HET RIJKSMUS NATUURLIJKE 4 TE LEID EUM VAN HISTORIE EN lil Eloe de dieren vroeger en hoe ze nu worden opgezet. Hecht* yn koningstijger, dit jaar het musewm opgezet; links een uit veel vroeger jaren. Nadat de in een dieren tuin gestorven leeuw van zijn huid is ontdaan, wordt deze gedroogd. Daar na begint het, opzetten en komt de leeuw ten slotte weder uit de ateliers van het museum te voorschijn als ware hij weer levend geworden, 't Begin van 't opzetten. 't Is waar, de verzameling bestaat geheel uit „doode" dieren, doch deze zijn met zóó bekwame hand gepraepareerd en opgezet, dat men zich in de nabijheid van levende wezens waant. In de labo- f ratoria van dit museum is men dagelijks doende om de deels uit verschillende landen der wereld, deels uit de binnenlandsche dierentuinen aangevoerde dierenlichamen te praepareeren. Ze worden hier van de huid ontdaan, die, wanneer ze gedroogd is, om een kunstig geboetseerden vorm van het dier wordt getrokken, waarna het eigenlijke praepareeren een aanvang neemt. Na verschillende bewerkingen te hebben onder gaan, komt het dier dan, als 't ware weder n leven dier, in zijn oude gedaante te voorschijn. De been deren zijn bestemd om na de praeparatie de ver zameling skeletten van het museum te verrijken. Het wil ons voorkomen, dat, wanneer alleen ree s de verzameling skeletten, die hier in dit museum Er beslaan plannen om binnen afzien- baren lijd in bovengenoemd museum weder een tentoonstellingsafdeeling voor hei publiek ie openen. Onder de verschillende belangrijke wetenschap pelijke instellingen, die Leiden bezit, is er een die zeer speciaal uitblinkt door haar bui tengewoon omvangrijke en niet minder interessante en kostbare collectie studie-materiaal, dat, bijeen gegaard uit alle deelen der wereld, een aantal gebou wen vult, die, vereenigd achter één facade, het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie vormen. Wanneer het was om in deze gebouwen eens een kijkje te nemen, zou men verbaasd staan over het overweldigende aantal dieren, dat in deze ruimten is ondergebracht. Géén dierentuin ter wereld kan bogen op een zóó uit gebreid bezit van de meest gewone tot de zeldzaamste exemplaren van 's werelds fauna, als hier dit mu seum zijn eigendom kan noemen De gorilla o/ mensch-aap rechts, en links de orang- oetan. Tevens kan men op deze foto de ijzerconstructte van het gebouw uitstekend waarnemen. De dieren bevinden zich in de ijzerenafgesloten kasten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 2