ging niet in vervulling. Hij verwijderd was van het dichtstbijzijnde zwierf in Zuid-Amerika van haven Indiaansche dorp. tot haven, vier jaar lang, en overal In het bivak trof men een skelet waar menschen kwamen, zoc-ht hij naar aan vermoedelijk dat van een der het langgerekte, gele gezicht van José ontdekkers van het goudveld. Ver- Manos. Maar ook dit zoeken leverde schillende dingen wezen erop, dat zij geen resultaat op evenmin hoorde aanvankelijk met hnn beiden waren hij van goudvondsten in het Brazili- geweest, maar naar een tweede skelet aansche binnenland. De Mexicaan moest heeft men tevergeefs gezocht. De iden- zich aan zijn nasporingen onttrokken titeit van den man bleef onbekend hebben door zijn vondsten geheim te wel kon men vaststellen, waaraan liij houden - aam elke bank in Zuid- gestorven was. Amerika kon hij zijn goud kwijt, zonder Op dót oogenblik doorliep John er rekenschap van te moeten geven Hawkins voor de tweede maal een huive- waar hij het gevonden had. rin<ï- Hij zag op het witte doek de expe- Op zekeren dag ontmoette hij in ditieleden iets toedekken, dat op een Santos een zeeman, die in Londen menschelijk geraamte leek. En toen in de buurt van de dokken had gewoond, kon hij zichzelf niet meer inhouden Toen herinnerde hij zich plotseling en „Jose Manos was het schreeuwde voor het eerst na vele jaren, dat hij hij de zaal in. „Die ander, de éérste eveneens een Londenaar was. Die herin- ontdekker van het goud, ben ik Mijn nering werkte dóór en wekte een mach- land Zes bronnen en daar in den omtrek tig verlangen naar zijn geboorteland, goudklompjes als hazelnoten en geel Hij bood er geen weerstand aan en drie als boter weken later gaf hij alle wraakgedac.hten Hij was grauw van emotie, terwijl en het laatste glimpje hoop op het bezit hij naar voren liep. Het geleerde gezel van een fortuin resoluut op. Hij had schap stond verbaasd op en omringde zich ingescheept op een vrachtzoeker, hem. die thuis voer naar Londen, en tegen „José Manos was een schurk het vallen van den avond zag hij de ging hij voort. „Ik werd ziek in t bivak Braziliaansche kust langzaam achter de en hij ontdeed zich van me en maakte kim verzinken. zich van mijn ontdekking meester. Ik John Hawkins had een paar jaar heb jaren naar hem gezocht en hem noodig gehad, om zich te wennen aan niet gevonden. Hij was dood waaraan den half verwilderden staat, waarin de stierf hij t" avonturier van de opgerepte wildernis Hij sprak als in een koorts en er gedwongen is te leven hij had slechts was niemand, die kon twijfelen aan even zooveel wéken noodig om zich de waarheid van wat hij vertelde, bij de civilisatie van de bewoonde „Waaraan hij stierf vioeg de wereld aan te passen. Hij had het geluk professor. „Aan vergiftiging. De natuur in Londen een werkkring te vinden zelf heeft je gewroken zij heeft alle als portier aan het Koninklijk Aard- bronnen met arsenicum vergiftigd rijkskundig Instituut. Behekst LandJohn Hawkins In zijn omgeving ging hij voor een hoorde nü pas hoe dicht hij den dood beetje zonderling door beter gezegd in het aangezicht had gezien, toen hij voor een fantast. Niemand geloofde zich aan de vergiftigde bronnen ge- aan het fortuin, dat hij reeds verloren laafd had. De hoeveelheid gif was had vóór hij het had gewonnen ól gelukkig te klein geweest, om hem te die avonturiers sneden nu eenmaal dooden en de hebzucht van Jose graag op. Er verstreken een paar jaren Manos had hem voor érg- r gespaard en John Hawkins ging het vergéten en een fortuin voor hem bewaard HET PRODUCT VAN VERTROUWEN

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 13