EEN WERELDDEEL WILDE PAARDEN HERSCHEPPEN Vrai dre unen onder duizenden hoefslagen riert Het drama van den mustang Keer drieduizend jaren met uw gedachten in de oudheid terug, naar de vlakten van Arabië en Barbarije, die een wereldvermaardheid bezit ten om haar vlugge, vurjgë paarden. Phoenieische galeien zeilen naar Spanje. Zij vervoeren ijzer, verfstoffen, specerijen en fruit ook de paarden, die zij verschepen, zijn uit deze heete woestijn vlakten afkomstig. Vele eeuwen gaan voorbij. Het leiuge, gespierde paard uit Arabië en Bar barije is het paard van den Spanjaard geworden. Steek den Atlantischen Oceaan over, naar Ame rika, naar West-Amerika. Dit is het land van het zangerige lied en hot ver haal. In de onmetelijke prairiën leven de Indianen. Buffels, beren en antilopen bevolken de vlakten. Maar in deze eindclooze uitgestrektheid is niet één paard te vinden en de Indiaan, zooals de Pawnee, de Comanche en de Sioux, beweegt zich langzaam te voet voort en hij voert een zwaren strijd 0111 het bestaan. Zoo was Amerika nog betrekkelijk kort geleden een land zonder paarden. Laat het gordijn vallen, haal het dan weer omhoog en beschouw het Wilde Westen, zooals de eerste Amerikaansche voortrekkers het zagen. Er is een wonder gebeurd De vlakten leven als 't ware van de kudden wilde paarden en in sommige streken wedijveren zij in getal met de buffels. Meer dan een millioen paarden schudden hier hun trotsche manen en woestijnen en prairiën dreunen onder bun machtigen hoefslag. De Indiaansche stammen uit de savannen eerst een vreedzaam voet volk. dat voornamelijk op den landbouw was aange wezen beheersehen nu, als krijgslieden te paard, hun land. Misschien zijn zij wel de beste ruiters ter wereld. Hoe was dit wonder geschied Zulk een grootsche en ingrijpende verandering, die in de wereldhistorie haar weerga nergens vindt, kunnen wij niet anders dan met diep ontzag beschou wen. want uit deze hervorming werd liet, boeiende drama van het Wilde Westen geboren. In vele opzichten is dit drama een tragiek geweest, die een belangwekkend en vooral roman tisch aandeel heeft gehad in de geschiedenis van de nieuwe wereld. Onder haar invloed is het karakter ontstaan van het Amerikaansche volk en zijn litera tuur. Wie hebben de paarden op Amerika, anschen bodem gebracht 1 De Spaansche veroveraar Hernando Oortez is de eerste geweest, die in 1519 eenige paarden naar het vasteland van Noord-Amerika getransporteerd heeft. Ruim twintig jaren later, in 1540, reed Francisco Vasquez Coronado met ongeveer tweehonderd en zestig ruiters noordwaarts, dwars door de Rio Grande naar Kansas. Tijdens die ontdekkingstochten raak ten verscheidene paarden verloren en het is vrijwel zeker, dat deze verdwaalde dieren de stamouders zijn geweest van de vermaarde mustangs uit Noord- Amerika. De paarden, die met de Spanjaarden waren mee gekomen, hadden zich meester gemaakt van'een rijk, dat de Spanjaard nimmer heeft kunnen ver overen. Voordat de blanke voortrekkers en kolo nisten zich in deze gebieden vestigden, hadden de viervoeters ze reeds in hun macht. Als dit niet ge schied was, en de verdoolde, paarden het tegen de ontberingen in de wildernis hadden afgelegd, zonder een sterk geslacht na te laten, dan zou dit land ook niet geworden zijn wat het was. De Ameri kaansche samenleving dankt voor een groot deel haar economische, kunstzinnige en litteraire presta ties aan de aanwezigheid van het paard. De taaie en gespierde mustangs zijn de afstamme lingen van het, woestijnpaard der Phoeniciërs en Arabieren. De eeuwen hebben maar' weinig aan hun lichaamskracht veranderd. Het Arabisch-Bar- barijsche bloed liet zich ook in den vreemde niet het zwijgen opleggen. Zoo werden op de prairiën en zandvlakten van Amerika de edelste dravers van de geheele aarde gevormd. Zij overtroffen hun soortgenooten niet alleen in schoonheid, maar ook in uithoudingsvermogen en snelheid. Bovendien waren zij volkomen opgewassen tegen de verschroei ende hitte en moordende droogten, die de woeste njjen vaak teisterden. Het meedoogenlooze klimaat opname van een pravhliij wild paard, dal de prairiën verkent. Aangevoerd door een vurigen hengst, stormt een kudde wilde paarden door een dal van het Rotsgebergte.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 28