Toch nog gesnapt NEDERLAND STAAT BOVEN-AL EVERLASTING FABRIEKEX HEEZE 35 door Ked Piiiock Hallo, halloHier politieradio-omroep klonk het door de radio in Blokpost no. 48. ,,0p verzoek van de politieautoriteiten van Regina wordt dé opsporing en aanhouding verzocht van een onbekend gebleven misdadiger, die hedenmiddag een banklooper heeft beroofd van een tasch met twaalfduizend dollar. Hier volgt zijn signalement. Pete Dudley luisterde slechts met een half oor naar die stem. Dergelijke berichten interesseerden hem niet. Blokpost 110. 48 was de meest verlaten wachtpost van den spoorweg Halifax-Vancouver. Hij lag eenzaam tusschen uitgestrekte sparrenwouden aan den voet van de Rocky Mountains op hon derden kilometers afstand van de dichtstbij gelegen stad. Behalve zoo nu en dan een inspecteur van de lijn zag hij geen andere menschen dan die in de voorbijsnellende treinen en hij achtte het zoo goed als uitgesloten, dat een voortvluchtige misdadiger naar zoo'n eenzame streek verdwalen zou. Op een avond echter, een volle week later, werd Pete uit zijn slaap gewekt door een luid gebons op de deur. Bij het licht van zijn lantaarn zag hij 'n have loos gekleeden man voor de dein- staan. „Laat me binnen, ik heb hulp noodig," zei hij ge biedend. Tegelijk ontdekte Pete een revolver in zijn hand een overduidelijke aanmaning, om oogen- blikkelijk te gehoorzamen. Pete was niet bang en verloor geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest. „Kom binnen," zei hij, in de kamer terugkeerend. Bij het licht van de lamp keek hij zijn bezoeker nieuwsgierig aan. Het was hem duidelijk, dat hij met een misdadiger te doen had en eensklaps viel hem het opsporingsverzoek te binnen. Het uiterlijk van den man beantwoordde precies aan het uitgezonden signalement. „Wat wil je vroeg hij kort. „De bergen over," blafte de ander. „Ik ben te moe, om nog langer te loopen en ik moet hier zoo gauw mogelijk vandaan. Ik heb een locomotief op de lijn zien staan de ketel is nog warm." „Een oud beestje," antwoordde Pete kalm. „Ik schouw er de lijn mee." „Als zij maar rijdt. Ik wil dat je vuur maakt en me wijst, hoe ik er ermee om moet. gaan. Goed be grepen 1" „Jawel," knikte Pete. „Het is nu half twaalf we zullen voortmaken," zei de man barsch. „Maar éérst wil ik wat eten wat heb je in huis „Eten in overvloed, maar niets gereed," glim lachte Pete. „Geen kruimel brood in huis, wel een heele schuur vol graan. Als je daar je maal mee kunt doen Je kan er van krijgen zooveel je lust, ik stook er toch de locomotief maar mee." De ander vloekte en keek in de kast. Er was inder daad geen kruimel brood te vinden „Schiet maar op blafte hij. Pete ging gehoorzaam naar buiten. Het was een stormachtige avond. Op liet korte zijlijntje van den spoorweg stond een ouderwetsclie locomotief, met een kleinen tender en 'n trolley. De tender was hoog opgeladen met goudgele graankorrels. Pete maakte vuur, wierp ettelijke schoppen graan op de takkenbossen en kwam van de locomotief af om de trolley af te koppelen. De ander stond wat terzijde en verloor geen beweging van hem uit 't oog. „Ziezoo," zei Pete, terwijl hij naast hem ging staan, „nu is 't wachten maar op voldoenden stoom. Als je soms wilt, dat ik een bord pap voor je kook Eten in overvloed, dat zie je wel. Zonde dat het wordt verstookt. D'r is brood te veel dit jaar, zie je. Eigen lijk niet te veel, want er zijn er genoeg die honger lijden. Maar d'r is zóóveel graan, dat het geen penny waard zou zijn, als het allemaal aan de markt werd gebracht. En om den marktprijs niet te bederven, verstoken