LECERMANOEUVRES IN NOORD-BRABANT 24 Pen staf-ofjicimet i,a art op het erf eener boerderij. angst. De koeien renden niet opgeheven staarten loeiend door de wei, in hun vreedzame rust ge stoord door honderden soldaten, die hun eetzaal als gevechtsterrein ge bruikten. W. VAN DER RANDEN Prachtig herfstweer begun stigde de oefeningen. Voor 't eerst sinds 1931 vinden dit najaar „groote" legermanoeuvres plaats in Weste lijk Brabant. „Groote" manoeuvres kosten geld en alléén de uiterste noodzaak zal de autoriteiten tot het besluit hebben gebracht om deze te laten houden. Deze uiterste noodzaak is natuurlijk geen kwestie van oorlog of vrede, maar eene van paraatheid en hoogst mogelijk rendement van hetgeen wij aan menschen en materieel bezitten. Het nut dezer oefeningen is groot de hoogere bevelvoering b.v., die geregeld oefeningen op de kaart houdt, krijgt hier de praktijk met alle mee- en tegenvallers officieren en onderofficieren en vooral de manschappen werken dan in eenheden op oor logssterkte, waartoe zij anders geen gelegenheid hebben. Vooral voor de soldaten, die toch al 'n zeer korten oersten oefeningstijd meemaken, zijn de manoeuvres van zeer groot nut. De manoeuvres zijn gesplitst in oefeningen der Lichte Brigade en die van het Veldleger. Van de eerste, die op 18 Sept. begonnen ('t Veld leger treedt op van 2224 September), konden wij een gedeelte meemaken, waarbij wij de voor lichting genoten van den kapitein van den generalen staf S. v. d. Kloet. In 't kort samengevat was de opzet der oefe ningen aldus 'n Sterke Roode partij, bestaande uit cavalerie, wielrijders en veldartillerie, als voorhoede van een hoofdmacht, bereikte 17 Sept. 's avonds de lijn GraveOostrand Peel en ontving opdracht in Westelijke richting te marcbeeren om de bruggen over de Zuid-Willemsvaart te bezetten. De Blauwe partij, die aanzienlijk zwakker was, had eerst toen veldartillerie in stelling was gebracht, kou Rood 't kanaal passeeren. 't Mitrailleur- en geweer vuur was daar niet van de lucht, 'n Machinegeweeraf deel ing der Rooden kroop in een kippenhok en be stookte van daaruit de Blauwen. De verschrikte kippen vluchtten in doods- opdracht Rood tot ontwikkeling te dwingen en bij overmacht te retireeren eerst op de Zuid-Willems vaart en later in de lijn VughtBoxtel. Blauw had de beschikking over de nieuwe pantserwagens en deze wagens zijn met groot succes opgetreden. De opmarseh van Rood werd aanvankelijk vertraagd door de pantserwagens, die op 't juiste moment werden ingezet en waartegen Rood weinig kon doen, daar 't een tekort aan infanteriegeschut had. Later op den dag, toen de Noordelijke marschgroep van Rood de kunstwegen verliet en over landwegen oprukte, werd do opmarseh belangrijk versneld. Wij waren getuige van de hevige gevechten om de brug over de Zuid-Willemsvaart nabij Heeswijk. 'ri Handjevol menschen der Blauwe partij belette 'n veel sterkere Roode afdeeling den overtocht en Een der nieuwe pantser wagens in actie. Cavalerie-manschappen steken op drijfzakken, de Zuid-Willemsvaart over.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 24