EEN HALVE EEUW DRIE-OCTOBER- FEESTEN U it den optocht ,.l)e el] Provinciën" van 1934. Graaf Hendrik van Nassau in gesprek met een der charmante hofdames. van 1914 tot 1916 is er geen feest gevierd met het oog op den toen zoo weinig roosWeurigen toestand. Niet zoodra echter was de eerste heklemming geweken, of de herdenking van de bevrij ding van de Spaansche legerscharen, de dag van hutspot met klapstuk werd wederom gevierd, aanvan kelijk sober, doch weldra met steeds grooter luister, naarmate de tijden beter werden Het kan natuurlijk in het korte bestek van dit weekbladartikel niet de be doeling zijn, een gedetail leerd overzicht te geven van het wel en wee der Leidsche 3 October- vereeniging. Maar wel zou den we in groote trekken op deze bladzijden de ont wikkeling willen schetsen De jaarkring van het leven der Sleutel stad zou sedert een halve eeuw niet volledig zijn zonder het door de geheele bevolking meegevierde feest van Hei dens Ontzet, zonder het 3 October-feest. Want vanaf den dag, dat enkeleLeidsche ingezetenen het initiatief namen tot het georganiseerd feestbetoon ter herdenking van dezen voor de geboortestad van Rembrandt zoo gedenk- waardigen bevrijdingsdag, is er bijna geen jaar voorbij gegaan, of de vereeniging voor de viering van Drie- Octoberdag heeft op de een of andere manier dezen derden dag van de wijn maand voor de burgerij tot 'n feestdag gemaakt. Alleen in de eerste oorlogsjaren De eerste ontvangst van het bestuur der JJrie-Üctobervereeni- ging op 't stadhuis te Leiden. Naar een foto uit 1886. De Leidsche weesjongen met de in de legerplaats der Span jaarden gevonden hutspot. Op den achtergrond li .hlkoningin Wilhelm/ina en wijlen Z.K.H. prins Hendrik, die op 2 October 1924 de Sleutelstad niet een bezoek vereerden. Een groep uit den grooten hietorischen optocht van 1933, gewijd aan het onderwerp „Leiden en Oranje" De hoofdpersonen uit den stoet: de heer van Heenvliet, Amalia v. Solms en Mary Stuart voor hun gouden koets.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 6