siïCHffïiw* komt WW OHOttHWttN CUTEX MN SLTCHT DE SNELHEID DER DIEREN COLGATE Old Cottage HET WERD HEM RONDUIT GEZEGD: CUTEX is de Uitverkoren Nagellak. H 33 OMDAT het prachtig glanst, uitstekend houdt en gemakkelijk toe te passen is. ET olie-houdende Lakafneemwater, om de oude lak te verwij deren, "Cutex Oilv Polish Remo ver" bevat een ver zachtende olie die voorkomt dat Uw nagels broos wor den en L w nagel riemen inscheuren. Manicure Preparaten Echt Zuiver Lavender Water met den verrukkejijken, decenten geur in de typische groene flacons Grossmith's Old Cottage Lavender Water Importeurs; RICH. WERNEKINCK Co. Huddestr.9, Amsterdam C. (or05atttiih!s (avenderulaw Welke snelheid kan er worden be haald door vogels, viervoeters en visschen t In wetenschappelijke kringen is men het er vrijwel over eens, dat de mensch, dank zij de immer voortschrijdende techniek, er reeds geruimen tijd in is geslaagd, snelheden te ontwikkelen, die door geen dier ter wereld kunnen worden geëvenaard. Nochtans, geleerden en ingenieurs hebben begrepen, dat er veel valt te leeren van de tallooze dieren, die zich „op eigen kracht" opmerkelijk vlug voortbewegen. Men heeft de verrichtingen van ver schillende diersoorten langdurig waar genomen en is hierbij tot verrassende conclusies gekomen, waarmede de tech niek ontegenzeglijk haar voordeel zal kunnen doen. Bij een vergelijking bleek al zeer spoedig, dat de vogels over het algemeen de overige diersoorten in snelheid verre de baas zijn. Het ligt voor de hand, dat- in liet bijzonder de vliegtuig-construc teur zich hier voor interesseert. En voor zijn doel kan hij nu eenmaal meer leering trekken uit de wijze, waarop een arend zijn snelheid ontwikkelt, dan uit de manier, waarop een olifant de oer wouden pleegt te doorkruisen. Toch is het opmerkelijk, dat deze zelfde olifant, die over niet meer stroom lijn beschikt dan een autobus van tien jaar geleden, in staat is, wanneer hij het tenminste op zijn heupen heeft, een snel heid te behalen van ongeveer 40 km. per uur. Natuurlijk wordt deze kolossus met stukkeu geslagen door de gazel, het gestroomlijnde dier bij uitnemendheid, dat zijn snelheid weet op te voeren tot ruim 90 kin. We behoeven er ons dus niet over te verwonderen, dat dit wild in een oogwenk is verdwenen en door jagers uiterst moeilijk onder schot kan worden genomen. Maar, zooals reeds gezegd, de voort beweging der „gevederden" had bij de ouderzoekers de meeste belangstelling. Verschillende manieren werden ge volgd om te komen tot het bepalen der gemiddelde snelheid van vogels. Een er van bestond uit het gelijk meevliegen van een aviateur met een vogel, waarbij hij op den snelheidsmeter aflas, hoe vlug het dier zich voortbewoog. Vanuit treinen en automobielen werd op deze zelfde manier geprobeerd cijfermateriaal te verzamelen. Men beproefde het zelfs, door verschillende vogels los te laten in een windtunnel, waarin vliegtuigmodel len worden onderzocht. Bij andere ge legenheden werden de vorderingen van een vogel telefonisch gevolgd van plaats tot plaats. Natuurlijk bewezen ook de bekende klokken, die door de post duiven-liefhebbers worden gebruikt, bij het onderzoek belangrijke diensten. Het resultaat was, dat onder de een densoorten de snelste vliegers werden aangetroffen. Men noteerde bij deze dieren niet minder dan 115 km. per uur, terwijl de goudpluvieren eveneens niet ver van dit sterk opgevoerde sneltrein- vaartje afbleven, volgens sommigen zelfs in staat waren dit nog aanzienlijk te overtreffen. Met enkele zeevogels, waarvan