cDe „Gadjah" van het Koningsplein Watervallen in Indiê C?*Caar de markt Wanneer een der roemruchte heersehers van het koninkrijk Siam werkelijk erg het land had aan een zijner onderdanen, gaf hij hem een witten olifant ten geschenke. Hei schoonhouden van een C' witten olifant (en ten slotte gaat het toch niet aan, een geschenk des konings te verwaarloozen) kostte zooveel menschen dagwerk, dat de onderdaan van zijne majesteit, die met dien witten olifant begiftigd werd, al spóe.dig z'n dardsche goederen tot een minimum zag slinken en genoodzaakt was z'n faillissement aan te vragen. Een dergelijke beweegreden lag stellig niet ten grondslag aan het cadeau dat de voorlaatste koning van Siam aan Batavia deed. De vader van koning Prajadhipok, die eenigen tijd geleden ten gunste van een minderjarig neef je afstand deed van de regeering, bezocht eens Batavia en was zóó verrukt over wat hij te zien kreeg in het museum op het Koningsplein, dat hij de gemeente een schitterend bronzen olifant rrp prachtig voetstuk aanbood, welke dankbaar geaccepteerd werd en 'n eereplaats vóór het museum kreeg. Daar troont tot heden toe de brave olifant, welke aan de Inlanders den naam „Boemah Gadjah" (Huis des Olijants) in den mond gaj voor het museum aan het Koningsplein. mtmmm Telkens sluit de wandelaar door wouden en bergen op watervallen, die zingend langs de rotsen storten. Watervallen in vele verscheidenheid: zichzelf een weg worstelend tusschen rotsblokken, soms onbereikbaar verscholen ergens in het bosch, soms op gemakkelijk per auto bereikbare plaatsen, waar ze dan een aantrekkingspunt van de eers e grootte vormen voor toeristen en picknickers. Maar altijd hebben de Indische wa'ervallen één ding gemeen ze zijn de oorzaak van een geweldige truch'baarheid. Rondom de icatervallen groeit in weelderigen overvloed die gansehe verscheidenheid van overdadige tropische schoonheid: bloemen en vruchten en planten, die de verbeelding tarten en het dorado vormen van den plantkundige. De uit rotan gevlochten manden, produet van huisvlijt, worden door den fabrikant, die tevens verkooper is, naar de markt ge brachtwaar ze veel aftrek vin den. Ze zijn uitermate geschikt voor verpakkingsmateriaal.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 7