Ook voor ZWARE figuren Winterweelde 1936-'37 1 I MADAME TALLIEN bestaan elegante modellen! I I ■SI Patronenkantoor Panora CHAUFFEUR-MONTEUR DIESEL-MONTEUR RADIO-MONTEUR ASSO 308 modellen £f| 35 Hoe vaak heeft de schoonheid eener vrouw het verloop der wereldge schiedenis gewijzigd Zeer interessant, hoewel niet zoo bekend, is het geval van Thérèse Tal- lien, wier schoonheid 't einde van de Terreur veroorzaakte. Yreemd, dat een zoo romantische geschiedenis half vergeten is Omtrent Kerstmis 1793 waren de gevangenissen van Bordeaux vol ge vangenen, die wachtten op hun dood. Er was onder hen een meisje van twin-, tig, in Parijs beroemd om haar schoon heid. Zij was de dochter van een Spaan- schen edelman, den graaf van Cabar rus, en het bloed der veroveraars stroomde in haar aderen. Zij was uit Parijs gevlucht, maar niet verder gekomen dan Bordeaux daar was zij gevangen genomen, wegens de misdaad van haar voorname geboorte, en wanhopig zat zij in haar eenzame cel. In haar angst besloot zij, de kracht van haar betooverende schoonheid te beproeven. Zij schreef een smeekenden brief aan den directeur van de Ter- rem' in die havenstad en den vol genden morgen vloog de deur van haar cel open en kwam hij zelf binnentreden. De naam van dien directeur was Jean Lambert Tallien een der zwartste monsters van zijn soort. Toen hij naar Bordeaux was afgevaardigd, had hij de guillotine voor zijn raam laten op stellen zoo kon hij den heelen dag het werk der valbijl gadeslaan. Hij was niet onknap van gezicht, maar had toch iets van een wildeman in zijn voorko men in zijn massa wilde lokken, zijn oogen, die opeens uit konden bliksemen, zijn stem, galmend als een trompet. Hij kon ook beschikken over het leven van het bekoorlijke wezentje, dat hem in die cel bevend aanzag. Maar zij had al geen reden moer, om te beven zelfs hier zou haar schoonheidsmacht haar niet in den steek laten. Toen zij den man aankeek, sloeg hij plotseling om, kwam er een diepe verandering in hem. Hij werd tot over zijn ooren verliefd, blind, vurig, met een kracht, die sterk zou blijken als de dood. Hij sprak een bevel uit en vrij trad zij naar buiten. Den volgenden dag wierp zij zich op tot verdedigster van de zaak des volks. Als de godin der vrijheid gekleed, met een roode muts op het hoofd, reed zij door de stad, door de schreeuwende menigten. Maar zij was iets beters dan een godin in een maskerade zij werd een dienende engel. Haar aanbidder kon haar niets weigeren. Op haar wenscli liep de guillotine trager tot een traagheid, die gevaarlijk Werd. Robes pierre, die overal zijn spionnen had, ontbood Tallien naar Parijs, tierde en dreigde, en hoewel hij het leven van zijn trawant spaarde, zwoer hij bij alle goden, Thérèse's hoofd onder het mes te zullen brengen. Een beschaafd meisje was al iets ergs voor den groot-moorde naar een dienende engel was een wezen, dat hem walgde. Hij schreef met eigen hand het bevel tot haar arrestatie, en zond een paar cipiers naar Versailles, waar spionnen haar ontdekt hadden. 's Morgens om twee uur werd Thérèse gewekt door het gebons van geweer kolven tegen haar deur. Zij moest op staan, haar handen werden gebonden, half gekleed werd zij in oen rijtuig ge- worpen, dat haar naar Parijs moest voeren. In de stad kwamen zij langs de guil lotine, en haar bewakers wezen haar schertsend het Nationale Scheermes, met de verzekering, dat het haar hoofd zou afscheren, voor zij veel ouder was. In de gevangenis van de Petite-Force werd haar mooie haar afgeknipt, en in zakkengoed gekleed werd zij in een hol geworpen. In do gang daarbuiten hiel den de cipiers een varkenskoten dat varkenskot was een paleis, bij haar cel vergeleken. Die was inderdaad een hol. stikkedonker, dik onder de lauwe mod der, zwermend van ongedierte. In latei jaren placht zij op haar polsen en enkels de litteekens te toonen, door de beten van ratten veroorzaakt. Op die af schuwelijke plek bleef zij ruim drie weken, hongerend, doornat en steen koud. Tallien had echter niet stil gezeten Hij nam kamers dicht bij de gevangenis, zoodat hij nu en dan vluchtig