m M We banen on* een reeg door smalle vaargeulen, die alleen bij vloed bevaarbaar zijn. van water is, begunstigde onzen tocht en begeleidde ons trouw, tot, zij eindelijk des avonds rood gloeiend in 't woelige water van de Nieuwe Merwede onder ging- Dit is een prachtige en interessante streek men vindt er alles waarvan de natuurliefhebber houdt. Wij troffen het buitengewoon, want er dreven fan tastische wolkengevaarten over dit lage land. Ontel bare aalscholvers bevischten ijverig de slooten en killen. De bietencampagne was in vollen gang. Zware paarden trokken de ploegen door 't van vruchten beroofde land. Veel verkeer is er niet'n enkele boot met rijs of bieten, 'n eenzame peueraar in z'n vlet terugkeerend van de palingvangst. Vaste bewoners zijn er weinig, zij huizen in de eenzame boerderijen, die meestal slechts per boot met den vasten wal in verbinding staan. Onze gastheer vertelt van de be drijven in den Biesbosch en van den landbouw, die er het hoofdbedrijf is. De producten zijn bieten, tarwe, rogge, haver, erwten, vlas etc. Verder zijn er de griend- en riet- bedrijven de grienden leveren het hout voor de hoepelmakerijen, de teenen voor de mandenmakerijen, het rijs of de twijgen o.a. voor zinkstukken. De Zuiderzeewerken hebben indertijd massa's van dit rijs gebruikt. De hakgrienden pro- duceeren tevens hout voor serre- meubels e.d. Het riet wordt ge bruikt voor dakbedekking, plafonds en voor de mattenmakerij. Ilel maal run dm iiiiiliu arbeider. De arbeiders, noodig voor de landbouw- en andere bedrijven ver blijven van Maandag tot Vrij dag in z.g. volksketen, die na tuurlijk sober zijn ingericht, met in 't midden een open vuur voor verwarmen en koken. Eb en vloed spelen hier een belangrijke rol, bij eb loopt 't water zoo laag weg, dat er van scheepvaart geen sprake kan zijn. De afwatering der polders ge schiedt voor het grootste deel op normale wijze, echter zijn er ook enkele poldergemalen, die er voor zorgen, dat 't overtollige water wordt weggemalen. Wij hebben met groote belang stelling den Biesbosch „verkend'". De illustraties mogen onzen lezers het een en ander van dit interes sante gebied doen zien en nader leeren kennen. Aan 't einde van den tocht zagen we de goede zon achter de Moerdijkbruggen, de oude en nieuwe, langzaam onder gaan, in schoone, deemoedige tinten. W. v. d. R. Rijs voor zinkstukken wordt door den Bies bosch in groote hoeveelheden geleverd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 4