ClïppÉR MtsUkum poeder Het diëet van de aanstaande moeder EEN EIERGERECHT F 0.40 F 0.55 37 Het feit alleen al, dat er zoo veel bakerpraatjes gaan over wat een aanstaande moeder wèl en niet mag eten, bewijst wel voldoende, van boe groot belang het is, welk diëet gedurende de negen maanden van af wachting wordt gevolgd. Vanzelfspre kend is de invloed, dien de aanstaande moeder op haar kindje kan uitoefenen, beperkt, maar door een gezond leven te leiden en goede, doelmatige voeding tot zich te nemen, geeft zij haar baby toch de best mogelijke kansen om tot een flink en gezond kind uit te groeien. Proeven hebben aangetoond, dat het niet aangaat te zeggen zooals vroeger wel gebeurde dat de aanstaande moeder zichzelf moet dwingen bijzonder veel te eten, omdat zij immers „voor twee" eet. Zeker doet ze dat, in strikten zin, maar dat beteekent nog niet, dat zij de hoeveelheid voedsel moet ver dubbelen Wanneer zij té veel in ge wicht toeneemt, beteekent dit voor haar een ongemak meer, en daarom wegen verloskundigen hun patiënten geregeld om te zorgen, dat de gewichts toename binnen redelijke grenzen blijft. De stofwisselingssnelheid van een aan staande moeder is 26—35% hooger dan in gewone omstandigheden. Ieder zal dus begrijpen, dat zij, wil zijzelf op krachten blijven en haar kind ook het noodige geven, van de essentieele voedende bestanddeeleu meer dan an ders moet binnenkrijgen. Hoeveel, dat is moeilijk in cijfers uit te drukken. In het algemeen is bij een gezonde vrouw de eetlust een heel veilige gids, en verder is daar nog de dokter, die met raad en daad terzijde moet staan. Waar speciaal op moet worden gewezen is, dat het niet op de eerste plaats de kwantiteit is, waar het op aankomt, maar wel de kwaliteit van het voedsel, dat de aanstaande moeder tot zich neemt. We moeten niet vragen Hoeveel, maar wel hoeveel van welk soortt En hier zijn we meteen bij de kern van de kwestie aangeland. De voeding van de aanstaande moe der moet degelijk en eenvoudig zijn, met de noodige afwisseling samenge steld, flink, maar niet te overvloedig. Al te zware spijzen moeten worden vermeden, en ook dient de aanstaande moeder zich streng te onthouden van alcohol, nicotine en te veel specerijen. Verder is het van het grootste belang, dat goed wordt nagegaan, of de voeding alle vitaminen en mineralen bevat, die noodig zijn. We zullen eens even enkele belangrijke voedingsmiddelen onder de loupe nemen. Daar is op de eerste plaats ons koste lijke zuivelproduct de melk, alsmede de kaas en de boter. „Iedere baby kost een tand," zeiden de mensehen vroeger wel, en menige moeder zal het wel hebben ondervonden, dat zij gedurende dien tijd extra met haar gebit sukkelde. De oorzaak ligt voor de hand. Het groei ende kind heeft extra-veel kalk noodig, en als de moeder niet voldoende tot zich neemt, wordt de kalk onttrokken aan de moeder zelf. Een slecht gebit is er vaak het gevolg van. Melk nu bevat heel veel kalk, en daarom is het heel sterk aan te raden, dat iedere aanstaande moeder een halven liter per dag van dit kostelijke vocht tot zich neemt, en verder voldoende gebruik maakt van kaas en boter. Ook noten en vijgen zijn uitstekend. Wat de groenten betreft, alle zgn. groene groenten zijn bij uitstek ge schikt voor de aanstaande moeder. Zij moet flinke hoeveelheden daarvan tot zich nemen, want dit voedsel bevat naast de zoo onontbeerlijke vitaminen ook veel mineralen. Bovendien zijn uitstekend voor den stoelgang, waaraan in dezen tijd veel aandacht moet, worden besteed. Ook de waarde van fruit kan niet hoog genoeg worden aangeslagen, ook al vanwege de vitaminen die het bevat. Iedere aanstaande moeder moet gere geld, d.w.z. als het kan iederen dag, wat fruit tot zich nemen. Vleeseh moet in voldoende hoeveel heid worden gebruikt, maar hier man vooral niet overdreven worden. Met één keer vleeseh per dag kan desnood- worden volstaan. Ook visch zoo nu en dan is uitstekend. Zoutwaterviscl bevat bovendien jodium, iets dat ook niet aan de voeding mag ontbreken