i De vader aller typisten WETENSCHAPPELIJK NIEUWS Voetverzorging Vasenol Voetpoeder Wist U, dat gezondheid te koop is meer evenskracht UW LEVENSDOEL BEREIKT 13 De eerste schrijfmachine. Millioenen vrouwen (en velen man nen ook) werd door de uitvinding der naaimachine ,,'t brood uit den mond gestooten" millioenen vrouwen (en velen mannen ook) werd door de uitvinding der schrijfmachine een broodwinning verschaft. Het was een eenvoudige boekdrukker van middelbaren leeftijd te Milwaukee, in den Amerikaanschen staat Wisconsin, die de poorten der zakenwereld voor de dames openstiet, in 1868, toen hij patent nam op de eerste behoorlijke schrijf machine. Christopher Latham Sholes dacht, dat hij met zijn machientje een beetje gemak bracht aan een groepje predikanten en advocaten, meer niet. Hij voorzag niet. dat legers van vrou wen, reeds in zijn eigen levensdagen, de kantoren zouden veroveren, een zelfstandig bestaan zouden verwerven, de mogelijkheid kregen, op te klimmen tot belangrijke posities, waarin men nog nooit een vrouw had gekend. En dit allemaal door zijn machientje. De schrijfmachine, waarop Sholes zekeren dag dezen regel op papier bracht„C. Latham Sholes, September, 1867" was de voorvader van de talrijke kantoormachines onzer dagen, die door dames worden bediend. In 1868 kon een vrouw, die haar eigen brood wilde verdienen, slechts kiezen tüsschen handenarbeid in de huishouding van anderen, arbeid op een fabriek, naaien „voor de menschen", werken achter een toonbank of in een restaurant of hotel, verplegen en les geven. Vrouwen en zaken hoorden niet bij elkaar, vond men. 't Kantoorleven was voor de vrouw te zwaar. En kijk nu eens Sholes had natuurlijk voorgangers. Meer dan 50 mannen in vele landen stelden pogingen in 't werk, om met een kleine machine letters op papier te brengen. Maar bevredigend resultaat bereikten zij niet. Noch de Engelsch- man Henry Nill (1714), noch de Ameri kaan W.' A. Burt (1829), noch de Franschman X. Progrin (1833), noch de vele anderen, die tusschen 1844 en 1866 met hun producten voor den dag kwamen. IntuBSchen was een boerenzoon uit Pennsvlvanië, in 1819 geboren, en drukkersleerling geworden, met zijn ouders westwaarts getrokken, en had zich als drukker en uitgever in den staat Wisconsin gevestigd. Waar hij ook aan dacht, aan schrijfmachines niet. Na een zeer wisselvallig leven ging hij met een vriend. Carlos Glidden, aan 't werk, om een spitmachine saam te stellen, ter vervanging van den ploeg, en uit persoonlijke liefhebberij begon hij aan een apparaatje voor 't nummeren der bladzijden van een boek. Die laatste poging lukte nogal, en bijwachtik ga eens probeeren, of ik op die manier de letters niet evengoed kan drukken (schrijven, tikken) als de cijfers. Het lukte! En in 1868 werd patent ver kregen op de „schrijfmachine van Sholes en Glidden". Eigenlijk hebben vier mannen samen gewerkt tot het ontstaan van de eerst practisch bruikbare schrijfmachine Sholes, de man van het idee, Glidden. de man met het doorzettingsvermogen. S. W. Soule, de mecanicien, en Jame> Densmore, de man 'van het geld. D< laatste schoot S 600 voor en betaalde alle kosten der constructie, waartegen hem het halve profijt der onderneming werd toegezegd. Densmore kreeg, toen het patent ei was, de leiding. Hij had vertrouwen ii het idee, maar niet in het model vai 1868. Dertig maal bouwde hij een ver beterde machine, voor hij te vrede i was. Een paar exemplaren van het toestel werden te New York tentoongesteld in 1871 en 1872, maar erg de aandacht trekken deden zij niet. Daardoor kwam Densmore tot het besluit, een machine fabriek in den arm te nemen die zou de vervolmaking, de fabricatie en de exploitatie van de machine beter aan kunnen. Hij kwam in relatie met E. Remington Sons, Ilion, N.Y., fabrikanten