Een sportgroep uil den optocht van hel jaar 1901/. Zeer actueel was toen de na bootsing van het vliegtuig van Santos Dumont, dat, op een rijwiel gemonteerd, in den 3 October-stoet werd meegevoerd. Tijdeus de opstelling van den stoet in 1907 op de Tammerenmarkt nabij molen de Valk. Men lette op de Ideederdracht van de dames, dertig jaar geleden. Iedere 3 October-viering begint met de plechtige uitvoering van koraalmuziek en zang in het Van der Werff-park. Een foto uit 1932. Links: De huidige burge meester van Leiden, mr. van de Sande Bakhuyzen, bij de uitreiking van haring en wittebrood. In 1931 vond de eerste radio-uitzending der feestelijk heden plaats. Ile heer Smit voor de microfoon. Een curieus fotografisch eeuw geleden. De eerste wittebrood own de document van een halve uitdeeling van haring en Stadswaag in 1886. van een der hoofdmomenten van „het" Leidsche volksfeest bij uit stek, den feestelijken optocht, die altijd zooveel bekijks heeft, en waar van reeds voor tientallen jaren steeds zooveel werk werd ge maakt. Toch zij hier nog even dank baar het initiatief gememoreerd van de toenmalige commissie voor de volksbijeenkomsten, welker samen stelling men vindt op de naar het origineel gereproduceerde convoca tie van Mei 1886, en die alle „recht geaarde Leidenaars" opriep tot een constitueerende vergadering. In Alkmaar, Groningen en Maastricht kende men soortgelijke vereeniging al jaren. De eer van de oude, grijze Sleutelstad, die aan het feit van haar ontzet haar universiteit, en voor oen groot deel daaraan haar roem en grootheid te danken heeft, moest worden hooggehouden. En het moet gezegd, even spontaan als reeds in 1886 de medewerking werd gegeven, even spon taan bleef ze, en is ze nog op heden in alle krin gen der bevolking. Men moet zoo'n Drie-Octoberdag hebben meege maakt, om er ten volle de beteekenis voor de Leid sche bevolking van te kunnen schatten. Dat begint reeds 's mor gens vroeg met de koraalmuziek, welke in het Van der Werff-park, in De onvrijwillige luchtschipper, die in 1925 met. hst ankertouw van Van Pottum's luchtballon mee de lucht ingetrokken werd en er heel huids afkwam na n angstigen tocht. den volksmond nu nog de Ruïne geheeten ter herinnering aan de ontploffing van het kruitschip daar ter plaatse in 1807, wordt gegeven, waaraan honderden Leidsche zan geressen en zangers meewerken. En na deze wijdingsvolle stonde trekt de Leidsche burgerij door de stad in feestdos, langs de met vlaggen versierde straten, en is het den geheelen dag in de binnenstad een drukte en feestpret van belang. De uitreiking aan de behoeftigen der bevolking van haring en wittebrood, bij de Stadswaag, eertijds ook van bier en sigaren wij drukken een der eerste daarvoor uitgereikte bonnen af vindt steeds onder enorme belangstelling plaats. De vreugde, zoowel van de begiftigden als van de gevers en toe schouwers, is algemeen een geest van saamhoorig- heid en verbroedering, kenmerkend voor dezen fees telijken dag. Dan is er muziek op verschillende punten der stad het draaiorgel dreunt z'n liederen op straten en pleinener is één dag kermis op het Schuttersveld, waar ook 's avonds het vuurwerk wordt afgestoken: kortom, het is feest, in de geheele Sleutel stad. Doch, zooals gezegd, het hoogtepunt van de feestviering is wel de optocht, die reeds sedert jaren niet alleen de Leide naars zelf bij duizenden trekt naar den gevolgden weg, maar ook de be woners uit de omliggende gemeenten. Wij hebben een greep gedaan uit het welwillend ter beschikking gestelde, Een moment-opname van den eersten optocht in 1886. liet fotografisch materiaal uit die dagen maakte, zooals men zal begrijpen, het nemen van instantanés uiterst moeilijk.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 7