VERKADE ClïppËR De oplossing van een puzzle U proeft het direct CHOCOLADE F10.30 1*0.40 FL0.55 12 door Roy Brendow Het is weer Verkade dus goed en smakelijk. Als er Verkade op een artikel staat, dan kunt U overtuigd zijn, dat het goed is. Dat geldt óók voor chocolade. Proeft U zelf maar. 3 smaken: naturel, melk en hazelnoot. UitNtriH Braia Br GEEN OUDERWETSCHE TRAPROEDEN MEER! Kijk!... ik heb ze vervanj^eii door deze •Clipper'-traplooperkleinmen. Geen overlNMiij? werk meer! Hel is uit (net die plaa^- van roeden poetsen Zit eens Hoe mooi zo zlfn I Zij doen het patroon van den looper beter uitkomen er komen g-een krassen op; het is altijd schoon en netjes. Geen stofnesten meer!... Ik ben er verrukt over! Moor, zeg eens, houden ze den looper goed op zl|n plaats En of! Ik heb gezien, dat die CLIPPER traplooperklemmen in cinema's, hotels, restaurants, cafe's.loopersophun plaats houden, die breeder zijn dan de mijue... en ondanks het voortdurend heen en. weer geloop. Die ''CLIPPER" traplooperklem men uit één stuk, zonder schar nieren, veeren, krammen... worden dooreen enkele schroef vastgezet; zij kunnen dus onmiddellijk ge plaatst en weggenomen worden. EISCH DE ECHTE "CLIPPER" TRAPLOOPERKLEMMEN. Zl| zlfn voorzlnn van dit fabrlokcmarfc«en "boot". Do 'Clipper' truploo|M-rkleininen zijn verkrijgbaar in bruin brons, gepolijst koper, verchroomd. Verkrijgbaar bij alle behangers, en ijzerwinkels. Zoo ge ze niet vindt, vraag dan het adres van den dichtslbijzijnden winkelier aait: W. A. TOLEDO, BILDERDIJKSTRAAT 125, DEN HAAG Telefoon 394221 TRAPLOOPERKLEMMEN John Slaterv koesterde niet de minste vrees voor een herkenning, toen hij na een afwezigheid van negen jaren in Valparaiso aan wal ging en een slok nam in „El dia de Reyes'". Sinds een zekere Bower hem zes jaar geleden bij een twist aan boord met een mes had bewerkt, was hij voor zijn beste vrienden zoo goed als onherken baar geworden en daarenboven had het ongeregelde zeemansleven in die negen jaren eveneens een beduidende ver andering in zijn uiterlijk aanzien teweeg gebracht. Het was dus zonder eenige vrees, dat hij de lage, berookte gelagkamer bin nentrad van het zeemanshotel met den weidschen naam. Waarom hij nu juist hier zijn intrek nam voor den nacht, zou hij niet hebben kunnen zeggen. Mis schien was het, omdat „El dia de Reyes" in de Zuid-Amerikaansche havens den naam had, het eenige hotelletje in Val paraiso te zijn, waar een zeeman zich thuis kon voelen misschien ook ge hoorzaamde hij onbewust aan de onge schreven wet, die zegt, dat een misda diger zich altijd weer aangetrokken voelt naar de plek, waar hij zijn misdaad beging. Om het even John Slatery was er en hij had aardig wat dollars op zak. Het liep reeds tegen donker en er was niemand aanwezig dan een jonge buf- fetbediende. John Slatery bestelde een glas rum en ging zitten. „Kan ik hier ook logies krijgen V' vroeg hij, alsof hij een vreemde was. „Zeker, meneer," antwoordde de bediende in slecht Engelsch. „Zoolang u wilt." „Voor één nacht," zei John Slatery. „Meneer is zeeman," glimlachte de bediende. ..De „Cantos", als ik vragen mag f" John Slatery knikte en de ander her nam met. kennis van zaken „Nieuwe schuit vorig jaar pas van stapel geloopen, nietwaar „Jawel, de eerste reis," zei John Sla tery. „Welke kamer „Nummer negen, meneer." 