'»i Eenzame peueraar up de palingvaugst. Is de aanslibbing op de gorzen zoodanig, dat de hoogte op 80 cm. plus A.P. komt, dan legt hij om "t nieuw gewonnen land griendkaden aan om het veelvuldig volvloeien te voorkomen. Z'n zoons en kleinzoons, eindelijk, maken van de grienden wei land en bouwgrond, altijd nog beschermd door dijken. Zij bebouwen den grond en trekken woningen en volksketen op, waarin de landarbeiders tijdelijk wonen, maar zij bouwen die op heuvels, want 't water is machtig en niet te vertrouwen Dit land, deze polders, door den menscli in eeuwen- langen strijd op 't water veroverd, of beter heroverd, was vóór November 1421 reeds land, door duizenden menschen bewoond. En nu rijst de herinnering aan de ontzettende ramp, den Sint Elisabethsvloed, die dit land, toen bekend onder den naam van Zuid- hollandsche Waard, geheel ver zwolg. Zeventig dorpen gingen ten onder, met alles wat er in leefde. Toen won 't water. Maar de menscli berustte nietlangzaam maar ge stadig, meter voor meter, trachtte hij het land te herwinnen en hij slaagde en op dat onmetelijk graf bouwde hij nieuwe woningen Op 'n mooien herfstdag zijn wij den Biesbosch eens gaan verkennen, 'n Snelle comfortabele motorboot, door onzen Brabantschen gastheer gul ter beschik king gesteld, voerde ons door den doolhof van gaten, slooten en killen. De zon, die de natuurlijke vijand Schaftuur in den Biesbosch. De Uiirustingskist can een Biexbonschen arbeider. Avondstemming in den Diesbosch 5* rjS

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 3