men weet, dat ze zeer snel vliegen, heeft men nog geen proeven genomen, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat deze nog belangrijk vlugger blijken te zijn. Uit liet verzamelde cijfermateriaal is definitief komen vast te staan, dat de mensch, zoowel te land als in de lucht, dank zij de technische hulpmiddelen, de overige wezens in snelheid weet te over treffen. Ook op het water en dan is een vergelijking met de visschen op haar plaats slaat men een goed figuur. Mailstoomers doorklieven de zeeën met vijftig h zestig km. per uur, een snel heid, die nog wordt overtroffen door kruisers en torpedo-jagers. Toch heeft het menschelijk vernuft hier nog een achterstand in te halen, namelijk onder water. Want een duikboot moet zich, bij den huidigen stand der techniek, tevreden stellen met een prestatie van hoogstens dertien kilometer per uur, hetgeen beduidend minder is dan die van tallooze visschen. Om nog maar niet te spreken van de bekende vischsoort, den tonijn, die er in slaagt met een vaart van 70 km. door het water te schieten. Bij eenig nadenken valt het op, dat de ontwikkelde snelheid te water op geen stukken na gelijken tred heeft gehouden met die te land of in de lucht. Het aan tal knoopen van een grooten oceaan- stoomer verschilt niet veel met dat der schepen, welke een jaar of twintig ge leden werden gebouwd. Daarentegen heeft men in deze zelfde periode auto s en vliegtuigen zóó weten te perfection- neereu, dat hun vermogen is verdrie voudigd. Dan komt onwillekeurig de gedachte op, of de leiders der scheepswerven zich bij het bouwen der zeekasteelen niet al te veel hebben gespitst op het verfraaien en aanbrengen van tennisdekken, cock tail-bars, danszalen, zwem-bassins en luxe-hutten. Misschien zou het niet kwaad zijn, indien ze daarnaast een grondige studie maakten van de ver schillende vischsoorten, zooals de vlieg tuig-ingenieurs thans hun aandacht wijden aan de vogels. Aanial kilomeiers per uur, vogels kunnen vliegen. Eider-eend Goudpluvier 112 Taling H2 Muurzwaluw 109 Trekvalk 99 Fazant 96 Korhoen 96 Wilde eend 94 Woerd 93 Kwartel 91 Steenvalk 88 Gans 88 Postduif 88 Patrijs 85 Spreeuw 78 Groene pluvier 77 Torenkraai 77 Houtduif 72 Kraai 72 Zwaan 72 Reiger 61 Zwaluw 69 Wachtelkoning 56 Aanial kilomeiers per uur, dai de dieren kunnen loopen. Gazel Rietbok 96 Cheetah (soort der kataehtigen96 Kaapsche buffel 56 Struisvogel 56 Jakhals 56 Giraffe 56 Antilope 48 Leeuw 48 Wild zwijn 48 Olifant 40 Rhinoceros 32 Aanial kilomeiers per uur, dai visschen kunnen zwemmen. Tonijn 72 Snoek 24 Forel 19 Zalm 19 Het is zoo gemakkelijk te vermijden... Hoe? Door Uw tanden op de juiste wijze schoon te houdenIedere tandarts kan U zeggen dat de voedselrestjes, die zich tusschen de tanden ophoopen. met borstelen alléén niet te verwijderen zijn. Zulke restjes gaan tot bederf over en zijn vaak de oorzaak van slechte adem. Het aromatisch schuim van Colgate s Tandpasta, daarentegen, dringt tot in de meest verborgen hoekjes door en lost alle ongerechtigheden op, die dan met het spoelen verwijderd worden. En Colgate's Tandpasta bevat bovendien een onfeilbaar bestanddeel, dat het tand glazuur polijst zonder het aan te tasten. Uw tanden herkrijgen al spoedig hun natuurlijke glans en hagelblanke kleur Door Colgate's Tandpasta een zuivere, frissche adem èn gezonde, blanke tan den! Dus.... twee vliegen in één klapl TWEEMAAL Uw geld terug! Als U na het gebruik van een tube Colgate Amster van Vraag .COLKEET"!

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 35