NOVEMBER: DOODENMAAND m Een straal in de stad der do oden op Moidmarlrewaar tal van beroemde F ranscheu begraven liggen. spoor achterlieten van een welbesteed leven in dienst der menschheid, of wan neer zij de dragers waren van een grooten naam in de wereld van wetenschap of kunst. Als een blijyende Een zeer bijzonder gedenk- teeken: de graftombe van Ca'herine Campodonico op het Campo Santo te Genua. Deze arme koopvrouw spaar de haar leven lang om haar beeltenis, door een beroem den Genueeschen beel thou wer in hel marmer gebei eld, op haar graf te laten plaat sen. Op den voet van het beeld kan men de vólgende regelen lezen: Met den ver koop van broodjes en kra kelingen in de straten en op de pleinen van Genua, bij zon, wind en regen, heb ik voor mijn oude moeder hel dagelijksch brood ver diend. Van de geringe ver diensten vergaarde ik nog zooveel, dat mijn beeltenis als oude koopvrouw uit het Havenkwartier voor la'ere geslachten bewaard zou blij ven, ik, Caltainia Campo donico, die men de boeren vrouw noemde. 1881. Bidt voor mij!" November met zijn storm en regen, met zijn vallende blaren, met zijn stervende natuur, luidt liet begin in van den winter, het jaargetij waarin alles schijnt te slapen. Een slaap, waaruit geen ontwaken meer mogelijk lijkt, al we ten we met de zekerheid, welke een ondervinding van eeuwen de menschheid leerde, dat het slechts een tijdelijke sluimering geldt der dingen rondom ons, een sluimering, waaruit ze met de lente weer glorieus ten leven gewekt zullen worden. Voor de menschen is No vember 't symbool van den dood. In deze maand gaat de gedachte der mensch heid uit naar de dooden, die voorgingen naar een ander leven. Iederegemeen- schap en ieder volk doet zulks op een eigen manier, en naar mate men zuide lijker komt, krijgen de her denking en de vereering der dooden een meer pom - peus karakter. Te meer nog, wanneer deze afge storvenen het lichtend Met Allerzielen, den dag waarop in vele landen de afgestorvenen worden her achtwordt door de vrijwillige brandweer te Weenen een krans te water gelaten, ter nagedachtenis van degenen die in de wateren van den Donau den dood vonden. liet kinderkerkhoj op hel Campo Santo te Genua bevindt zich boven op het dak van een kerkgebouw.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 2