M li 7 Vrijdag „Zij kunnen het niet overschrijden voor eeuwig", Jer. V 22. Zaterdag „Niemand trekt er door", Jez. XXXIV 10. Zondag „Hij betaalde de vracht om mee te gaan Jona I 3. Als Hetty gedwongen was, een nacht in New York over te blijven, ging zij in een of ander onbekend hotel en vertrok zij den volgenden morgen vroeg, uit vrees, dat zij voor belasting zou worden aan gesproken, als zij den schijn wekte, een soort domi cilie in de stad te hebben. Om dezelfde reden trok zij jaren lang in Hoboken en Jersey City van 't eene pension naar 't andere. Een koffer had zij haast nooit bij zich, zij droeg zelf haar weinige bezittingen, in valiezen of in kranten gepakt. Zij had zoo weinig bagage, dat achterdochtige hospita's vaak een week huur vooruit vroegenvan de rijkste vrouw in 't heele land. Zij zag er zoo sjofeltjes uit, dat die hospita's haar soms niet aan de gemeenschappelijke tafel wilden toelaten, maar daar trok zij zich niets van aan, want zij at liever in de keuken. Zelf waschte zij op haar kamer haar zakdoeken en ondergoed, en over de ruggen van de stoelen hing zij ze te drogen. Toen zijzicli eens de buitensporigheid wou permitteeren, haar wascli door een ander te laten doen, kreeg zij ruzie over den prijs, 't Werd goedkooper, als zij minder waschgoed had, zei de waschvrouw, waarop Hetty antwoordde „PrachtigWasch dan voor taan alleen maar de onderste helft van mijn rokken." Vaak probeerde zij haar persoonlijkheid te ver bergen achter een schuilnaam, jaren lang had zij een woninkje in Hobokon van S 15 per maand, met den naam van haar hond „Dewey" op de deur. Maar zij gaf dat woninkje tenslotte op, om geen 8 2 hondenbelasting voor Dewey te hoeven betalen. Overal, waar zij woonde, stelde zij den concierge aansprakelijk voor het teruggeven van de melk- flesschen dat scheelde weer een paar centen per dag. Nu en dan sprak zij wijze spreuken uit, waarvan hier een paar voorbeelden ,,Koop nooit iets, omdat 't goedkoop is. Wacht dan wordt 't nog goedkoo per." „De veiligste plaats voor een weduwe, om geld te beleggen, is een spaarbank." „Nutteloos geld uitgeven is een zonde.' „Als er minder gekken op de wereld waren werd er minder gepraat." „Blijf nooit iemand iets schuldig, zelfs geen vrien delijkheid." „Als iemand je S 956.17 schuldig is, neem dan geen genoegen met 8 956.16." „Wilskracht en gezond verstand zijn meer waard dan boeken." Hetty had óók nog gevoel voor humor. In een van haar vele proeessen over geld stond de befaamde advocaat Joseph Choate arm den anderen kant. Toen hij aan hst indruk wekkendste deel van zijn be toog kwam, haalde Hetty een groot, gesteven kussensloop te voorschijn en met haar borenlich'uim zwaaiend snik te zij „O, o, hij zal m'n hart nog breken." Het was zóó belachelijk, datmr. Ch oate niet in staat was, zijn prach tig pleidooi te voltooien. Haar brieven aan haar zoon placht zij te besluiten met dezen raad „Eet langzaam. Drink geen ijswater. Pas op voor tocht, en blijf niet den heelen nacht op." Toen haar zoon afgestu deerd was, hesloot zij, zijn betrouwhaarheid op de proef te stellen. Zij riep hem en gaf hem een pakje. Daar zat voor 25.000 effecten in, zei ze hij kreeg het en moest het naar een aangewezen bank in San Francisco brengen. De jongeman sliep haast niet op zijn lange reis, zoo angstvallig paste hij op zijn pakje. Maar toen dat op de bank in San Francisco open werd gemaakt, zat er niets in dan verloopen verzekerings-polissen. Hetty wou wel nagaan, of hij te vertrouwen was, maar zij wou er niets voor riskeeren. Toen haar dochter Sylvia 36 was, vond Hetty 't tijd worden, dat zij in de wereld kwam. Tot dan toe had zij het „kind" een afgezonderd leven laten leiden in haar woninkje in Hoboken. In 1908, dus acht jaar voor haar dood, bracht de oude vrouw iedereen in verbazing door plotseling van haar goedkoope flat in New Jersey te verhui zen naar een der duurste hotels van New