HOE VERGING DE ANNA-MARIE"? KRUSCHEN door cyVfarcel kDirickx ilij! VINGERS VERSTIJFDEN, VOETEN GEZWOLLEN DOOR RHEUMATIEK Geneesmiddelen en Geneeswijzen DUIZEND VLIEGUREN IN UW HUISKAMER rr N.V. BISCUITFABRIEK „PATRIA" - AMSTERDAM W. f mn 12 U maakt ze spelenderwijs Uw vlieg uren In een gemakkelijken fauteuil, met een kopje thee en een heerlijke „Patria" biscuit, gaat U met ons mee, de lucht in, lezend in de boeiende geschiedenis der aviatiek „PATRIA'S LUCHTVAARTALBUM' zooals die voor ons nieuwe verzamel- album werd geschreven door den beken den luchtvaart-journalist Henri Hegener, en in beeld gebracht met honderd veertien schitterende foto's in kleuren. Uw winkelier kan U dit fraaie album leve ren voor slechts ƒ1.en de bonnen voor de gratis foto's ervan vindt U bij onze verrukkelijke biscuits en cream-crackers. Nu meergeheel in orde Een beetje rheumatische pijn bier of daar kennen wij allen, maar laat rlieu- inatiek U eens werkelijk in zijn greep hebben, dan eerst weet gij hoe ontzet tend deze pijnen kunnen zijn. Laat het niet zoover komen. Lees eens onder- staanden brief ,.Ik leed aan rheumatische pijn in mijn handen, roeten en knieën. Langzamerhand uerden deze pijnen erger, tenslotte moest ik een stok gebruiken om mij voort te bewegen. Mijn roeten waren zoo gezwollen, dat ik mijn schoenen enkele maten te groot moest koopen. 's Morgens waren mijn vingers als verstijfd. Intrendige. noch uitwendige medicijnen brachten mij ver lichting. Toen probeerde ik Kruschen Salts. A a één flacon was er reeds merkbare verbetering, na den tweeden waren mijn rheumatische pijnen totaal verdwenen en sindsdien zijn zij niet meer teruggekomen- Ik kan I.' verzekeren, dat mijn vrouw vu mij geen moeite te veel is om Kruschen Salts aan te bevelen. R. G. S." (Origineele brief ter inzage.) Rheumatische pijnen, jicht en ischias vinden hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in het bloed. Dit urinezuur is één der afvalstoffen, die bij de stof wisseling ontstaan. Wanneer de inwen dige organen niet goed functionneeren. hoopen deze afvalstoffen zich op en zal het urinezuur uiterst pijnlijke rheuma tische zwellingen in gewrichten en spie ren veroorzaken. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen ingewanden, lever en nieren aan tot krachtiger werking. De afvalstoffen worden hierdoor langs de natuurlijke kanalen zacht en volkomen uit het lichaam verwijderd, het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen verdwijnen. Bovendien wordt de geheele gezond heidstoestand verbeterd. Hoofdpijn, in digestie. lusteloosheid enz. verdwijnen volkomen. SALTS is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothe kers en erkende drogisten a ƒ0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op, dat op het etiket op de fleseli, zoowel als op de buiten verpakking. de naam Rowntree Handels- Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. Annonces betreffende worden in dit blad slechts opgenomen, indien zij vooraf voorzien zijn van het stempel „Geen bezwaar" tegen de plaatsing, afgegeven door de Commissie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmiddelen en Geneeswijzen, waar van het Secretariaat is gevestigd: Segbroek- laan 33, 's-Gravenhage. Het stormscin, boven in den hoogen walmast, werd lieftig door den wind bewogen. Vlak er onder had zieh de verslagen visschersbevolking van Katwijk geschaard. Zij tuurde naar een ver punt in de zee, die daar beneden, bij den voet van het duin, te koken en te woelen lag als een tot het uiterst ge temperd, wreed wezen. Dit verre puntliet was een wrak, dat van de „Anna-Marie", een logger. De geredden verhieven in het gemeentelijke ziekenhuis, de dooden. zij moesten rusten op den grootschen zeebodem. Maar de bevolking op den dijk wilde de hoop niet opgeven, misschien spoelde er nog een drenkeling aan op plank of kistWaarom ook niet 1 Ik had ondertusschen mijn copie, voor een groot Amsterdamsch dagblad, her lezen en haar daarna telefonisch aan liet ledactiebureau medegedeeld. Ik zou in Katwijk blijven, voor alle eventuali teiten en ook omdat ik de droeve scènes bij het stranden der lijken moest rap- porteeren. Hoeveel manschappen waren er op de „Anna-Marie"? „Twaalf...." zegt de patroon van bet visscherskroegje, waar ik thans voor een kopje, koffie zit. Dat klopte met de officieele opgave, echter, men kon nooit weten en daarom had ik het nog eens aan den kastelein gevraagd. Van die twaalf werden er slechts