HOE „KRABBELS" UW KARAKTER ONTHULLEN! f ff tq.nlff cT)e geheimen van blocnotes en vloei lexers 26 Dooien worden gewoonlijk get eekend door prac i ehe men ehen, die zich be- 20 gd maken over he' betalen van reke ningen, over het bereiken van ta tbare resultaten of die trachten diep na te denken. Speren, dolken, slangen en pijlen wijzen op woede of soms op hevigen schrik. Hebt n wel eens inet verwondering naar uw telefoonblocnote gekeken en zich toen afge vraagd. hoe u er toe kwam om al die fantastische figuren, leuke krulletjes, dwaze cirkels, letters, sterren of doozen te maken f Het krabbelen op een blocnote of op ieder ander stukje papier, dat bij de hand ligt, is een gewoonte van vele menschen. Hoe vreemd het ook lijkt, slechts zelden maakte dit verschijnsel het onderwerp van 'n populaire bespreking uit en de psychologen hebben er maar weinig aandacht aan besteed, hoewel het toch een der meest voorkomende menschelijke gewoonten is. Het is niet gemakkelijk een leuk en verrassend krabbelteekeningetje te maken, terwijl men z'n volle aandacht erop gevestigd heeft. De originaliteit der figuren en de vlotheid der uitvoering gaan dan onmiddellijk verloren, tenzij men het gekrabbel verricht in oogenblikken van innerlijke afgetrokken heid, zoodat het onderbewustzijn de kans heoft, de hersenen en de hand, die het potlood vasthoudt, te besturen. Telefoongesprekken zijn niet de eenige hande lingen, die zulke krabbels tot gevolg hebben. De conferentietafels in duizenden kantoren, de lesse naars van politieke figuren en krantenmenschen, die hun problemen met bezoekers bepraten, de servetten en tafellakens van restaurants, waar ernstige gesprekken worden gevoerd, deze dragen alle de veelbeteekenende, kleine figuurtjes, welke zooveel verraden omtrent den persoon, die ze pro duceerde. Het onderbewustzijn zelf veroorzaakt deze gril lige krabbels en daar dit onderbewustzijn genoegen schept in symbolen, onthullen de kleine teekeninge- tjes dikwijls veel van wat tot het bewustzijn nimmer werkelijk was doorgedrongen en ook op geen andere wijze zou kunnen worden waargenomen. Twintig jaar geleden legde men, uit studie-over wegingen, een verzameling van deze figuurtjes aan en bestudeerde ze. Zoodoende is het thans mogelijk vast te stellen, dat die met een min of meer alge meen voorkomenden vorm, in ruimen zin genomen, zekere karaktertrekken van den teekenaar te kennen geven, terwijl de minder aan vorm ge bonden afbeeldingen een bepaalden toestand van tijdelijke reactie uitdrukken. Het gekrabbel van den innerlijk onevenwichtige of van den prikkelbare zal dikwijls licht kunnen werpen op de oorzaken van hun toestand Fan'astische krabbels met geheimzinnige versieringen wijzen op verbeeldingskracht en diep gevoelsleven. Van de standaard"-teekeningen is er geen mis schien zóóveel gemaakt als de doos. Dit voorbeeld wordt meermalen versterkt door de lijnen dikker te maken of te verdubbelen, door een gedeelte van de doos „op te vullen" of de hoeken te verbinden, teneinde een vollediger beeld van het voorwerp te geven. Doozen worden meestal geteekend door prae- tische menschen, die zich bezorgd makep over het betalen van rekeningen, het bereiken van tastbare resultaten in materieele aangelegenheden, ofwel trachten over objectieve zaken diep na te denken. „Doozen" vertellen den psycholoog, dat de tee kenaar den wenscli koestert nauwkeurig te zijn en het behoeft dus geen verwondering te wekken, dat ze hoofdzakelijk vervaardigd worden door boek houders, scheikundigen, bankiers en wiskunstenaars. De volgende veelvoorkomende figuur is de krul, die een soort hoofdletter ,,L" voorstelt, herhaald tot in het oneindige en