HOEVEEL VERDIENT PRESIDENT ROOSEVELT? H' rr Het Witte Huis te Washington, de ambtswoning van den president der Vereenigde Staten. Indien dit paleis door een particulier bewoond werd, zou hij 367.80S dollar belasting moeten betalen. fet salaris van den president, der Vereenigde Staten be draagt S 75.000. Maar presi dent Roosevelt geniet buitendien tal van toelagen en extraatjes, waardoor zijn totaal- inkomen (bezien met de oogen van een belasting inspecteur ten onzent b.v. zeker eenige tonnen bedraagt Het lijkt onhoffelijk, die voordeeltjes na te re kenen. Maar Roosevelt heeft zelf aanleiding ge geven tot die dwarsrekenarij. Onder de New Deal (nieuwe regeling) wordt namelijk het inkomen van het staatshoofd vaak als norm gebruikt, waarbij het inkomen van parti culiere personen (soms met ergernis) wordt verge leken. Zoo mag, wegens de New Deal-politiek, een president van een spoorwegmaatschappij nooit een grooter salaris ontvangen dan S 60.000, onver schillig zijn prestaties of de uitgebreidheid zijner verantwoording. Die maatregelen van ..ordening'' gaan van Roosevelt zelf uit. In een desbetreffende pers-conferentie op het Witte Huis (11 October 1933) kwam de bovenvermelde ergernis óók tot uiting. De president verklaarde, 't zich zeer aan te trekken, dat verschillende personen in Hollywood belooningen genoten, verscheidene malen grooter dan de 8 75.000 salaris van het staatshoofd. Deze steek onder water, meent men, was speciaal gericht tegen iemand, die algemeen als de eerste actrice van Hollywood wordt beschouwd, de jongejuffrouw Shirley Temple. Onder zulke omstandigheden wordt het toch wel eens aardig, na te gaan, wélke belooningen de president dan eigenlijk geniet waarbij we na tuurlijk niet zullen trachten, die ontzaglijke ideëele belooning de gelegenheid, zijn volk onschatbare diensten te bewijzen, in cijfers om te zetten. Buiten zijn 8 75.000 salaris dan geniet president Roosevelt voordeelen, die gerangschikt kunnen worden onder de volgende hoofden 1. Reiskosten. 2. Woning. 3. Autos. 4. Medische diensten. 5. Vervoer. 6. Perso neel. 7. Varia. 1. Op de loopende begrooting komt voor een post van S 25.000 voor reiskosten en receptie- kosten. Wat dit zeggen wil, zouden de zeventien gezanten der Vereenigde Staten ons kunnen ver tellen. Immers, ook zij moeten reizen, en in hun functie menschen ontvangen en onthalen. Hun salaris bedraagt 8 17.500. maar kosten voor recep tie worden hun niet vergoed, en reiskosten alleen dan, als zij naar hun post uitgezonden of er van terug geroepen worden. 2. Tien van die gezanten bewonen panden, die aan de V. 8. tóebehooren, de anderen krijgen hun huur vergoed de hoogste vergoeding is 8 3000. Op welk bedrag echter zou men het recht moeten schatten, het Witte Huis te bewonen 1 De waarde van grond en gebouw wordt getaxeerd op 8 25.873.170. Als een particulier burger dat huis bezat, zou hij er 8 387.808 belasting voor moeten betalen. Dat Witte Huis - ondanks den bescheiden naam een paleis wordt door den staat onderhouden. En dat onderhoud omvat zóóveel, dat een president der Vereenigde Staten en de leden van zijn gezin ongeveer niets hoeven te betalen dan de kleeren, die zij dragen, en een deel hoewel een groot deel van het voedsel, dat zij gebruiken. Maar verder wordt bijna alles, wat een weeldelievende familie maar zou kunnen wenschen, den president en den zijnen door de natie verschaft. Zelfs iets zoo persoonlijks als de waseh wordt door do Het regeeringsjaeht Sequoia, dat door president Roosevelt dikwijls gebruikt wordt. natie voor den president en zijn ge zin betaald. Dit komt den staat op 8 6000 per jaar. 3. Het onderhoud van de garage van het Witte Huis zou alleen al een flinken hap nemen uit het inkomen van 'n gewoon burger, die zich zooiets met een salaris van 75.000 wou permitteeren. Ten eerste zou hij, na zijn inkomstenbelasting betaald te hebben, maar 8 57.617 overhouden, om acht nieuwe auto's te koopen en te houden. Een paar stille zomer maanden zijn er maar negen chauffeurs in dienst, 's winters echter twaalf, waarbij er vier zijn, die samen 8 7800 salaris trekken de andere acht. worden van verschillende staatsdiensten geleend. Rekenen we de onderhoudskosten op tien cents per mijl, en schatten we, dat iedere wagen 10.000 mijl aflegt, dan vinden we hiervoor een bedrag van 8 8000. Totaal wordt jaarlijks voor niet minder dan 8 36.000 auto-diensten aan het Witte Huis geleverd. 4. Wat de gratis geneeskundige verzorging voor den president en de zijnen kost, valt moeilijk te berekenen. Voor president Harding beteekende 'thet leven van zijn vrouw. Haar geneesheer, dr. Sawyer, moest haar voortdurend verzorgen, hetgeen hem dwong, zijn practijk in Ohio op te geven. Een

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 14