EEN SPEURTOCHT DOOR OVERGROOTVADERS ZAKKEN De portefeuille, door liefderijke hand geborduurd, bevatte behalve geld en papieren nog een notitieblokje, verstelbaren kalender, visitekaartjes, en wat niet al. Een behoorlijken omvang kreeg daardoor dit gebruiksvoorwerp. Maar overgroot vader bekommerde zich nog in 't minst niet om zijn slankheid. Vooral de snuifdoos was een aangelegen heid van zwi/oer persoonlijken smaak. Füigrain-werk, miniatuur-schilderkunst, gra veerwerk kwamen aan de versiering er van te pas. Ook om te betalen had overgrootvader tijd noodig. Want slechts met twee vingers waren in het ge haakte beursje de muntstukken te bereiken. door rooken, wanneer u met staal en vuursteen twin tig, dertig of meer vonkjes tevoorschijn zoudt moeten ketsen om een stukje zwam vuur te laten vatten 1 En toch vond overgrootvader zich zelf een heel practisch mensch met zijn opvouwbaar zesduims- maatstokje en zijn kurketrekkertje in zijn zak en met het knoophaakje (waarmee hij 's morgens zijn knoopschoenen dicht sjorde) aan het pennemes, waar hij zijn ganzeveeren mee aanpuntte. Neen, dan dragen wij heel wat handiger en vlotter, heel wat solieder en practischer gebruiksvoorwerpen in onze zakken rond, nietwaar 1 Maar zijn we minder precieus op het uiterlijk daarvan, doen we minder gewichtig met hun kostbaarheid, zijn we minder ijdel op den indruk, dien we daarmee trachten te maken Of hebben wij van overgrootvaders naïveteit mis schien nog niets verleerd 1let opwinden van overgrootvaders ketting-horloge, dat eerst uit meerdere kastjes gepeld moest worden, was een complete ceremonie. Met velerlei kostbare ketenen werd overgrootvaders zakke of diefstal verzekerd. Er is eens een vriendelijke tijd geweest, toen over-grootvader nog jong was. Toen hij ook zijn kleine ijdelheidjes, zijn kleine ge- wichtigheidjes bezat. En hij wist precies, wat er, volgens de mode van zijn dagen dan, voor noodig was om zijn persoonlijkheid door middel van een bij zijn stand en middelen passenden zakkeninhoud den noodigen luister bij te zetten, den gewensch- ten indruk te laten ma ken. De dames hadden het toen heel wat gemakke lijker bij de keuze van een cadeautje voor haar heeren en meesters. Het hoefden niet altijd pan toffels te zijn, die zij bor duurden beurs, porte feuille, vuursteenzakje, notitieboekje werden als handwerkjes vervaardigd of van borduursel voor zien. Maar ook het lak- stempel aan zijn horloge ketting en zijn filigrain- bewerkte snuifdoos, het haast kogelronde horloge, de uitvoerige horloge ketting en de velerlei instrumentjes van dage- lijksch nut, die over grootvader met zich rond- voerde, waren van een precieuze fijnheid, die meer op het kostbaar effect dan op practische bruikbaarheid berekend waren. Neen, practisch waren de dingen uit overgroot vaders zakken nietHoe zoudt u het vinden, eiken avond twee of drie deksels van uw horloge af te pellen, om het met een allicht 'ns zoekgeraakten sleutel op te winden en dan alles weer zorgvuldig te sluiten 1 En zoudt u de eene sigaret na de andere onder 't werk houd tegen verl Wat overgrootvader zijn .patentjes" noemde: een pennemes met knoophaakje, een stalen kurlcetrekker, een zesduims-maatstokje en zijn keurig geborduurd zakje met vuursteen,, staal en zwam.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 28