Als het gewone voedsel niet voldoendt jodium bevat, dan zal aanvulling in een of anderen vorm noodig zijn. Di dokter kan hier raad geven. De aanstaande moeder moet ook voldoende water tot zich nemen iet - wat al heel eenvoudig is. Wat het gebruik van eieren betreft, wanneer de aanstaande moeder ziel, tot gewoonte maakt, één ei per dag t< gebruiken, zal zij er wel bij varen. De eierdooier bijv. bevat ijzer en vitaminen twee niet te onderschatten zaken. Over ijzer gesproken, dit bevindt zich o.a. ook in bladgroenten, lever, het sap van rundvleesch, boonen, olienootjes, dadels, granen enz. Dus zijn dit allemaal voe dingsmiddelen van groote waarde. De laatste twee maanden is extra-veel ijzer noodig, en het zal dan ook vaak noodig zijn, dat de aanstaande moedei een of ander versterkend middel ge bruikt, dat veel ijzer bevat. Wat zij ook niet mag verzuimen, is de laatste vier of vijf maanden lever traan of in ieder geval een zekere hoe veelheid extra vitamine D tot zich te nemen. Dat zal haar kindje behoeden voor de zoo gevreesde Engelsclie ziekte ofwel rachitis. Maar. laat, niemand vergeten, dat de werking van de vitaminen onaf scheidelijk verbonden is met, de werking van het zonlichtMet andere woorden iedere aanstaande moeder moet zoo veel zij kan van de zon en de buiten lucht profiteeren. Als zij daarnaast zorgt voor voldoende rust en slaap (9-10 uur), groote hygiëne, practische kleeding, en een zoo opge wekt mogelijk humeur, zijn alle om standigheden zoo gunstig mogelijk voor den baby, die zijn intrede in de wereld moet doen. Eieren in nestjes Maak van dunne sneetjes wittebrood ronde vormen, bak ze in wat boter lichtbruin en knappend en zorg dat ze niet koud worden. Reken per persoon 1 ei. Scheid het eiwit van de dooiers, maar houd de dooiers apart, klop de eiwitten zoo stijf mogelijk en voeg er wat zout bij. Spuit van het eiwit een kransje langs de randen van de sneetjes brood, laat den dooier er midden in glijden en zet de eieren voorzichtig in een vuurvasten schotel, die zoo plat mogelijk moet zijn. Laat eiwit en dooiers in den oven even vast worden en dien de „eieren in nestjes" warm op. SCHERK maakt U tot een interessante boeiende verschijning, omdat het ondeelbaar fijn en onzicht baar is. Zoek echter Uw Mysti- kum Poeder en Mystikum Com pact volgens de Scherk-tabel uit. U vindt dan de harmonische ver volmaking van Uw schoonheid. Zendt Uw nauwkeurig adres aan de Firma S. Blindeman Co., van Baerlestraat 89, Amster dam. Wij zenden U kosteloos de interessante Scherk-tabel. Vrisena-Crente maalt de huid wonderlijk mat. Ontbeert I'hel eens Ken mooi xevorutde roode mond Mysiikum Poeder met Setter! Lippenstift voor toilettafel en poederdoot/e) OjC 1.95 - Ï.5C nJOM en roure in i FL0.30 GEEN OUDERWETSCHE TRAPROEDEN MEER! Kijk!... ik heb ze vervangen door deze •Clipper'-lraplooperkleiumen. Geen overlmdig werk meer! Hel is uil mei die plaag van roeden poetsen Zie eens hoe mooi ze zijn I Zij doen het palroon van den looper beier uitkomen er komen ireen krassen op; het is altijd schoon en netjes. Geen stofnesten meerIk ben er verrukt over mmr,zeg eens, den looper goed op zijn plants T En of! Ik heb gezien, dal die CLIPPER traplooperklemmen in cinema's, hotels, restaurants, cafe's.toopersophun plaats houden, die breeder zijn dan de mijne... en ondanks het voortdurend heen ea weer geloop. Die "CLIPPER" traplooperklem men uit één stuk. zonder schar nieren, veeren, krammen... worden dooreen enkele schroef vastgezet; zij kunnen dus onmiddellijk'ge plaatst en weggenomen worden. EISCH DE ECHTE "CUPKg" TUHOOKMUMMEN. Zij xl|n voorri.n van «lit fabrieksmerkaaa "baat". |)c 'Clipper* tra|»l<»oj»erkleini»en zijn verkrijgbaar in bruin Ih-ous. gepolijst koper, verchroomd. Verkrijgbaar bij alle behangers, en ijzerwinkels, /.«h» ge ze niet viiidi. vraag dan hel adres van den iliektslbijzijiiden winkelier aan: W. A. TOLEDO, NIEUWE HAVEN 127. ROTTERDAM. Tal. 21525 (2 li|aaa> TRAPLOOPERKLEMMEN

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 37