PALRIA EEN WELBESNEDEN OOR WETENSCHAPPELIJK NIEUWS door Francis Cockrell TOCH EEN DIPLOMA STAATSEXAMEN OF H.B.S. 5-j.e.l r lïCUltï Denk niet, indien U niet in de gelegenheid is geweest een Gymnasium of H.B.S. te bezoeken, dat de voorrechten, aan deze diploma's verbonden, voor U onbereikbaar zijn! Voor U bestaat nog de mogelijkheid het Staats examen of het Extraneusexamen af te leggen! leder, die over normale studiecapaciteit en voldoende vrijen tijd beschikt, kan zich voor deze examens voorbereiden. Onze schr. cursussen behandelen de volledige examenstof en staan onder leiding van volledig bevoegde leraren, deels zelf verbonden aan Gymnasium of H.B.S. Kenmerken van ons onderwijs zijn: voorafgaand (kosteloos) advies van onzen Poed. Adviseur, W. 't Hart, leraar M.O. Paed.; controle op studie en vorderingen; mondelinge tentamens; examengarantie; billijke lesgelden. Vraag ons speciaal PROSPECTUS No. 52-1 der gewenste opleiding eens aan I Leliegracht 30 Amsterdam C. tel. 33044 Zeldzame oorlogsfoto. Para chute-sprong uit een brandenden kabelballon. Dit is slechts één der 114 merkwaardige foto's uit het nieuwe album der Patria-Biseuits. Het is een luchtvaart-album, evenals het vorige, maar weer geheel nieuw en boeiend van begin tot einde. Honderd-veertien schitterende foto's in 4-kleuren-druk, vijf teeke- ningen en een interessant verhaal van den bekenden luchtvaart-journalist Henri Hegener. Wie dit album compleet heeft, bezit een documentde complete ontwikkelings geschiedenis der aviatiek De bonnen voor de gratis foto's vindt U bij onze heerlijke biscuits en cream-crackers het album levert Uw winkelier voor slechts fi, VRAAGT UWEN WINKELIER OM DE GRATIS BROCHURE! Maakt eens kennis met „Patria Knekkebröd", onze Zweedsche delicatesse! Een weldaad voor Uw spi|svertering en Uw gebit! Bereid uit de volle graankorrel en heerlijk bros gebakken. Speciaal voor slanke lijn en anti-constipatiePrijs slechts 35 ct. per pakje. Luke Bartle had het. land dien Maandagmorgen, toen hij door de Vijfde Straat liep, al vóór hij aan de Marktstraat kwam. Baar was Gilbert Hylton de schuld van. Gilbert was de broer van mevrouw Bart.le, en dat vond de heer Bartle echt lam. Gil bert heette eigenlijk Adam Guggle, maar hij had zijn naam veranderd, want, voor een tooneelspeler klonk Gilbert Hylton beter, zei hij. Die onbenullige luie knul woonde nu al acht maanden hij hen in En 't eenige, dat hij tot nu toe gedaan had, was 's morgens z'n bed uitkomen en 't raam openzetten en er voor gaan staan en diep ademhalen en oefeningen doen met dingen met veeren d'r inen de kouwe lucht binnen laten stroo men onder de" deur door, zoodat meneer Bartle z'n enkels in de aangrenzende kamer bevroren. En vanmorgen aan 't. ontbijt Tegen hèm, Luke Bartle te zeggen, dat die laatste sigaren, die hij meegebracht had, niet zoo best waren. „Moet je terugbrengen," had Gilbert gezegd. „Schop dien kerel een standje. Zij zijn echt niet om te genieten." Luke Bartle kreeg nóg een benauwd gevoel in zijn keel, nu hij er aan dacht was ie maar mans genoeg, om Gilbert in ondubbelzinnige woorden te ver tellen, waar hij heen kon vliegen Of om de tafel heen te loopen, als hij zijn stomme hoofd nog eens opendeed, en de sigaren bij bosjes van drie door zijn keel te duwenMaar zoo mans was de heer Bartle niet; en dat ergerde hem. En nu, terwijl hij de Marktstraat in ging en zijn groenten- en fruitwinkeltje zag, tegen den noordelijken muur van het groote pakhuis aanleunend, groeide zijn ergernis. Nou was 't al over achten, en de schragen stonden nog niet eens buiten, laat staan dat er groente op lag. Die Eddy Hij had 'm nooit moeten nemen, al was 't. maar voor een dollar per week. Hij had zich niet moeten laten vermurwen door het gelamenteer, dat ie toch zoo blut was, en dat ie voor zoo'n schijntje wou werken. als ie maar in den winkel slapen mocht eten had ie genoeg aan 't fruit en de groenten, die niet over konden liggen tot den volgenden dag. 