VAN KONINGSDOCHTERS EN HAAR VEELBEWOGEN LEVENSLOT 30 pige Regeering" Nikolai Nikolajewitsch op, om hem mee te deelen, dat de zaken een snelleren keer ge nomen hebben, dan een trein den afstand van Tiflis naar Sint Petersburg kan afleggen. In hun handen legt dan de grootvorst de ver klaring af van zijn terugtreden De dochters van de Zwarte Bergen ver laten hun tweede vaderland, maar vinden hun eerste niet terug. Y\7at er overblijft, zijn vier levensmoede, opge jaagde menschen, zonder thuis. Men reist naar de Krim. Op het laatste oogenblik, als de roode matrozen der Zwarte Zee-vloot reeds opdringen, rukken daar de Duitsche en Oostenrijk- sche troepen binnen. Bewaakt door een wacht, hun door den ridder lijken vijand ter bescherming achtergelaten, blijven de beide grootvorsten en hun vrouwen eenzaam achter. Dan trekken de Duitscliers en Oostenrijkers terug voor de invallende roode soldatenbenden en weer doet deze onridderlijke, niets ontziende vijand een Raspoetin wordt de almachtige vriend van het czarenpaar, en de „Zwarte Vrouwen" vinden niet de redding maar ellende en verbanning. J Weldra staat Raspoetin voor het czarenpaar en even later voor het bed van den zieken troonopvolger. Als hij het kruisteeken maakt over den knaap, heeft Alexis de oogen geopend. „Nu is alles goed, Aljoscha," zegt de reus. En hij zet zich aan het ziekbed neer, vertelt van Siberië, van zijn land. Zijn stem is warm, vol ontroering. Opeens is de uitdrukking in de oogen van den kleine veranderd. Hij heeft niet meer de diep schou wende oogen van een stervende. Met zijn droonte- rigen blik aanschouwt hij de weidevelden van Siberië. Hij glimlacht. Dat is het, wat dezen Siberischen boer, die vanaf dit oogenblik de almachtige vriend en raadgever van den czaar en zijn echtgenoote geworden is, met de beide Montenegrijnsche vrouwen verbindt de droom van den ver verwijderden geboortegrond en een vreemd, diep mystiek gevoel, geboren uit een innig godsdienstige overtuiging. Anastasia en Milica gelooven in de wondermacht van dezen monnik. En ook de grootvorsten Nikolai Nikolajewitsch en Peter Nikolajewitsch onder werpen zich aan zijn invloed. Maar de eerste, opperste bevelhebber der Russi sche cavalerie, is niet alleen een man, gevoelig voor religieuze invloeden. Deze eenzame, miskende, door velen gehate prins heeft een helderen kijk op de dingen behouden. Er zijn in Rusland menschen, die iets van hem verwachten. Hij ziet aan het hof meer dan de anderen, dat weten zij. Zal hij de kracht bezitten, om het roer van het schip, dat de czaar in zijn zwakke handen houdt, over te nemen Misschien ligt het lot van het czarenrijk op dit oogenblik, kort voor het begin van den wereld oorlog, in handen van twee menschen van hem en van den monnik Raspoetin. .Kunnen zij bondgenooten zijn 1 Neen dat kunnen ze niet Er is weinig bekend geworden van hetgeen zich heeft afgespeeld, voor het tot een breuk tusschen beiden kwam. We weten alleen, dat Anastasia en Milica op een gegeven oogenblik niet meer ver- Koningin Helena van Italië, de derde dochter van Nikita en Milena van Montenegro, die in 1890 met koning Victor Emanuel III in het huwelijk trad. poging, om de vorstelijke personen in zijn macht te krijgen en uit te roeien. Op bijzonder bevel van 'den Engelsclien koning verschijnt dan op het laatste oogenblik liet Engel- sclie slagschip Marlborough en neemt de leden der keizerlijke familie aan boord. Waar de reis heenvoert is hun onbekend. De Marlborough laat Ruslands kus ten achter zich, de hooge bergkammen van de Krim verdwij nen uit het gezicht. Achttien jaren gele den-, over Constan - tinopel, zijn Milica en Anastasia langs dezen zelfden weg naar hun nieuwe va derland gekomen. Een fraaie foto van koningin Milena van Monte negro, uit de negentiger jaren. schijnen in het huis van den wondermonnik. En op haar breuk met Grigori volgt de breuk met de czarin. Maanden vervlieden in eenzaamheid. Eind Juli 1914 reist Nikolai Nikolajewitsch naar het front af. In 1915 stort het Russische front in elkaar, terwijl in Zarskoje Selo de wondermonnik heerscht, machtiger dan ooit. Raspoetin weet, dat de czaar niet meer de leider is van het volk. Daarom moet hij het opnieuw wor den. Hij moet, als eenmaal de groote czaren in het verleden, aan de spits van zijn legerscharen tegen den vijand optrekken. En de czaar laat zich over tuigen. Daarmee is over Nikolai Nikolajewitsch het oor deel geveld. In den herfst van 1915 trekken de beide groot vorsten met hun Montenegrijnsche vrouwen naar den Kaukasus, Nikolai als vice-koning, Peter als bevelhebber aan het Armenische front. Maar dat zijn slechts titels. De werkelijkheid is, dat ze van nu af aan banne lingen zijn. 1917. Terwijl ook Ruslands tweede front ver nietigd wordt, jaagt een expres-trein van Tiflis naar het Noorden, naar Sint Petersburg. Raspoetin is dood ver moord zijn rijk is uit. En de beide grootvorsten snellen met hun vrouwen naar het hof terug. Nog eenmaal heeft men hen geroepen om het rijk te redden. Nog eenmaal zal Nikolai Nikolajewitsch het opperbevel op zich ne men van het uiteengesla gen, verstrooide leger. Maar Rusland is inmid dels in een kokenden hek senketel veranderd. Het rijk der czaren stort in puin. Overal worden sol- datenraden gevormd. De chaos heerscht alom. De czaar onderteekent zijn af treden. Aan het station van Sint Petersburg wachten de af gevaardigden der „Voorloo- Een foto van. den czaar van Rus land en zijn gezin, omstreeks 1910 gemaakt. De czarewitseh was toen ongeveer zes jaar oud. Het handschrift van den boeren-monnik Raspoetin.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 30