Een sectie van de onderzeedienst-compaguie bij de infanterie-exercitie. torpedo's te hebben ingenomen. Op <le foto ziet men een torpedo, welke door een luik in de boot wordt af gevierd. Tn dit nummer vangen wij aan met de, publicatie van eenige artikelen, waarin den lezer een blik gegund wordt op het leven en den dagelijkschen gang van zaken bij dat deel onzer weermacht, dat den doorsnee Nederlander wel het meest sympathiek is, bij onze echte Hollandsche Jantjes. Het is met groote voldoening en dankbaarheid dat we van deze plaats de welwillende medewerking memoreeren van de Marine-autoriteiten te Den Helder. Met name van Z. Exc. vice-admiraal T. L. Kruys, commandant der Marine te Willemsoord, die ons de toestemming verleende en alle faciliteiten verschafte voor het maken onzer uitgebreide fotografische reportage, en van den commandant van den Onder zeedienst, kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, die bij dit illvsti itiemaleriaal den noodigen tekst verzorgde. Wij zijn overtuigd, dat onze lezers deze rtikélenserie op hoogen prijs zullen stellen. De K XVIII-fihn, door het heele land zoo geestdriftig ontvangen, heeft vanzelf sprekend belangstelling opgewekt voor onze Koninklijke Marine. Uiteraard bepaalde deze film zich tot een klein zij het dan ook interessant deel van het marineleven. Wij zijn in staat onze lezers, die zonder twijfel wel wat meer willen weten van onze oorlogsvloot, een serie actueele foto's te doen zien, die een over zicht geven van hetgeen zich op, om en nabij onze maritieme weer macht afspeelt. Noemen we allereerst den onder- zeedienst, van welken tak van dienst het hoofdstation zich te Willemsoord bevindt. Een fraaie kazerne, waaromheen een keurig onderhouden bloementuin, is daar 'n vriendelijk tehuis ter beschikking Hr. Ms. O 1 als monument opgesteld op een idyllisch plek je ran de onderzeedienst- kazerne te Willemsoord. van de opvarenden van Hr. Ms. onderzeebooten. En het zou geen kazerne van den onderzeedienst zijn, als men bij het betreden der terreinen de bijzondere bestemming niet aan een of ander bijzonder kenmerk kon herkennen. Men vond er het volgende opDe eerste onderzeeboot „Luctor et Emergo" (later Hr. Ms. O 1) werd in 1906 in dienst gesteld sedert vele jaren is deze eersteling afgevoerd uit de sterkte. Hr. Ms. O l werd echter als monument opgesteld op een idyllisch plekje van de onderzee- dienstkazerne te Willemsoord. Op den steen er voor opgericht staan de namen vereeuwigd van haar eerste bemanning. Goudvisschen dartelen evenals vroeger de bruinvisschen om haar heen. Van dezen op nonactiviteit gestel den onderzeeër tot een der nieuwste Hr. Ms. onderzeeboot O 15 verlaat de horen, na eerst....

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 2