De voorzijde van Adellijk HuiMarquettebéneren.- hel rondeel. Een oude prent wit het bezit van douairière Pauline Adrienne Gevers-van hennep. De achterzijde van 't Huis Marquette door .11lademakers (1G-30). Ook deze teekening bevindt zich in 't bezit van de tegenwoordige eigenaresse van 'i kasteel. deelte, dat overbleef, onderging een degelijke restau ratie. Na deze verbouwing is Marquette vrijwel on veranderd gebleven. De laatste bewoner van het kasteel is jlir. mr. Hugo Gevers geweest, de zoon van Pauline Johanna Rendorp van Marquette en jlir. Jan Hugo Gevers. Jhr. mr. Hugo Gevers was tal van jaren burgemeester van Heemskerk en lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Toen bij in 1888 het kasteel betrok, was bet langen tijd onbe woond geweest. Jlir. Gevers heeft aan bet bouwwerk en zijn omgeving veel zorg besteed en ook bet grond bezit is door liern belangrijk uitgebreid. Na het over lijden van jlir. Gevers werd zijn echtgenoote, jonk- vrouwe Pauline Adrienne Gevers-van Lennep, eigenaresse van Marquette. Hoewel douairière Gevers van Lennep slechts enkele dagen in het jaar Mar quette bewoont, is bet kasteel, de inrichting en om geving hoofdzakelijk gebleven, zooals het was tijdens het leven van jhr. Hugo Gevers. Marquette is nog steeds een slot, dat niet alleen door zijn geschiedenis, maar ook om de vele herin neringen aan oude schoonheid recht heeft op de algemeene waardeering. Vaak heeft het gedurende zijn langen levensloop iets van zijn oorspronkelijken luister moeten verliezen, maar ook kon er dikwijls door herstellingen en veranderingen veel behouden blijven. Het fronton boven den fraaien hoofdin gang en het sierlijke torentje met de schilderachtige kruisramen, dat het voornaamste overblijfsel is van het oude huis te Heemskerk, houden nog de glorie levend van tijden, die reeds lang vervlogen zijn. Beneden in dezen toren bevindt zich nog een kleine ruimte, die door een zware deur kan worden afge sloten. Het zou niet onmogelijk zijn, dat deze ruimte vroeger als kerker dienst gedaan heeft. De bezoeker, die langs de smalle, rustieke wentel trap omhoog klimt, kan boven in den toren genieten van het wijde uitzicht over de frisch getinte velden, bosschen en akkers in dèn omtrek. Een deftigen indruk maakt de blanke, statige hal met het sierlijk stucwerk en in de bevallig gemeubileerde balzaal beleven we den zwier van den pruikentijd. De wanden en meubels zijn met rood damast bekleed en een viertal fraai bewerkte panee- len brengen werktuigen in beeld, die betrekking hebben op den landbouw, de visscherij en de jacht. In de andere vertrekken bevinden zich mooie Oud-Hollandsche kasten en in de bibliotheek zijn tal van teekeningen geëxposeerd, die toonen, hoe Marquette in vroeger jaren telkens veranderd is en bovenal, welk een indrukwekkend en vorstelijk bouwwerk het in zijn roemrijke jaren was. Bij den eersten oogopslag over deze oude teekeningen be merken we eveneens, dat elk tijdperk ook aan den tuinaanleg een eigen karakter geschonken heeft en het is de moeite waard, deze bladen te vergelijken met de foto's van recenten datum. Wij kunnen hierbij IIet massale hek met het decoratieve smeedwerk. nogmaals vaststellen, dat de onverbiddelijke tand des tijds Marquette wel niet gespaard heeft, maar dat het ook nu nog zijn glansrijk verleden met eer weet te dragen. De grootsche oprijlaan, het massale hek met het decoratieve smeedwerk, de steenen brug, die uit degelijke, ouderwetsche Haarlemsclie moppen is opgebouwd, de droomerige slotgracht, het gezellige koetshuis en tusschen de keurig glad geschoren heggen de bonte bloemenhof, die vroeger rozentuin geweest is, dit alles herinnert nog duidelijk aan vervlogen eeuwen, toen de ge slachten van Heemskerk, de Hert.aing en Rendorp kleur, romantiek en gratie aan het kasteel gaven. Op de plaats, waar zich destijds het rondeel bevond, ligt nu een ruim grasveld, waarin hier en daar nog brokstukken van de fundeering te zien zijn. De slotgracht houdt een geheim verborgen, dat eveneens het vermelden waard is. Op den 'bodem heeft men een dikke laag metselwerk gevonden, die eenige meters breed is en de beide oevers met elkan der verbindt. Het zou niet onmogelijk zijn, dat dit metselwerk de bovenkant is van de geheime gang, die volgens oude mededeelingen toegang gaf tot het rondeel. Ook in de duinen bij Marquette worden Zijaanzicht van het Huis Marquette te Heemskerk. zoo nu en dan geheimzinnige vondsten gedaan. Het kasteel bezit een uitgebreid archief, dat nog maar ten deele bestudeerd is. Voor historici en roman schrijvers bezit dit archief een schat van geschied kundig materiaal. Met onze beschrijving hebben wij slechts enkele grepen gedaan uit dat gedeelte van Marquette's interessante historie, dat bekend is, maar toch meer populariteit verdient en hiermede hopen wij te hebben bijgedragen tot de belangstelling voor de traditie en de schoonheid van dit oude, Hollandsche kasteel, dat zijn poorten gastvrij voor liet publiek geopend houdt. JAN D. VOSKUIL.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 15