't. Was een klein kereltje en hij had er zoo aandoenlijk uitgezien. nou, goed dan maar, had Luke Bartle gezegd, ik zal je nog een dollar per week óók geven. Hij hoefde niets te doen dan bij vegen als de winkel gesloten was, en 's morgens opstaan en den boel buiten zetten. Iiij was pas een week aan den gang, en al driemaal had hij den boel niet huiten gezet, en twee maal was hij nog niet eens op geweest Toen Luke Bartle bij den winkel kwam en zag dat de deur nog op slot was, begon hij te koken en te razen. Toen hij binnen was, keek hij wild naar de achterkamer. De vloer was niet eens erg schoon, en er zwierven eindjes sigareten de winkel rook duf en raar, net motballetjes of zooiets. En in de achterkamer lag Eddy nog te slapen op 't bed, dat. Luke had laten zetten. Mafte nog Luke Bartle ziedde. Hij greep de dekens en trok ze weg. Eddy lag met al z'n kleeren aan, maar Bartle was op 't moment te woedend, om zich daar over te verwonderen. Hij legde z'n hand op Eddy's gezicht en wreef, 't Was leelijk ruig. Eddy draaide z'n hoofd om en deed z'n oogen open. Luke Bartle wreef nog eens, harder. jKom d'r uit. luilak Hij wreef nog maar eens. „Blijf van me af!" verzocht Eddy. „D'r uitLuke Bartle gaf nog eeri flink zetje, greep Eddy toen bij zijn kraag en sleepte hem 't bed uit. Eddy bleef een seconde stil op don grond liggen en keek Luke Bartle aan. Zijn bovenlip krulde op. van zijn tanden afzijn oogen begonnen wild te schitteren liet trok in zijn gezicht met vreemde rukjes. „Zulke kunsten mot je met mijn niet uithalen, vader," zei hij, met. een zachte, koude stem en zijn rechterhand ging onder den oksel van zijn linkerarm en kwam er vandaan met een revolver. 't Ding zag er kwaadaardig uit, en 't leek bijzonder geschikt om er mee te schieten maar Luke Bartle gunde zich geen tijd, om daar over te denken. Nu hij naar dat kleine knulletje keek, dat hij een baantje liad gegeven, en dat nog niet eens z'n overschotje groente waard was toen hij hem zoowaar een revolver zag trekken, toen voelde Luke Bartle alleen maar, dat hij razend werd. Dus zóó toen hij 't wapen zag, voor Eddy kon mikken, riep Bartle: „Zoo'n gemeen insecten zonder verderen omhaal sprong hij op Eddy's maag. Dit was niet prettig voor Eddy's maag, want Luke Bartle was nogal zwaar, en hij sprong net, of hij 't meen de en de revolver ging er door af, dooi den zolder echter, en niet door meneer Bartle. Eddy kon zich ook slecht roeren, nu hij meneer Bartle zoo midden op zijn maag had staan dus had hij nog niets kunnen beginnen, toen Bartle zich bukte en hem de revolver uit de hand draaide en 't ding in een hoek slingerde. „Zoo, is dat je dank zei Luke Bartle, toen hij Eddy overeind had ge sjord. „Heb ik je daarnaar behandeld 1 Je had me waarachtig wel dood kunnen schieten, als ik er niet bij was geweest, om 't je te beletten Iiij gaf Eddy een paar opstoppers en gooide hem ver achtelijk weer op liet bed. „Je bent ontslagen," zei hij. Eddy zei niets, maar zijn gezicht was nu lijkbleek en die dolle glans in zijn oogen was nog doller, toen hij opsprong van het bed, en een lang, venijnig mes te voorschijn haalde, dat hij blijkbaar voor het inwendige van Luke Bartle bestemd had. Nu wond Luke Bartle zich echt op. „Nou breekt m'n klomp riep hij in gerechte verontwaardiging uit en hij deed een sprong opzij, om Eddy's waanzinnigen aanval te ontwijken, gaf hem in 't voorbijgaan een fiksclien schop tegen zijn scheenbeen, en daarna nog een zeer fiksclien, op een andere plaats, toen hij voorbij was. Toen greep hij hem van achter af beet, tastte onder zijn arni door en begon aan den pols te wrikken van de hand, die het mes vasthield. Eddv liet het mes vallen. Ditmaal koelde Bartle niet zoo gauw af. Hij draaide Eddy om en schudde hem door elkaar, tot zijn tanden klapperden als castagnetten en toen vatte hij hem met één hand bij den kraag en ranselde hem geestdriftig met de andere hand. „Ik moest er eigenlijk nog veel meer op timmeren," zei Luke Bartle. Dus timmerde hij er nog wat op. Eddy had eerst gescholden en gevochten, maar dat kon hij nu niet meer hij huilde alleen nog maar, toen Rafferty binnen kwam. „Wat gebeurt er hier f Waarom sla je dat kereltje f" Rafferty was de agent,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 12