vijf gered. De zeven overigen kwamen niet terug en de „Anna-Marie" was reeds sedert gisternacht in de golven ver dwenen. Nog spelen mij de namen van deze zeven door het hoofd. Rienus de Boer, Johan Hartman, Piet Kemp. en zoo nog anderen. Hun vaders, hun vrouwen, hun moeders bevonden zich onder dat triestige troepje, daar buiten op den dijk, bij het stormsein. Ik heb met ze gepraat. Zij zijn kort van stof, deze menschen. Zij ontvangen dit lijden met stroeve monden en over de borst gekruiste armen. Men ziet geen tranen, maar des te dieper kan men de pijn ver moeden, welke hun onder 't hart zit. Daar was de vader van Rienus de Boer hij had zijn plaats aan zijn zoon afgestaan. Dus kende hij dien groot schen stiel van den visscher, dus kon hij weten, hoeveel kansen een lichte logger tegen de torenhooge golven onder de kust maakt. Hij verheelde mij dan ook zijn bezorgdheid niet. Maar de vrouwen zijn toch wel wat anders, die zeggen „Zoo vaak hebben we hier gestaan, zoo vaak hebben we ze nog behouden zien aanspoelen, waarom ook nu niet Ik heb ze dan geteld, de families, en zoo kwam het, dat mij de stilte rond den vermisten Johan Hartman opviel. Waar bleef zijn moeder Hij had ze niet meer, en zoo ook niet meer een vader, noch broeders nocb zusters. Maar zijn jonge vrouw eu zijn drie kindertjes woonden in het kleine smalle straatje, meer land waarts. Men begreep niet waar ze bleef. Men had haar het verschrikkelijk nieuws gebracht en ze was als een versteende blijven zitten, zonder een klacht te uiten. Dit alles had ik hij het groepje onder het stormsein vernomen De directeur van het gemeentelijk ziekenhuis liet me ten slotte toch bij de geredden een kort interview maar Zoo zat ik dan naast de sponde van Dirk Wouters. Hij was er nog 't best aan toe en omdat hij niet dadelijk dat triestige kluwen mensehen onder het. stormsein alle hoop wilde, ontnemen, vertelde hij aan mij alleen hoe de „Anna-Marie" ver ging en dat de zeven anderen nooit meer zouden terugkeeren. Hij noemde mij namen, namen van geredden en dooden en onder hen klonk mij dien van Johan Hartman als een heroïek iets in de ooren En daarom ging ik, na het ziekenhuis verlaten te hebben, oogenblikkelijk naar liet smalle straatje, waar de weduwe van Johan Hartman moest wonen, want, ja. dat was ze reeds. De deur schoof langzaam open en in 't kleine licht der petroleumlamp onder scheidde ik het bleeke gelaat der jonge moeder. Om te beginnen liet ik mijn perskaart zien, ofschoon ik dit bezoek niet voor de krant maakte. Maar in dergelijke pijnlijke zaken past het, dat men zich min of meer officieel voor stelt. „Ik heb op den dijk gestaan, vrouw Hartmanen men hoopt er nog Zij richt haar hoofd naar me op en glimlacht zwakjes. „Maar ik was ook in het ziekenhuis, bij de geredden en daar heeft Dirk Wouters me van het vergaan van den logger gesproken. Ze laat me niet geheel uitspreken, even vlamt het oog op en nu vraagt ze me „Dat was Johan's vriend En ik zeg „Ja Alsof nu pas het ontzaglijke verlies tot haar doordringt, staat zij plots op en in een stemming die haar onverschillig wat dan ook kan laten doen, zet zij zich plots schrap tegen de lage ingangsdeur. Zij strekt de armen terzijde en roept „Nu gaat u niet weg of ik moet alles gehoord hebben wat Wouters u verteld heeft. „Hier kwam ik juist om. ga zit ten en ik zal 't u vertellen." Even laten wij een wreeden rukwind over het lage dak gaan, dan speelt zich het vergaan van de „Anna-Marie" tus- schen ons af, zooals Wouters mij dat voorgeschilderd had. JAc vuurtoren van Katwijk reikte reeds met zijn machtige stralen tot over de hooge golven - er zat een stevige wind en de logger steigerde als een edel raspaard. Het witte schuim sloeg vlok kig terzijde van den boog en alhoewel de tocht naar het haventje langzaam vor derde, was er alsnog niets dat aan het allerergste deed denken. De kerels had den zich allen rekenschap gegeven van het kwade weer. Ze liepen in zware jek kers op het dek en brulden elkaar woor den toe, die de wind hun dadelijk ont nam. Johan Hartman hield het stuurwiel - hij had het bizonder moeilijk, want de zware zeeën wilden het roer telken male naar hun zin zetten. Maar Johan gaf geen kamp en bleef koers houden, tegen weer en wind in. Door de ramen der cabine zag hij hoe de makkers aan de luiken werkten. Zij hadden een goede vangst gemaakt en beveiligden deze nu tegen de nukken en grillen van de

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 12