Uw gelaat vraagt kleur KHASANA SUPERB 31 accrue ATERM^fg Herinnert U zich die onprettige mo menten, als men zich afvraagt, of het gekozen cadeau haar zal be hagen? Maar wat een vreugde, als U haar verlangen geraden hebt. Talrijke dames en heeren zullen U zeggen „Die WATERMAN-pen werd mi| op dien datum geschonken Ongetwijfeld was het een zeer ge wild cadeau. Bij de eerste gelegenheid en waar om niet met St. Nicolaas geef haar, geef hem een echte WATERMAN-vulpen, en breek niet langer Uw hoofd om een voor 100° o begeerdcadeau uit te zoeken. Immers een WATERMAN-pen voor elke hand en elke beurs. Een heeren juweel? Dan de nieuwste, doorzichtige No. 84 a f18.off 20.perfect in elk opzicht. Een damesbijou? Dan Lady Pa tricia a f 14.—. Maar ook andere series voor populaire prijzen van f7.25,f8.50, f 9.—, f 10.—, f 10.50, f 12.- enz. Importeur: H. VAN OOST Prins Hendriklaan 19 - Rijswijk Z.H. Te allen tijde, zoowel bij werk als in gezelschap, ziet men een vrouw gaarne frisch en aan trekkelijk. Hoe eenvoudig kan zij zich jaren jonger vertoonen, wan neerzij KHASAN'A-Superb lippen stift en rouge gebruikt. Eerst bij aanraking met de huid, neemt KHASAN'A-Superb de best pas sende natuurlijke frissche kleur aan Niemand vermoedt het gebruik KHASAN'A-Superb is tegen weer en water bestand en kissproot.Voor levendiger teint Superb II nog krachtiger, Koraal of Kar mijn. Lippenstift Fl. -.35, -.60, -.75, 1 -25 en Rouge Fl. -.35, 1.- Generaalvertegenwoordiging J. Winkel Jzn. Den Haag, Merwedestraat 47, Tel. 772595 Daarvoor vinden zij een tegenwicht in een andere wereld. Iets onuitsprekelijk geheimzinnigs misschien is het een voorgevoel van iets dreigends, iets ver schrikkelijks maakt deze menschen ontvankelijk voor stemmen, die men anders in hofkringen pleegt te beluis teren, voor stemmen „uit de andere wereld", uit de wereld van liet wonder bare. Zij voelen, dat slechts een wonder hen en het czarenrijk kan redden. En dat wonder, dat deze nieuwe, vooruit strevende eeuw niet geven kan, zoeken ze bij buitenissige „heiligen", bij tooverkunstenaars, bij mystici en be driegers. Milica en Anastasia zijn zeer ontvankelijk voor zulke dingen. Ze hebben geen wortel kunnen schieten in de werkelijkheid nu zoeken ze het in het bovennatuurlijke. En de beide grootvorsten, Nikolai zelfs met buiten sporige vroomheid, volgen hun vrouwen op dit vreemde pad. Zoo wordt het mogelijk, dat een grootvorstin, de dochter van een vorst, zeer vaak, ja bijna dagelijks, in het huis verkeert van een wondernipnnik uit Siberië. Dat zij zijn plompe vertrouwe lijkheid verdraagt en zich de wangen strijken laat door de nooit bijzonder reine handen van den boerschen toove- naar, die Raspbetin heet. Over dezen Raspoetin doen vreemde geruchten de ronde. Hij zelf maakt er geen geheim van, dat hij zich vaak be drinkt op krankzinnige wijze en in zijn roes dansen uitvoert als een fanatieke derwisch. En ware dat nog slechts het eenige. Want ook in moreel opzicht is -zijn leven lang niet onberispelijk, en het is onbegrijpelijk, hoe dames uit de Petersburgsche groote wereld zich nog in zijn gezelschap durven wagen. Maar dat is juist het fatale en raad selachtige dezer ondergaande Peters burgsche wereld deze grove, zedelooze, dronken Siberische boerenreus oefent op dit verfijnde, hyper-beschaafde ge slacht een tooverachtigen invloed uit. Anastasia zoekt hij hem, wat vóór dien tientallen anderen haar niet ver mochten te geven genezing. Dat is het, waarop de gravin Iguatiew zinspeelde bij haar eerste bezoek in Kirstschnaja, toen ze zei„Alleen hij zal het klaar spelen. In hem leeft een heilige oer-kracht." De zusters willen genezing en geluk brengen in het paleis van den czaar en zoo komt het, dat Anastasia den heiligen duivel zooals zijn vijanden hem noemen, in het heerschershuis van Peters burg binnenhaalt. tarieven in deze mill ioenenstad Peters- burg nog twee menschen in gru welijke eenzaamheid, twee menschen, die zich hopeloos alleen gevoelen De czarewitsch mm boord ran t keizer lijke jacht Standardmei den matroos ran de bemanning, die zijn vriend was. Den opname uit 1907. eenzamer