HARIN één glas bier Vereeniging tot viering van den Gedenkdag van Lcidens Ontzet. GOED VOOR 4 October 1886. Toen de 3 October-vereeniging tien jaar bestond een groep uit, den bloèmenstoet, waarin we vooral wijzen op de vierdubbele tandem. Welk idee men in 1891 luid run een reclame-optocht loont de opname hierboven, het wandelende schrijf bureau cc oer oude Leidsche meubelfirma. ES Hoe de eerste bonnen voor haring en bier er in 1880 uitzagen. Uit den Oosterschen optocht can t vorige jaar. De vrouw van kal iet Haroen al Razid in haar draagstoel. VERGADERING op Donderdag den 13den Hel 1086, des avonds te 8 uren, in de Stads- Gehoorzaal. Voor allen, die nog niet zjjn toegetreden, be staat daartoe nog de gelegenheid door op de ver gadering te komen en de presentielijst te teekenen. Namens de Commissie voor de Volks- bjjeonkomsten De Sub-Commissie, N. BROUWER, (Oude Singel 238.) P. ALMA Lz., (Morschsingol 2b.) E. A. O. WAS, 'va (Papengrachl 19.) De eerste oproep in het Leidsch Dagblad voor de eon stil nee ren de vergadering der 3 October-vereeniging. rijk van foto's en ander materiaal voorziene archief der Drie-October- vereeniging, dat sedert kort aan het uitstekend ingerichte archief gebouw der gemeente berust, aan de zoo rustige Boisot-kade, welker naam en ligging ook weer herinne ringen oproept aan den tijd der bevrijding van het Spaansche juk. En dan is het voorzeker interes sant, aan de hand dier foto's het groeiproces, de ontwikkeling en aanpassing aan de tijdsomstandig heden op te merken, bij het orga- niseeren der feestelijkeommegangen tot uiting gekomen. De meer bejaarde Leidenaars zullen zich nog kunnen herinneren, hoe de eerste optocht in 1886 zich door de stad bewoogeen demonstratie van vereenigingen op alle gebied van economie en handel, van kunst en vermaak, een vaandelstoet, met delegaties uit alle lagen der bevolking: het bestuur dier eerste jaren, voor de eerste maal feestelijk ontvangen op het historische stadhuis. Interessant is het te zien, hoe reeds in 1891 de eerste reclame-optocht werd gehouden. Vanzelf sprekend stond de reclame-kunst, toen nog niet op de hoogte, waarop zij door samenwerking van kunst en techniek vooral gedurende de laatste tien, twintig jaren is geraakt, maar de poging om origineele dingen te bereiken is toch, naar wij meenen, wel 't best uit gedrukt in het wandelend bureau, dat wij uit de verzameling verbleekte foto's reproduceeren. De reclame-optochten, welke later nog meermalen zijn herhaald, telkens grootscher van opzet en veel- zijdiger van deelname, hebben dan ook voortdurend in het teeken der algemeene belangstelling gestaan. Ook het verkeerswezen en de techniek hebben, na en naast de optochten met historischen of alle- gorisch-folldoristischen inslag, tot belangrijke uitin gen aanleiding gegeven. Men bezie slechts onze oto-serie, met dat speciale doel uitgezocht. Kortom, er is een variatie betracht bij het uitvoeren der hoofd gedachten, ieder jaar weer opnieuw, welke pleit voor het initiatief en den ondernemingsgeest van Bestuur en leden der Drie-Octobervereeniging. Dat is natuurlijk ook het geheim, waarop ieder jaar opnieuw het welslagen van het Drie-Octoberfeest berust. Een feit, dat bij dezen vijftigsten vierdag van het zoo echte Leidsche volksfeest ongetwijfeld bijzondere vermelding en hulde verdient. We weten, dat dit gouden feest opnieuw met groote zorg is voorbereid én dat alle voorwaarden De vorige burgervader der Sleutelstad, jhr. de Gijselaar ■met zijn echtgenoote, aanwezig bij het uHdeelen van haring en wittebrood. Een der Leidsche steegjes, rnet sparrengroen en lam pions versierd (foto 1924). Het opschrift Gedenk de, hutspotnoodt de bezoekers tot hel offeren ran een kleine bijdrage voor de versiering. tot liet welslagen ervan aanwezig zijn. De belang stelling ervoor is allerwegen gewekt. Moge, wanneer wij in ons eerste nummer na het houden van den Drie-Octoberdag wederom een serie actueele foto's van bet feestelijk gebeuren opnemen, een extra gouden Octoberzon deze gouden feestviering hebben begunstigd. En zij deze historische foto-serie het bestuur der Drie-Octobervereeniging aangeboden als een dank en een welverdiende buide. Sob.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 8