meestal gebruikt door menschen. die boven de middelmaat uitsteken en een goed humeur hebben. Als bewijs voor iemands tijdelijken gemoedstoestand worden zulke figuren dikwijls ge vonden op een telefoonbloc na een vroolijk, harte lijk of gezellig onderhoud. Het plaatsen van punten in verschillende, doch symmetrische figuren komt eveneens veelvuldig voor. Personen uit de bouwwereld, die zich graag aan hun afspraak houden en er steeds op bedacht zijn, slechts datgene te zeggen wat ze meenen en hun voorstellen tot in de kleinste bijzonderheden uit leggen, gebruiken een dergelijken vorm. Deze punten worden herhaaldelijk gevonden op plaatsen, waar men aan het bouwen is, als de onbewuste doch zichtbare uitingen van timmerlui, metselaars en loodgieters, terwijl ze de onderdeden van hun arbeid bespraken. Sterren, hetzij werkelijk goed geteekende öf iets. dat er maar op lijkt, worden meer gemaakt door jonge menschen dan door oudere. Dit valt gemakkelijk te begrijpen, want de jeugd gelooft in haar toekomst en streeft omhoog naar de sterren hoop en vertrouwen gaan pas verloren na vele teleurstellingen. Slechts weinig menschen, die sterren teekenen, zijn ziek, ontmoedigd of onge lukkig. Wanneer het potlood of de pen vlug ronddraait en op het papier een min of meer vuile vlek maakt, is dit een minder gunstig teeken zoo'n geschreven symbool wijst op verwarde gedachten en oneven wichtigheid. Dreigende ziekten, angst voor moeilijk heden, financieele tegenslagen, gebrek aan liefde en vriendschap zijn de oorzaak van dit gekrabbel. Veel menschen fabriceeren er onder den druk van hun moeilijkheden nog krulletjes bij, maar zoodra de toestand zich verbetert, komt hieraan een einde. Speren, dolken, pijlen tuigen spreken duidelijk van angst en toorn, even als hevige schrik op zulk 'n manier tot uiting komt. Een vrouw, wier echtge noot gevaarlijk was in oogenblikken van dronken schap, ontdekte, dat zij. als hij in dien toestand thuiskwam en zij hem trachtte te kalmeeren, in haar angst en opwinding dergelijke krabbels maakte. Het is niet te verwonde ren, dat bloemen, bladeren en booinen, als heel na tuurlijke symbolen, worden geteekend door verliefde menschen, jonge moeders, gelukkige mannen en vrou wen en door rustige, kin derlijke zielen. Vele perso nen met een fijn karakter worden zelfs handig in het teekenen van deze figuur tjes, omdat zij er in hun vroegste jeugd reeds mee begonnen zijn, Ladders en kronkelende pluimen, gelijkende op rook, vertolken hoop en ambitie. Een van de ineest amusante vormen, die men zou kunnen noemen „krabbels van verlangen", is het teekenen van geld. Deze uiting komt dikwijls voor en men kan haar 't best beschouwen als 'n soort droomen in wakenden toestand, waaraan vele menschen zich overgevon. Een zelfde verschijnsel is het teekenen van een klein huis. Menigeen, die op kantoor bekend staat om zijn barschen toon, verraadt op deze wijze zijn werkelijke genegenheid voor gezin en woning, en verklaart door zijn „huis-gekrabbel" de oorzaak, waarom hij door zijn familie wordt bemind. Verliefde jonge menschen, die aan trouwen denken, teekenen zelfs dikwijls huizen, hoewel hun droom I)e vermakelijke telefoonblocnote van 'n jongen zaken man, waarin hij, over een heelen dag, onbewuft ont hult: beroeringen van liefde, boosheid, geluk, gecon centreerd denken, verwarring en vervulling - het ware verslag van acht kantooruren. en andere moordwerk- Dwaze cirkels, veroor zaakt doordal po'lood of pen vlug worden rondgedraaid tot er een min of meer vuile plek op 't papier i» gevmnd, verraden dikwijls ziek te, vrees en financieele tegenslagen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 26