dan in een woestijn. Deze beide menschen beminnen elkaar met een afgodische, nauwelijks meer begrij pelijke liefde. Hun eenzaam geluk werd gezegend want viermaal heeft de vrouw aan haar echtgenoot een dochter geschonken. Maar hun laatste, innigste verlangen ging uit naar een zoon zij moesten, moesten een zoon hebben. Moesten want deze beide eenzame menschen zijn czaar Nicolaas en zijn vrouw, de ezarin Alexandra. Eens, toen de ezarin ziek lag, zijn beide Montenegrijnsche prinsessen ge komen, hebben het verplegend perso neel weggezonden, en zonder terug te schrikken voor de nederigste diensten, hebben zij beiden de keizerin zoo lang verpleegd, tot deze weer geheel her steld was. Toen de ezarin van het ziek bed opstond, was ze beide zusters het leven schuldig en daardoor als het ware aan haar overgeleverd. Toen hebben de „Zwarte Vrouwen" de wonderdoeners en bedriegers uit den salon Ignatiew in het Winterpaleis bin nengeloodst. Eindelijk gaat de innigste wensch van het heerscherspaar in vervulling. De keizerin brengt een zoon ter wereld. Maar daarmee begint eigenlijk juist, naar het schijnt, de ellende voor deze rampzalige vrouw. Want de czarewitseli is ziekelijk, ongeneeslijk ziek aan een geheimzinnige bloedziekte, waardoor de geringste verwonding levensgevaar lijk, en de geringste bloeding bijna niet te stelpen is. De meest zorgvuldige bewaking is niet in staat, om den kleine voor allerlei nieuwe kwalen te behoeden. Het gebeurt herhaalde malen, dat de ezaar en de ezarin bij hofplechtig- lieden, waaraan zij zich niet onttrekken kunnen, doodsbleek zijn en bijna niet in staat om een woord te spreken, omdat in een anderen vleugel van het paleis de kleine Alexis met den dood worstelt. Maar men houdt deze ziekte geheim, want het Russische volk mag niet weten, dat de volgende czaar doodziek is. Al léén dragen beide vorsten dezen vreese- lijken last. Vaker nog dan vroeger nemen de czaar en zijn vrouw hun toevlucht in de kleine kapel van hun Winterpaleis. En niet lang na het eerste bezoek van Anastasia in de Kirstschnaja gebeurt er iets merkwaardigs. Het is avondwinteravond. Een met zes paarden bespannen slede- koets rent van Sergejewo, waar de „heilige" juist hij bewonderaars te gast was, naar Zarskoje Selo, het land goed van den czaar. In den namiddag is Anastasia bij de ezarin ontboden, want opnieuw, zooals zoo vaak den laatsten tijd, ligt de kleine zoon van den czaar in een diepe bewusteloosheid, en ieder oogenblik kan men liet einde verwachten. Anastasia immers heeft de ezarin verteld van den wondermonnik uit Siberië Die alleen kan hulp bieden De laatste hoop is op hem gevestigd Toen is Anastasia in allerijl naar de Kirstschnaja gereden, en vandaar naar Sergejewo. Zij is zich bewust, dat het thans gaat om het lot van een mensch, neen van een dynastie, misschien van een heel volk. En zij stelt geloof en ver trouwen in dezen monnik. Was hij voor haar geen openbaring, heeft hij haar niet verlost uit een toestand vol angst en vertwijfeling 1 In Zarskoje Selo zijn intusschen alle voorzorgsmaatregelen genomen In het volgende nummer: Raspoetin, de Siberische monnik wordt de almachtige vriend van het czarenpaar, en de „Zwarte Vrou wen" vinden niet het geluk, maar rampen en verbanning. „Ik draag deze jum per geregeld. En als hij vuil wordt, was ik hem in Lux. Dan ben ik zeker, dat de wol niets geleden heeft en even zacht en donzig is gebleven. Een sopje van Koud water Lux wast uiterst zacht." „En toch is al het vuil eruit en de kleuren zijn nog net zo fris, dat iedereen denkt, dat het een pas nieuwe jumper is. En het wassen gaat zo gemakkelijk! Want Lux lost in een ommezien op, zelfs in koud water. En als je in een sopje van Koudwater Lux wast, behoef je nooit te wrijven. Zodoende wordt de wol door het wassen nooit hard of stug." Neem de volgende keer voor bet wassen van Uw jumper ook Koudwater Lux. Het is zulk een prettig, rustig gevoel, als je zeker weet, dat je er keurig uitziet, ook als je goed niet pas nieuw is. VEILIGER DAN VEILIG EN VLUGGER DAN VLUG

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 31