DE BOUNTY DE MUITERIJ OP Het diner in de hut van den kapitein op den voor avond van de muiterij. Clark Gable weigert van de kaas te eten, welke eenige onschuldige zeelieden in de boeien bracht. Ook de eerste adelborst (rechts), Fran- chot Tone, de dokter en de andere officier (links) volgden dat voorbeeld na. voor de zooveelste maal weer uit de wijze, waarop hij deze zeemansrol vertolkt. Een pittige, forsche figuur, zonder een spoor van die gelikte salonjonkerij, welke men meestal van hem eischt. Daarbij steekt de lugu bere wreedheid van Laughton nog extra-sterk af. Het minst geslaagd, maar tevens ook meest onbelang rijke was misschien wel de Hawaiï-scène, die hoewel grootsch van opname, toch de sfeer van een eeuw geleden zoo goed als geheel ophief. Dat is echter zeker niet van dien aard, dat het een blaam op deze film werpt, want ondanks dat is het toch een prachtig epos van de zee geworden, dat haar bekroning van de Academy of Pictures tot beste film van 1935 ten volle wettigt. De Bounty arriveert op Tahiti, alwaar broodboomen moesten worden in genomen. Het was daardat de 8chrpelingen na de muiterij een welkom onthaal vonden. «yi» ycwuwwc/t «y tllr UGYl OWCJT l/LCI UUISI U ycxci C/t- IIV 'nlUlbCI LlUt'lt IflUllö onder bevel van den eersten officier naar onbestemde oorden. Het was een heele onderneming die muiterij, zoowel de echte in 1792 als de verfilming ervan in 1935. Waren aan de oorspronkelijke wreede consequenties verbonden, de namaak-muiterij eischte niet alleen een getrouwe copie van schip en entourage, maar diende ook de sfeer van het zeemansleven uit dien tijd perfect weer te geven. Dat te hebben bereikt is wel de grootste verdienste van den Metro-Goldwyn-Mayer-regisseur Frank Lloyd. van kapitein Bligh in een ietsje beter licht hebben kunnen doen treden en dat wilde men blijkbaar zooveel mogelijk vermijden. Toch ontkomt men daaraan niet heelemaal, want als hij na de muiterij met zijn getrou wen in een sloep wordt ge zet, is hij als een vader voor zijn medelotgenooten en weet hij ze door al de ont beringen heen 3600 mijlen verder aan land te zetten. Dan gaat hij met een zwaar gewapend schip op zoek naar den aanvoerder der muiters, Clark Gable, die zijn eerste officier en een rechtvaardig mensch was geweest, maar zich met zijn volgelingen netjes op een onbekend eiland heeft geïnstalleerd, nadat zij eerst op Tahiti met Ilawaiïsehe schoonen waren getrouwd. De veelzijdigheid van Gable's talent blijkt Wanneer de werke lijke kapitein Bligh van de Bounty precies zoo geweest is, als Charles Laughton ons in zijn overigens mees terlijke creatie wil doen gelooven, dan zal ieder rechtvaardig mensch voor deze zee-rebellie een alles- verontschuldigend excuus hebben. Maar één ding moet men bij die toen maals heerschende uiterst wreede zee-wetten niet uit het oog verliezen en dat is, dat in dien tijd prac- tisch het uitvaagsel van de maatschappij de zeeschepen bevolkte en onder hen slechts een tucht-van-vrees in staat was de orde te handhaven. Om bepaalde redenen heeft men dat feit in deze film min of meer verdoezeld ,- het zou bijvoorbeeld de onmenschelijke figuur

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 34