slaapvertrek. De kok alleen gaat onverstoorbaar door. Op den achtergrond de achterdeksels van de vier torpedo-lanceerinrichtin- gen (boegbuizen). machine. Naar het voorschip kijkend, is bakboord links, stuurboord rechts. Vergeet dit nooit meer, beste lezershet is zoo eenvoudig. De woonruimte op 'n onder zeeboot is uiteraard beperkt. Het voorcompartiment of de (torpedo-) boegbuiskamer is, behalve het domein van den torpedomaker met zijn tor pedo's, ook keuken, benevens woon-, eet- en slaapvertrek voor 16 korporaals en man schappen. Meermalen per et maal worden de decors gewij zigd nu is het eetzaal, straks verandert de eetzaal weer in een slaapvertrek. Alleen De centrale de hersens van de onderzeeboot. De diepteroergan gers, die de horizontale roeren bedienen, op hun post, het oog gericht op de diepte- en helling- meters. De onderzeeboot wordt naar haar diepte gestuurd. De periscoop is nog zichtbaar. Even voor het torpedoschot. Hollandsche onderzeeboo ten, Hr. Ms. O 15, iln'ya qu'un pas. We hebben het moment gekozen, dat Hr. Ms. O 15 de haven verliet, na eerst torpedo's te hebben overgenomen. Hoe dit inladen plaats vindt, beleidvol en voorzichtig, ziet men op een onzer foto's, waarop juist zoo'n torpedo door een luik in de boot wordt afgevierd. De lengte van een torpedo bedraagt plm. 7 meter, terwijl het gewicht rond 1500 kg. is. Buiten de ha ven gekomen, wordt naar den Texelstroom gestuurd. Onder den Texelwal vult Hr. Ms. O 15 haar ballast- tanks en gaat dan onder water. De torpedo's zijn intusschen gereedgemaakt en klaar voor het schot. Voor deze manoeuvre zijn intusschen heel wat manipulaties noodig. Op een der afbeeldingen van onze serie zien we, hoe de onderzeeboot naar haar diepte wordt gestuurd. De periscoop is nog zichtbaar; het is even vóór het schot. Binnen in de onderzeeboot is nu ieder op zijn Het voorcompartiment of de boegbuiskamer is, behalve liet domein van den torpedo maker metS zijn torpedo's, tevens keuken en woon-, eet- en slaapvertrek voor 16 korporaals en manschappen. Meerdere keeren per etmaal worden de décors gewijzigd. Nu is het eetzaal, straks Iedere opvarende van een onderzeeboot is geoefend in het gebruik van het redding- vest, een licht duiktoestel, waarmee men ingeval van nood een onderzeeboot onder water kan verlaten. postde commandant aan den periscoop is de eeuige persoon aan boord, die boven den waterspie gel kan zien. Hij ricbt dus de torpedo en vuurt deze electrisch af. Orders worden per telefoon door gegeven naar de verschil lende compartimenten. In de centrale bevinden zich, wat men zou kunnen noemen de hersens van de onderzeeboot. De diepte- roergangers een schipper aan de voorroeren, een matroos le klasse aan de achterroeren zitten op hunne posten, het oog gericht op diepte- en hellingmeters een officier houdt toezicht op hen. Interessant en eenigszins spannend is altijd het oogenblik, waarop de zware Dieselmotoren zullen worden aangezet. AttentieMen werpt hier 'n blik op het manoeuvreerbord van B.B.'s bakboords)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 3