York. Daar nam zij, met Sylvia, voor een maand de koninklijke suite h 8 30 per dag, den eenigen keer in haar leven, dat zij roekeloos met geld smeet. Hetty legde haar verschoten wollen japon en mantel en haar muts, die zij zeventien jaar gedragen had, af en bloeide op in een nieuwe zijden japon en een hoed met twee roode rozen. Zij bracht zelfs een bezoek aan een schoonheidssalon. Toen gaf zij een diner voor zeventien gasten, prijs 8 20 per couvert, op gouden borden, die van 'n juwelier gehumd waren. En wat het allergrootste wonder was, zij brak opeens met haar onwrikbaar protest tegen het fooienstelselzij gaf 50 voor de kellners. Voor den wijn betaalde zij S 9 per flesch. Kort na die ongehoorde uitspatting liet Hetty den hotel-dirécteur komen, en waar Sylvia bij stond, met roode oogen van 't huilen, vertelde de moeder, dat zij direct wegging. Redenen gaf zij niet op. Zij keerde terug naar haar woning. Onder de gasten bij die partij, Sylvia's debuut in Toen Hetty Green eens in Philadelphia was, zag ze kans eenige duizendendollars te verdienen, als ze voor de sluiting van de effectenmarkt in New York kon zijn. Ze huurde een extra-trein, doch liet den wagon van de loco motief afhaken omdat 't haar vijf dollars bespaarde. Ze moest toen op de locomotief meerijden de groote wereld, was ook Matthew Astor Wilks, oud 65, een achterkleinzoon van den eersten John Jacob Astor, in uitgaande kringen een zeer getapte figuur. Maar toen hij met een huwelijksaanzoek voor den dag kwam, was Iletty er sterk tegen, om zijn leeftijd. Sylvia dreef echter haar zin door, en het volgend jaar wekte Hetty opnieuw aller verbazing, door op haar dochters bruiloft te verschijnen met een dia- mantentooi, die een heel kapitaal waard was. Zij had die steenen in den loop der jaren gekocht, bij wijze van geldbelegging, in de meening, dat de waarde stijgen zou, en nu kon zij ze evengoed dragen, zei ze, want dat kostte haar niets. Maar dat was ook de eenige keer, dat zij ze droeg. Toen zij met Edward H. Green trouwde, die zelf ook rijk was, stelde zij in 't huwelijks-contract de voorwaarde, dat hij haar en eventueel hun kin deren altijd zou onderhouden. Kort na de geboorte van het tweede kind verloor Green zijn heele fortuin, ongeveer S 700.000, met speculeeren. Dat nam hem Hetty kwalijk. Iemand, die geld verloor, kon zij niet uitstaan, ook al was 't de vader van haar kin deren. Zij verliet hem dus, en ging in Hoboken wonen, en hij heeft de rest van zijn jaren, een gebro ken man, in een hotel te New York geleefd van de kleine toelage, die zij hem gaf. Een jaar na Hetty's dood trouwde haar zoon, kolonel Green, met Mabel E. Harlow uit Chicago, die hij al vijftien jaar kende. Omstreeks dienzelfden tijd gingen hij en zijn zuster aan 't geld uitgeven op zoodanige manier, dat Hetty zich wel om had kunnen draaien in haar graf. Mevrouw Wilks, die al het geld krijgt, als de rechtbank het testament niet ongeldig verklaart, kocht een buitenplaats in Connecticut voor 8 250.000 en huurde 'n woning van 8 122.000 aan de Vijfde Avenue te New York. Om niet voor haar onder te doen kocht de kolonel een schip van 500.000 hij besteedde nog S 200.000 om er een zeepaleis van te laten maken ('t was een vrachtschip geweest, dat de Groote Meren bevoer) hij stak eenige honderdduizenden in een huis te South Dar- mouth, Mass., en een half millioen in een eigen radio station. Geven kon hij ook. Twintig verdienstelijke meisjes, die hij en zijn vrouw tot zich hadden genomen, liet hij studeeren en gaf hij een bruidsschat. Bij zijn huwelijk gaf hij zijn vrouw twee millioen dollars als huwelijksgeschenk en nu mag zij wel spijt hebben, dat zij die niet aangenomen heeft. Ze zei namelijk, dat zij niet zou weten, waar zij met al dat geld naar toe moest, dus verlaagde hij het cadeau maar tot 8 625.000 en het haar naam weg uit zijn testament.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 7