IN HERFSTTOOI LIJSTERBES EIKEL ROZENBOTTEL misten van belang, zooals de bessen van den lijster bes, waarvan de fraaie takken menigmaal dienen tot opsieren van bloemstukken. Er zou uit deze serie foto's een prachtige plant- kundeles te halen zijn. Ik zou u kunnen vertellen van de groote verscheidenheid in de natuur, hoe bij de een het zaad verborgen is, hoe bij de ander het te voorschijn komt enz. en dan nog van het groote verschil in vruchtbeginsel kunnen verhalen, dat bij de een klein en onaanzienlijk blijft en bij de ander zóó uitgroeit, dat we slechts dat vruchtbeginsel zien en het eigenlijke zaad ver weg teruggevonden kan worden. Daartoe is 't hier niet de plaats en de gelegenheid. Nu we toch in hoofdzaak de natuur bewonderden uit het mooie materiaal, dat ons hierbij is verschaft, willen we nog even zien, hoe in alle omstandigheden gezorgd wordt voor de verspreiding van het zaad. Want daar is het de natuur om te doen De bessen zijn er om de vogels te lokken, evenals de rozenbot- tels. De vogels dragen in hun maag het zaad mee, dat daar veilig bewaard blijft en op een andere plek weer wordt verwijderd. De „vlindertjes" der linde gaan met den wind mee, de eikels en kastanjes kunnen zoo ver onder den boom wegspringen, dat er altijd zijn, die daar kunnen kiemen, de dennenappels gaan „open", zoodat het zaad vrijkomt en op plaatsen kan kom co, waar het voedzame aarde vindt om weer voor nieuwe pijnboomen te zorgen. Zoo worden we telkenmale weer getroffen door de doelmatigheid, welke een kenmerk is van de natuur. G. P. BRONKHORST. KASTANJE gaat 'erschaf- het uare nog d dat de bla- nen ol heesters er geirenschte Van^één der len. Ze

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 21