SPINDAG OP - VELUWE DE ti Een spinvisite in een nog echt ouderwetsche Quite kennissen, vroegere do-rpsgenooten misschien, maken een Oldebroeksehe kamer. praatje: er is heel wat gebeurd in den loop van het jaar. Spiegeltje, spiegeltje aan den wanden de ketting van bloedkoraal. Het sterk ontwikkelde gemeenschaps- en buuit wezen van vroeger jaren, van vroeger eeuwen, is de oorsprong geweest van tal van volksgebruiken, instellingen, die een taai leven hebben en zelden geheel verloren gaan in den maalstroom van den tijd, in de met ver vlakking van het gevoelsleven dreigende moderni- seering van menschen en dingen. In een dier oude provinciale gewoonten, in het zoogenaamde spinnen, moeten we ongetwijfeld ook den oorsprong zoeken van een zeer typisch gebruik, dat ook in onzen modernen tijd in Oldebroek en omgeving nog in eere wordt ge houden. Want, hoewel men in de kringen, waar men nog doet aan het oude instituut van den „spindag" in het najaar, even voor het be gin van den herfst, en juist ter gelegenheid van de jaarlijksche schapenmarkt, hoewel men in deze kringen zelf blijkbaar van mee ning is, dat deze uitdrukking niets met 't folkloristisch bekende ge bruik van het „spinnen" zou hebben uit te staan, toch wijst alles er op, dat we hier wel degelijk met een verbasterd overblijfsel van dat aloude gebruik te doen hebben. De spindag dan, zooals men dien in Oldebroek nog houdt, is een soort openbare gelegenheid tot kennismaking tusschen de jongelui van beiderlei kunne, en wel ter gelegenheid van de schapenmarkt. De bewoners van de vaak ver uit eengelegen boerderijen, gehuchten en dorpen grijpen deze gelegen heid aan, om eens wat nader in contact te komen met elkaar. Precies hetzelfde deed men inder tijd, toen het spinnewiel nog in eere was, op de zoogenaamde spinavon- den, of spinnerijen, vooral in Op de schapenmarkt. Kijken en keuren. de lange wintermaanden. Op die spinnerijen werden de jonge dochters uit de buurtschap verzocht, om Menig kopje ..troost" wordt op spindag gedronken.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 2