DRIE MINUTEN IN EEN MENSCHENLEVEN ,V,an^aa' 12 door Owen Palmer -* 30-A Wat beteekenen drie minuten in een mensolienleven Op die vraag is het moeilijk antwoorden. In het bestaan van den een spelen zij niet de minste rol in dat van den ander heslissen ze over leven en dood. Voor .Muriel Cummings en Reginald Pride waren zoo'n paar minuten eens van het hoogste gewicht. De geschiede nis ervan lag besloten in drie kranten berichten. Het eerste verscheen in de ..Boston Herald". Drie regels, die hun eigen beteekenis hadden. „Gisterenavond, omstreeks zeven uur, werd de heer Bellamy bij het oversteken van de Weststraat aangereden door een vrachtauto. Het slachtoffer was onmid dellijk dood." Reginald Pride vernam dit nieuws, toen hij 's morgens aan de bank kwam, waai' hij werkte. Het slachtoffer was zijn chef en hij was vanzelfsprekend diep ouder den indruk van het ongeluk. Dien zelfden morgen nog werd hij bij de directie geroepen. Pride, we hebben besloten je aan te stellen tot chef van je afdeeling," zei de oudste directeur. „Je neemt dus de plaats in van mister Bellamy. Wij hopen, dat je haar tot onze tevredenheid ver vult." Pride verliet buiten zichzelf van blijd schap het privékantoor zelfs de heugenis aan het noodlottige ongeluk was weggevaagd. Op zoo'n bevordering had hij gewacht, om Muriel Cummings re vragen, maar hij had niet durven hopen, dat die kans zich de eerste twee of drie jaren voor zou doen. Muriel was haar vader drie maanden geleden naar Manilla gevolgd, waar deze in een bestuursbetrekking was benoemd. Muriel en hij waren jarenlang vrienden geweest en geen van beiden hadden zij ooit gedacht aan andere banden. Bij het afscheid echter was het gekomen. Zij hadden hand in hand gestaan en eensklaps hadden zij gevoeld, wat zij eigenlijk aan elkander zouden missen. „Later," had hij gezegd, op zijn voor uitzichten doelend. En Muriel had ge knikt een zwijgende belofte dat zij op hem wachten zou. Méér niet, maar het was voor beiden voldoende. Terwijl hij nadacht, beving hem eens klaps een onbedwingbaar verlangen haar stem te hooren. Drie minuten telefoneeren met de Philippijnen kostte veertig dollar een kapitaal, dat hij er graag voor over had. Hij zou haar spreken en haar stem hooren en aan het trillen ervan weten, hoe blij verrast zij was. Met dit besluit ging hij dien avond naar bed. Een tweede bericht, dat betrekking had op de geschiedenis van de drie minuten, verscheen in het „Nieuwsblad van de Philippijnen" en droeg tot opschrift„Loezon geteisterd door een aardbeving. Een heel huis door een afgrond verzwolgen." Dien dag kreeg Muriel Cummings t egen het middaguur een oproepbericht, om zich tegen half vijf aan het bestuurs- kantoor te vervoegen voor het voeren van een gesprek met Boston. „Van Reginald Pride," zei ze verrast, haar vader het bericht toonend. „Hij heeft zeker belangrijk nieuws." Haar vader keek haar glimlachend aan en Muriel bloosde. „Het spijt me, dat ik er niet bij tegenwoordig kan zijn," zei hij. „Ik heb van vier tot vijf bestuurs- zitting k had graag eens gehoord, wat jullie elkander te vertellen hebben." Muriel hoorde hem al niet meer, zij had haastig de kamer verlaten. Traag verstreken dien middag de uren. Muriél liep herhaaldelijk het huis uit haar ongeduld snelde den tijd vooruit. Hun huis stond afgezonderd buiten Manilla en was omringd door een grooten tuin. Aan de overzijde van den weg stond het bestuurskantoor, waar ook de post zaken werden afgehandeld op een afstand van nauwelijks dertig meter. Klokslag half vijf bevond Muriel zich in de telefooncel, waarin de verbinding met Boston tot stand was gebracht. Haar hand beefde, toen zij de microfoon aan haar mond bracht. Zij riep een paar maal „hallo, doch kreeg geen antwoord. Eindelijk hoorde zij een stem „U kunt spreken „Hallo riep zij flink, haar emotie bedwingend. In de telefoon klonk een gesputter en toen plotseling een niet te heldere stem. „Ben jij daar, Muriel V' „Ja, ja, spreek maar!" riep zij juichend. Reginald aan den anderen kant ver telde haar van zijn groote promotie. Zij liet hem nauwelijks uitspreken. „Schrijf je gauw, Reggie En denk je veel aan me schalde haar stem door de cel. „Gefeliciteerd," wilde zij er nog aan toevoegen, maar het woord bestierf haar op de lippen. Eensklaps voelde zij den grond onder haar voeten verschui ven. Er volgde een beweging op, alsof zij door een reuzenhand weer terugge schoven werd en van schrik liet zij de telefoon los. Buiten klonk een donderend geraas, vermengd met hulpgeroep en angstgeschrei. „Een aardbeving hoorde zij iemand brullen. „Vlucht naar buiten Zij stond één oogenblik verstijfd van ontzetting. Toen gaf de angst haar iets van haar krachten weer. Zij voelde op nieuw een golvende beweging, trapte de deur open en rende een verlaten kantoor door. Toen stond zij buiten. En op het zelfde oogenblik zag zij tot haar mate- looze ontzetting, dat de aarde als het ware vaneen spleet en het heele huis aan de overzijde, mét een deel van den weg, als bij tooverslag verdween. „Afgeloopen," hoorde zij iemand zenuwachtig zeggen, „het heeft precies twee minuten geduurd. „Een heel huis verzwolgen," seinden de dagbladcorrespondenten dien avond naar New York. „Geen dooden te be treuren een meisje als door een won der gered. Reginald Pride las het den anderen morgen en begreep tot zijn schrik, waarom zijn duur gesprek minstens een minuut te vroeg afgebroken was. „Drie minuten in een menschenleven," zei hij, ernstig in gedachten. „Voor den een beteekenen zij minder dan niets en voor den ander. Wat zij voor Muriel en hem beteeken- den, schreef hij in de „Boston Herald". Het was het derde bericht, dat betrek king had op de geschiedenis van de drie minuten. Een paar woorden waren het slechts „Verloofd Muriel Cummings Reginald Pride." Maar zij hielden een overwinning in op den dood, die daar ginds twee minuten lang op hun geluk had geloerd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 12