van wapens en naai machines. In Maart 1873 werd het contract met de Remington-maatschappij, voor de patent- en exploitatie-rechten, ge- teekend. Eind 1873 kwam de „Reming- ton model 1" in den handel. De eerste machines bezaten 44 letter- staven of armpjes, ieder met I type, zoodat het heele schrift in hoofdletters werd uitgevoerd. In 1878 begon men armpjes met twee tvpen te gebruiken. Nu kan men op een normale machine met 42 toetsen plus een (of meer) verstellingstoets(en) alle teekens op papier brengen, die men bij gewoon schrift noodig kan hebben. De beroemde Mark Twain was een der eerste koopers, en hij schijnt de eerste schrijver geweest te zijn, die een getypt manuscript aan een uitgever zond. Nu wil haast geen uitgever geschreven copy meer hebben. Reeds in 1880 kreeg Elbert Hubbard, die een manuscript aan Harper had gezonden, zijn copy terug met een briefje, dat zij er beleefd voor pasten, manuscripten te lezen, die niet getypt waren. Toen de eerste schrijfmachines in Engeland kwamen, stond men natuur lijk voor 't probleem, menschen te vinden, die ze bedienen konden. Een advertentie plaatsen „typiste gevraagd" zou niet geholpen hebben - geen mensch wist, wat een typiste was Gevraagd werd dus „iemand, bedreven in stenografie, die tevens piano kan spelen". De Remington-maatschappij echter vormde typisten en leverde ze, des- gewenscht, mèt de machines. Te New York werd in 1881 de eerste schrijf- macliine-school voor meisjes opgericht. Zij werd gebrandmerkt als een „grove afdwaling des geestes bij welmeenende, maar misleide dames". Maar de acht eerst afgestudeerden waren pioniers, die het pad effenden voor millioenen volgelingen. In 1930 waren er twee millioen vrouwen, die kantoor-posities vervulden, voor haar ontoegankelijk, vóór de schrijfmachine kwam. Sholes heeft géén som ineens voor het patent en een flink aandeel in de winst van iedere verkochte machine gevraagd: hjj had liever 8 12.000 ineens, in con tanten. Zijn latere jaren zijn een voort durende strijd tegen ziekten geweest. Hij overleed in 1890, ten huize van zijn dochter, mrs. Ch. L. Fortier, de eerste vrouw, die ooit op een schrijfmachine schreef. houdt den voet elastisch droog en gezond Waarom dan langer gesukkeld? Ovomaltine zal ook U dat heerlijke gevoel van veerkracht en stralende gezondheid terug geven. Na een kortstondig gebruik bemerkt U reeds, hoeveel sterker U zich voelt, hoe dat verlammende gevoel van vermoeid heid wegblijft, hoe U zich 's avonds nog heerlijk frisch en op gewekt voelt, kortom, hoe U een geheel ander mensch wordt. Ovomaltine verbant zwakte en slapte. Het is een sterk gecon centreerd krachtvoedsel, dat Uw gewone voedsel verrijkt. Ander halve dessertlepel Ovo in een beker melk maken die melk niet alleen smakelijker, maar verdubbelen ook de voedingswaarde. Begin eens dagelijks 1 of 2 koppen Ovo te nemen en let eens op hoe spoedig U Uw oude veerkracht terugkrijgt. ENKELE BEWIJZEN. A lie K.L.M.- vliegtuigen der Holland-Indië-lijn heb ben Ovomaltine aan boord. Op de officieele menu's voor de deelnemers aan de Olympische Spelen 1932 en 1936 stond Ovomaltine vermeld. Bij apothekers en drogisten in busjes van 60 cent al Zo niet, dan is het nog steeds tijdEen degelijke opleiding - zij is binnen Uw bereik! Alle stof, geëist op de tegenwoordige examens (M.U.L.O., H.B.S., Staatsexamen, Praktijk-, L. O.-, M. O.- en talrijke andere examens) wordt volledig be handeld in onze schriftelijke cursussen. Zulk een studie, onder leiding en controle van volledig bevoegde, ervaren leraren, is niet kostbaar en wij geven U bovendien onze examengarantie! Vraagt ons kosteloos PROSPECTUS No. 52-53 eens aan! INSTITUUT VOOR SCHRIFTELIJK ONDERWIJS Leliegracht 30 - A'dam-C. - Tel. 33044 N.V.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 13