't Was bijzonder toevallig, vond John Slatery. Toen hij hier negen jaar geleden was geweest, had men hem óók nummer negen gegeven. Daar was dat plannetje toen uitgebroed, dien halfdronken Chi leen te berooven, met wien hij was uit geweest. Het was ervan gekomen óók maar niet voordat hij hem naar de an dere wereld had geholpen. De geschie denis had bijna geen indruk meer bij hem achtergelaten en hij had er niets op tegen dezelfde kamer weer te be trekken. Er was trouwens geen enkele onaangename herinnering aan het ver trek verbonden de misdaad was in een ander huis gepleegd. „Tot vanavond," stond hij op, toen hij zijn glas geledigd had. Buiten liep hij de eerste dwarsstraat in aan zijn linkerhand. Het was niet meer dan een steegje, met aan weerszijden blinde m uren. Alles was hetzelfde gebleven in die negen jaren. Als hij zich op zijn teenen verhief, kon hij zelfs de brand ladder weer zien liggen, die de achter kanten der huizen verbond. Daar was hij dien avond overgegaan, om van het balkon van nummer negen in de kamer van den Chileen te komen. De kleine expeditie had niet de minste moeite opgeleverd en geen sterveling was er getuige van geweest. Er kon trouwens nooit meer dan eenig vermóéden be staan, dat de bewoner van nummer negen aan den moord schuldig was ge weest. Bewijzen had hij niet achterge laten en bovendien konden langs die zelfde ladder ook Anderen de kamer van het slachtoffer zijn binnengedrongen zelfs vanuit de steeg. Ja, hij had dien nacht voor een puzzle gezorgd, die de politie aardig wat te denken zou hebben gegeven en waarvan de oplossing lang niet gemakkelijk was... John Slatery bracht een plezierigen avond door. Tegen elf uur keerde hij naar „El dia de Reyes" terug, om te gaan slapen. Behalve de huffetbediende zat er thans ook een bezoeker in de gelagkamer iemand met een heer achtig voorkomen en van ongeveer dertigjarigen leeftijd. Hij groette John Slatery beleefd zooals alle Zuid- Amerikanen, als zij met een vreemde in aanraking komen. John Slatery bestelde nog een slaapmutsje, en een opmerking van den bediende werd aan leiding voor een geanimeerd gesprek. De andere bezoeker bleek ook gevaren te hebben, doch reeds tien jaar geleden. „Sindsdien getrouwd," voegde hij er met een verklarenden glimlach aan toe. „Hoe vindt u Valparaiso Al eens eerder hier geweest „Wel in de haven nooit in de stad,'' antwooi'dde John Slatery voorzichtig heidshalve. „Dan hebben ze u ons hotel zeker aanbevolen t" merkte de bediende met een bescheiden glimlach op. „Jawel, ik hoorde ervan aan boord." zei John Slatery. De bezoeker knikte. ..El dia de Reyes" is bij alle zeevarenden van de Westkust bekend. Dat was vroeger al zoo. Er komen wel meer Engelschen hier. Een jaar of wat terug zijn ze eens 'n tijdje weggebleven. Dat was na dien moord op Moreno Maros weet je nog, Petro?" „Een moord t" vroeg John Slatery. ..Hier in dit hotel V' Zijn stem verried nauwelijks eenige nieuwsgierigheid, maar gespannen wachtte hij het ant woord af. „Neen, in een huis hier aan den ach terkant. Moreno Maros zat tamelijk goed bij kas. Op een morgen werd hij dood op zijn bed gevonden en zijn geld was verdwenen. Het gebeurde toevallig in een nacht, toen zijn vrouw en zijn zoon van huis waren. Naar men zegt,was hij dien avond tevoren flink uitgeweest en dAarin zal de verklaring wel liggen, dat hij geen onraad bemerkt heeft en zich niet heeft verzet, toen hij aange vallen werd." „En de dader informeerde John Slatery, toen de ander zweeg. „Nooit bekend geworden. Ze hebben een tiental ongunstig bekend staande personen aan den tand gevoeld, maar spoedig weer losgelaten. Ze verdachten ook een paar zeelui, die hier dien nacht geslapen hadden, maar die waren alweer vertrokken, toen de misdaad ontdekt werd. Maar daArdoor kwam het hotel eenigen tijd in een kwaden reuk te staan, begrijpt u Een zeeman voelt zich niet thuis in een huis, waar de politie hem voortdurend op de vingers kijkt." „Geef hem ongelijk," lachte John Slatery en daarop begon hij over iets anders. Het was, zooals hij altijd had gedacht - de geschiedenis was een onoplosbare puzzle gebleven voor de politie. Een half uur later ging de bezoeker heen en John Slatery begaf zich naar kamer negen. De bediende ging hem voor, knipte het licht aan en wenschte hem wel te rusten. Toen de deur gesloten

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 12