zijn ge liefde op de binnenplaats kon zien. Hij kocht een cipier om de man bracht naar weerszijden briefjes en boodschap pen over. Langs dien weg kreeg hij het bericht, den avond van den achtsten Thermidor, dat zij den volgenden dag moest sterven. Dit bericht bracht hem op de grens van den waanzin. Hij zag maar één weg, om zijn schoone te red den Robespierre moest sterven. Tallien, vastbesloten te slagen of te sterven, maakte zich gereed tot de daad. Hij verborg een dolk tusschen zijn kleeren, verliet zijn woning en ging naar de vergadering der Assemblée. Toen hij de zaal binnenkwam, zag hij Robespierre. Die zat daar, als steeds fatterig-verzorgd, in zijn jas van lila zijde, zijn geborduurde vest, zijn schoe nen met zilveren gespen, met pas gekapt en gepoederd haar. Hij had geen flauw idee van het schriktooueel, dat volgen ging hij besefte niet, dat de heele As semblée, waarvan ieder lid de valbijl nabij zijn nek voelde, een kruitvat was geworden, slechts wachtend op de vonk. En nu was de vonk er. Tallien klom op de tribune. Terwijl zijn bliksemende oogen de vergadering rondkeken, stiet zijn stem een trompetstoot uit, die de ooren der Assemblée deed tuiten ..Ik eisch, dat Robespierre ter dood wordt gebracht En als gij anderen slaven en lafaards zijt, heb ik een dolk klaar voor zijn hart 1" En tegelijk trok hij het wapen te voorschijn. Het lang ingehouden onweer van woede en haat barstte ontploffend los. Toen Robespierre, met het zweet op zijn groenachtige gezicht, spreken wou. kon hij slechts stamelen en mompelen, en er werd geschreeuwd ,,Hij stikt in het bloed van Danton Een storm van vervloekingen raasde rond „Weg met den tyran Wachten, arresteert hem Op den doodenwagen Naar het scha vot Het vonnis werd geveld en uit gevoerd de man des bloeds werd gé- grepen en den volgenden dag ging hij, met twintig kornuiten, de mestkar der guillotine in. Het nieuws van Tallien's triomf schokte de wereld. Maar voor de ge vangenen, die wachtten op de hijl, voor Thérèse, die rilde in haar cel, was het de uitkomst, die niemand meer had kunnen hopen Zij werd vereerd en bewonderd in de dagen, die volgden, toen Tallien de afgod der massa werd, toen zij naast hem reed door de eindelooze rijen wuivende vlaggen, door een regen van bloemen in de dagen, toen zij getrouwd waren en zij andermaal haar rijk aanvaardde als schoonheidskoningin. En Tallien hoe moeten wij hem beschouwen 1 Dat Tallien een duivel was, valt niet te loochenen. Maar vóór hem blijft een grooto liefde pleiten. Regelmatig worden vele Cursisten van ons in deze steeds vooruitgaande be roepen geplaatst. Onze praktische lessen geven U vakkennis en zelf vertrouwen. Schrijf eens een brief om inlichtingenhet verplicht U tot niets, leder, die de lagere school heeft be zocht, kan de cursussen volgen en met onze hulp zijn doel bereiken. Ook hebben wij goede cursussen voor hen, die de ambachtsschool door liepen. LeiderH. Kramer, ingenieur. INSTITUUT VOOR BRIEFONDERWIJS ERNST CASIMIRLAAN 26 - ARNHEM Dir. J. VAN OER BIJ - HOOFDONDERWIJZER De modekunstenaars uit Weenen, Parijs en Berlijn bewijzen U, dat de bijzondere eischen geen bezwaren behoeven te zijn voor het maken van een chique toilet, zelfs voor figuren met een bovenwijdte van 120 cm. Een schitte rendeserie voorbeelden vindtUin hetmodeboek Dit luxe-album in fijn kleurenomslag, waarvan zoojuist een herdruk is verschenen, bevat 56 pagina's, waarvan een groot deel in kleuren druk. Ook een beknopte maar duidelijke hand leiding voor het zelf maken van kleeding, en een kindermodeboek met 125 modellen zijn daarin opgenomen. De prijs van dit modeboek met bedraagt slechts OU cent Wacht niet te lang met bestellen, want ook deze herdruk zal spoedig uitverkocht zijn! Bestellingen kunnen als volgt geschieden: door be middeling van uw agent of bezorger: afgehaald aan bet bureau van ons blad; door girostorting op No. 142700; door toezending van het bedrag per post wissel of in postzegels (uitsluitend a 5 en 6 cl.) aan Nassauplein I Haarlem Postgiro 142700 I

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 35