SNAPSHOTS UIT NED.-INDIË ,Kakkeh 't cN^ationaal vervoermiddel Het Chineesche kamp Een Indische lijmpot ffl HO LOEItü S. :o.. Alle groote Indische steden hebben hun Chineesche kamp. Daar werken en ploeteren en sjouwen de nijvere zonen van het Rijk van het Midden, gewaardeerde en hooggeschatte ingezetenen van Insulinde. Er wonen thans ook Inlanders en soms Europeanen, maar de wijk heet en blijft heeten het Chineesche kamp en op de meeste huizen vindt men Chineesche namen en Chineesche schriitkarakters. Van 's morgens vroeg tot diep in den nacht werken de kinderen van China, rus tig en gelijkmoedig, met geen ander doel dan arbeid en de vruchten die hun dat zwoegen oplevert. A ledereen kent 'm in Indië. Iedereen heeft 'm ont moet. Allemaal hebben ze hem een weiwillenden glimlach geschonken. Neen, niet den kakkeh van onze foto, maar de andere kakkeh's, die er langs de wegen schuifelen. Zooals deze zijn er velen, al len eender: vriendelijke, gebogen oude mannekes met een wandelstok; verschrompeld en met een tan- deloozen mand, welwillende oude knaapfes, wieu je vooral niet naar den weg moet vragen, omdat ze dan een redevoering van anderhalf uur op je losbra nden, waarin tempo dneloe (de tijd van vroeger) een héél groote rol speelt. Namens alle oud-gasten zij den kakkeh een saluut gebracht: kakkeh, on misbaar verschijnsel langs de Indische wegen, vrien delijk, oud Inlandseh manneke De sado (afgeleid van dos-a-dos, rug-aan-rug)een maal Indië's nationaal vervoermiddel, doch geleide lijk verdrongen door de steeds meer veld winnende taxi's, motordriewielers en ataxen. Toch vormen ze met hun kleine paardjes nog steeds een bekend onderdeel van het stadsbeeld. Jawel, het klinkt wel even ongeloojelijk, maar het is toch waar. Dezen bijzonder mooien boom, den pakis hadji, wélke voornamelijk op de zanderige kusten in Indië wordt aangetroffen, zou men gerust een lijmpot mogen noemen. De leek is geneigd den pakis hadji voor een palm aan te zien in werkelijkheid is het een varenpalm, een boom, die zoowel op een palm als op een varen lijkt. Het is een zoogenaamd „tweehuizige" plant er bestaan mijnheervormen en merrouwvormen van. Het nuttigste werk doen de dames-pakis-hadji. Er groeien schitterende vruchtblaren aan, welke een kristalhelder vocht bevaVen, dat de Inlanders gebruiken voor het lijmen van glas en poreelein. En daarmee houdt het nut van den pakis hadji niet op de toppen van de jonge boomen vormen een zeer geliefde groente, terwijl verder door de ingenieuze inlanders tal van andere nuttige aanwendingsmogelijkheden voor blaren, stam en vruchten worden gevonden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 6