ze 't, begrijp je Als ik er soms een bordje pap van moet koken t" De ander bromde iets onverstaanbaars en scheen op het punt te staan 'n handjevol graan in zijn mond te laten loopen. Maar hij wierp het eensklaps weg en keek naar Pete. „Hoe is het zijn we eindelijk klaar t" vroeg hij barsch. ,,'t Zal wel gaan," zei Pete. „Kijk, zóó moet je doen om de machine te laten loopen en weer stil te laten staan De ander knikte. „Ik zal 't wel vinden. Wijs me nu nog even je telefoon." Pete fronste zijn wenkbrauwen hij had gehoopt de politie in de stad te kunnen waarschuwen. Tegen die revolver viel echter niet veel in te brengen ge hoorzaam ging hij den ander voor naar zijn huis. In minder dan geen tijd had de misdadiger de micro foon losgeknipt. Toen wendde hij zich naar de deur. „Het gaat me eigenlijk niet aan, maar je zal er goed aan doen het sein voor den eersten trein op on veilig te zetten," zei hij. „Ik kan die locomotief niet in m'n zak steken, als ik er genoeg van krijg. En blijf zoo lang binnen, tot ik een eindje weg ben, wil je 1. De deur viel dicht en Pete liep naar zijn bed. Daar onder lag een geweer, maar vóór hij het gegrepen had, hoorde hij de machine al wegrijden. Hij haalde glimlachend de schouders op en trad naar buiten. De machine was al een heel eind weg in den don keren nacht kon hij duidelijk den vuurgloed in de verte zien verdwijnen. Na kort beraad heesch hij het sein op onveilig, haalde een vierkant zeil uit zijn huis en trok een dikken duffel aan. Het zeil bevestigde hij op de trolley en nadat hij zijn geweer genomen had, verliet hij het huis. Hij zette zich op de trolley, heesch het zeil in den wind en maakte de rem los. Het volgend oogenblik zette de platte wagen zich in beweging, voortgestuwd door den wind, en verdween hij met een snelheid van twintig kilometer in de richting van den bergpas. Het was tegen zes uur in den morgen, dat Pete Dudley van de trolley stapte. Tien meter verder stond de locomotief te zuchten. Een eindje daarvan daan lag 'n gestalte aan den kant, schreeuwend van de pijn en zich kronkelend als een slang. Het was zijn bezoeker van dien nacht Pete liep op hem toe met zijn geweer in den aan slag. „Eten in overvloed," zei hij met een grijnslach. „Maar de farmers zijn niet zoo stom dien overvloed van de hand te doen vóór ze 't ongeschikt hebben gemaakt voor de consumptie. Sodacaeodylaat staat er op de zakken,waarin we dien rommel krijgen. Daar doopen ze de volle zakken in, begrijp je, en dat spul bevat precies genoeg arsenicum, om je voor 'n dag of veertien doodziek te maken *De degelijkheid van eiken recht-geaarden Nederlander is spreekwoordelijk. - En terecht. Al wat Hollandsch is, is het toppunt van goede degelijkheid. Wat Nederland maakt, is goed gemaakt. Nederland staat boven-al. Ook in Breikatoen. Everlasting voert den boventoon. Weergaloos sterk, in ongekende kleurenpracht, een voorbeeld van echt-Hollandsche degelijkheid. Daarom voor breikatoen: Everlasting, voor breipatronen: „Te Kust en te Keur", het zeldzaam goed verzorgde handwerkboek, iets ongekends in al zijn fleurige kleurenpracht, dé vraagbaak van elke handwerkster voor de komende lange avonden. Voor slechts f. 1.50 wordt dit schitterende boek franco thuis-gezonden. Het is gebonden in prachtband, een juweeltje, een kunstwerk voor de breiende en hakende huisvrouw. Bestel nog heden „Te Kust en te Keur- hét boek, dat in de komende maanden elke dame vele uren van ware handwerkvreugd zal geven. EVERLASTING FABRIEKEN - HEEZE - (GIRO 14746)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 35