GLADIOLEN I De gladiolus segetum, een mooie wilde pla; Grillig zijn soms de bloemen gevormd van de gladiolus grandi. Augustus is de maand van de zwaardlelies, de gla diolen, wat óók iets als „zwaardachtig" beteekent. Misschien heeft u wel eens gepuzzeld over dien naam. Nu, een lelie is de gladiolus niet, en dat zwaard achtige slaat op het loof, dat zoo scherp en spits is. Als er in de bloemenwereld sprake is van „carrière maken", dan is dat met de gladiolen het geval geweest. Nog niet zoo heel lang geleden was het een echte boeren- bloem, zoo eentje waar een stadsmensch eigenlijk maar op neer keek. De bloemen waren klein en zaten öf te dicht bijeen, öf te ver uit elkander aan den stengel. Meestal bloeiden ze laat in Augustus of in den loop van September en het Hollandsche nazomer-weer maakte dan korte metten met de planten. En nu is dit alle maal veranderd en is de gladiolus niet alleen 'n heel geliefde snijbloem, maar ook een aanwinst voor den tuin geworden. Dat is allemaal niet zoo gemakkelijk gegaan. Onze kweekers hebben jaren lang moeten experimenteeren eer het zoover was. Maar ze hebben eer van hun werk Als we de moderne gladiolen bekijken en we zien daar naast het lijstje eigenschappen, waar een goede gladiool aan moet voldoen, dan zien we, dat aan alle eischen voldaan is. Nu komt dat ook, doordat ons la.nd een Gladiolen-Genootschap rijk is dat is een vereeniging, die jaarlijks de Hollandsche gladiolen in een proeftuin uitplant om de soorten te controleeren. Ieder soort, dat niet aan de strenge eischen voldoet, wordt op een lijst gezet en alle kweekers krijgen die lijst thuis. Niemand zal zoo'n afgekeurde gladiool dan verder kweeken en het gevolg is, dat alleen de allerbeste soorten overblijven, en de kwaliteit van onze Hollandsche zwaardlelies steeds beter wordt. En wat zijn nu de eischen De gladiolus moet een goede groeier zijn en liefst vroeg bloeien, zoodat de knol na den bloei nog voldoende kan „afiijpen", zooals dat heet. De bouw moet stevig zijn, de stengels lang daarbij bestand tegen wind, zoodat de plant niet direct uit elkander valt. Dan dienen de bloemen alle tegelijk open te zijn en niet te dicht of te ver uiteen te staan. De ge- Grootbloemige gladiolus. Foto's N. F. C. G. v. Tuber ge )i. Zaa-dhandel. wenschte bloemvorm is breed en rond en wijd-geopend. En de meest gezochte kleuren zijn goed blauw en donkergeel. Rood in allerlei tinten heeft men al, rose, crème, wit en paars ook, oranje begint te komen, maar donkergeel en echt blauw hooren nog tot de vrome wenschen. We komen deze maand verschillende soorten gladiolen tegen. De heel mooie grootbloemige zijn Childsi-gladiolen. Een Amerikaansche kweeker, Childs, heeft ze gewonnen. Vóó dien had men eigenlijk alleen de nogal leelijke Gentsche gladiool, die niet erg groote bloemen had. En naast deze prachtige groote Childsi's is er nog de gladiolus primulinus, een zuiver- geel wild gladiooltje, dat bij de Zam- besi-watervallen in Afrika groeit. De lucht is daar vol fijne waterdruppel tjes door het neerstorten van die gewel dige watermassa's, en de kleine primu- linus-gladiool heeft als bescherming een bovenste bloemblad, dat als een dakje over stamper en meeldraden is gebogen om te verhinderen, dat die belangrijke bloemdeelen vochtig worden. Men heeft nu kruisingen gemaakt tus- scben de groote Childsi-gladiolen en de kleine primulinus en het resultaat, de z.g. primulinus-hybriden, zijn aller aardigste, sierlijke, geel met. rose en roode bloemen aan dunne, taaie stengeltjes, ideaal „voor den snij"De vroegste gladiolen, de z.g. Herauten, zijn uitge bloeid als dit stukje verschijnt, dus die behoeven we niet meer te behandelen. De beste grond voor gladiolen is een die voedzaam, diep bewerkt en vochtop- gevend is. Volle zon is noodig. L. S. -■

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 11