het in evenwicht bleek te blijven, werd het weer uit elkander genomen en naar New York verscheept. De voorarm inet de hand, die de groote toorts draagt, was al tien jaar eerder naar Amerika gezonden, om te prijken op de wereldtentoonstelling van 1876 te Philadelphia. De Amerikanen zelf verzamelden uit giften en gaven de voor het voetstuk benoodigde 300.000 dollar. Het Congres schonk een stuk grond op Bedloe Island aan den ingang van de haven van New York en daar werd het 450.000 pond zware beeld opgericht. Miss Liberty is vervaardigd uit bronzen platen. Een lift brengt den bezoeker omhoog tot liet balkon aan de voeten van het standbeeld. Van daaruit zijn er nog heel wat moed en een sterk hart voor noodig, om de Het Vrijheidsbeeld op Bedloe Island in de haven van New York. Voor wie nog hooger willen, leidt een ladder tol hel uiterste topje van de toorts, die Miss Liberty in de rechterhand houdt. In het hoofd van het beeld is een telefoon aange bracht, waarmee de bewakers niet de buitenwereld in coniact staan. wenteltrappen te beklim men, die naar het hoofd voeren. Degene, die dan nog niet uitgeput is, kan met behulp van een ladder in het uiterste puntje van de toorts klimmen, die de juffrouw in haar rechter hand houdt. Van de basis tot den top meet het beeld 100 meter. Het beeld zelf is vijftig meter hoog. In het hoofd kunnen gemak kelijk veertig personen plaats nemen en in de toorts niet minder dan twaalf. Amerikanen houden nu eenmaal van getallen en omdat het hun beeld is, zullen wij hen voor dezen eenen keer in deze overi gens vreemde gewoonte maar terwille zijn. De rech terarm van de vrijheidsjuf frouw is 14 meter lang, de hand bijna 5% meter, de wijsvinger ruim 2 me ter en één nagel 35 cm. Wat de Amerikanen van hun Miss Liberty het be langrijkste vinden is nu verteld, als wij er nog bij zeggen, dat het heuscli het grootste standbeeld van de wereld is. De Franschen, die het vijftig jaar geleden aanboden, hebben, fijne menschenkeuners als zij zijn, hun vrienden juist in hun zwakke zijde getast, door ditmaal, in strijd met hun eigen smaak, eens minder te letten op den aesthetischen indruk, dien het beeld moest maken, en alles op alles te zetten om het geval maar kolos saal te maken. In October 1931 stelde mejuffrouw José Laval, de dochter van den Franschen eersten minister, de verlichtingsinstallatie in werking, die thans iederen nacht met haar 108 groote reflectoren het beeld overstraalt. Bovendien draagt de dame in haar toorts nog 14 sterke electrische lampen, die het licht der vrijheid moeten symboliseeren. Miss Liberty's jubileumjaar is 15 Juni 1935 begonnen en duurde voort tot 28 October 1930, den dag, waarop zij vijftig jaar geleden officieel onthuld tinder hel hoedje van M iss Liberty- A mor i kaait se he luistervinken worden vergast op een speciale radio- uitzending. werd. En nog steeds houdt de stroom van bezoe kers aan, die hun hulde komen brengen aan de vrijheidsjuffrouw, die met echt Amerikaanschen trots niet alleen kan bogen op reusachtige afme tingen, maar bovendien een boek kan toonen met de handteekeningen van een indrukwekkende serie internationale beroemdheden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 21