DE VISCHMARKT VAN BATAVIA bedrijvigheid op den basar-Ikan Een Jlaleische visachertsboot, de haven binnenzeilend. Een der vele interes sante plekjes, die den Europeaan in Batavia zoo sterk treffen door hun echt inlandsch karakter, is wel de Pasar - Ikan, de vischmarkt. Hier is het contrast tussclien het moderne Batavia en de primitieve bevolking der visschershaven wel heel sterk. Op het zonbeschenen watervlak drijven de kleu rige inlandsche visschers- bootjes met hun dek van bamboe en de van riet gevlochten kajuiten, en hun sierlijk gesneden voorplecht en boegspriet. Rondom wasschen 'de Javaansche vrouwen haar katoentjes of lijfgoed aan den kaderand. Een typisch Oostersch tafereel, zoo'n visschershaven, waar het Een hoekje in de visschershaven van Batavia. Op den voorgrond een badende visscher; daarachter inlandsche vrouwen bezie/ niet de wasch. De zoo juist binnengeko men visch wordt nog eens nagespoeld. altijd druk is en de be- weeglijkebevolkingonder- liandelt over den prijs van de visch, die in hoopjes op de platte bamboekor- ven of op de tafels uitge stald ligt. Want de Maleische kustbewoners zijn ervaren visschers en. weten de schitterend gekleurde tro pische visschen, variee- rend in gele, roode en blauwe tinten, die in de uitgestrekte baai van Batavia voorkomen, uit stekend te vangen. Ook zijn sommigen in het van gen eener bepaalde visch- soort gespecialiseerd. Zoo ziet men booten van de vischvangst terugkeeren uitsluitend beladen met haaien, varieerend van een voet (30 cm.) lengte tot twee meter. Immers, de talrijke Chi- neezen, in Batavia woonachtig, zijn verzot op Een rijf meter lange zwaardvisch, met een harpoen tusschen de oogen getroffen. De wond is nog duidelijk zichtbaar.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 2