X De duikbootcomniandant aan den periscoop. Orders worden per telefoon gegeven. men 's morgens een der vele plechtigheden in het militaire leven meemakenwe bedoelen hier de „baksgewijs zindelijkheidsinspectie", m.a.w. ochtend- appèl. Alvorens naar hun onderzeebooten te gaan, worden de manschappen in werktenue geïnspecteerd door hun haksmeester (een korporaal). Zij treden daartoe baksgewijs per bak) aan. De eerste officier, de officier van de wacht en de schipper zijn hierbij dagelijks om 7 uur 's ochtends tegen woordig. Men is al vanaf 6 uur op (reveille heet „overal" in de marine) en ieder heeft zijn ontbijt genuttigd. Behalve de oefening voor de oorlogstaak aan boord van de onderzeebooten, heeft ook de militaire vorming de aandacht. Er moet geleerd worden, hoe met de handwapenen om te gaan, en dit alles natuurlijk met de noodige orde en regelmaat. Een onzer foto's geeft een sectie weer van de onder- zeedienstcompagnie hij de infanterie-exercitie. We vestigen hierbij bijzonder de aandacht op de ma trozenmutsen. Het komt namelijk meer dan eens voor en we merkten zulks dit jaar nog bij gelegenheid der vierdaagsche afstandsmarschen dat het publiek en zelfs journalisten deze matrozen voor mariniers versleten. Een onderdeel van den onderzeedienst vormt het duikbedrijf. Niet algemeen bekend is, dat de Ko ninklijke Marine over verscheidene dozijnen duikers beschikt, die hun zwaar beroep in dienstverband uitoefenen. We willen dit artikel besluiten met een paar. snapshots uit dit onder-water-bedrijf. Het aantrekken van een duikerpak heeft heel wat voeten in de aarde, om het maar eens met een popu- lairen term te zeggen. U trekt gemakkelijker uw colbertje aan dan een duiker zijn duikerpak. Hij kan het zelfs niet eens alleen klaar spelen. Achter op de duikbarkas wordt de duiker door een paar helpers aangekleed. Zoodra hij gereed is daalt hij het trapje af, dat langszij het schip hangt. Onder water gekomen, weegt hij minder, kan zich dus heter bewegen en heeft geen trapje meer noodig hij zinkt vanzelf en wordt langs een lijn afgevierd. Als de duiker onder water is, wordt nauwkeurig op den stand der mano meters (luchtdrukmeters) gelet. Er is ook voortdu rend telefonisch contact met den duiker, die zich onder water bevindt. Op een onzer foto's ziet men, even voor het onderduiken, een slechts met een duikvest gekleeden duiker. Zulk een duikvest is een duikertoestel zonder helm, waarmede ook werkzaamheden onder water kunnen worden ver richt. Dit duikervest verschilt nog altijd van het zoogenaamde reddingvest, in het gebruik waar van iedere opvarende van een onderzeeboot is ge oefend. Het is er natuurlijk wel mee verwant, doch het is veel lichter, en het dient om in geval van nood een onderzeeboot onder water te kunnen ver laten. Wordt vervolgd He! telefonisch contact met den duiker, die zich onder water bevindt. de kok in een verloren hoekje met zijn electrisch fornuis gaat onverstoorbaar door. Op den ach tergrond van de foto met de sla pende schepelingen ziet men de achter deksels van de vier torpedo- lanceerinrichtingen (boegbuizen). Indien de onderzeebooten niet varende zijn, logeert de beman ning in de kazerne. Daar kan Baksgewijs zindelijkheidsinspectie (ochtendappèl). Alvorens zij naar hun onderzeebooten gaan, wordende manschappen in werktenue geïnspec teerd. De eerste officier, de officier van de wacht en de schipper zijn hierbij dage'ijks in den vroegen morgen tegenwoordig. Attentie.' De zware Dieselmotoren klaar om te worden aangezet. Een blik op het manoeuvred bord van B. B.'s bakboordsmachine. Eren nog luchlhappen dan gaat het ruitje van den duikerhelm ook dicht.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 4