15 President Roosevelt met zijn dochter en twee kleinkinderen op weg van Washington naar Hyde Park (N. particulier burger, die zoo ziek werd als Wilson tijdens zijn tweede ambts-periode, zou een heel vermogen uit moeten geven, om de verzorging te krijgen, die nu gratis geschonken werd. Beroemde specialisten, die op het Witte Huis geroepen worden, plegen geen rekeningen te sturen. Bovendien achten leger en vloot zich verplicht, den president, die hun opper bevelhebber is, alle medische attenties te bewijzen, waarover zij kunnen beschikken. Het Witte Huis krijgt dus steeds een voornaam officier van gezond heid, gratis medicijnen en verplegingsartikelen, gra-_ tis verpleging, gratis gebruik van alle toestellen enz. Als een geneesheer met een kennis als zoo'n hoofd officier van gezondheid zich tot den dienst van één gezin zou willen beperken, eischte hij daar allicht een S 20.000 per jaar voor. Eens, onder den oorlog, werd een president ziek in een hotel. De voornaamste geneeskundigen waren trotsch, als ze bij zijn bed geroepen werden. Een groot deel van het hotel werd voor den dienst van den zieken president gereserveerd. Na diens herstel en voor het vertrek vroeg de secretaris van den president om de rekening. De hotelhouder zei na tuurlijk, dat er geen rekening w&s. 't Was hem een genoegen, zijn vaderland, om zoo te zeggen, een dienst te hebben bewezen. Toen wou de secretaris althans een fooi geven voor de buitengewone dien sten van 't hotel-personeel. Eindelijk stemde de hotelier er in toe, daarvoor S 400 aan te nemen misschien 10% van de waarde der bewezen diensten. De secretaris, die met een president reist, vraagt altijd de rekening, als hij een hotel verlaat, maar wat zóii hij opkijken, als hem een nota gegeven werd Hierbij komt nóg een groot verschil tusschen den president en een gewoon burger, die 8 75.000 's jaars verdient. Die laatste, zakenman of filmster, moet zijn vacantie zelf betalen, terwijl de president veel goedkooper rondkomt, als hij uitgaat. Ook de be waking tegen roovers en schakers, waartoe die andere burgers vaak verplicht zijn, en die heel duur uit kan komen, wordt den president gratis verschaft. Als het gelaat van den president 's morgens stop pelig is, gaat hij zijn particulier kapsalon binnen en wordt geschoren en anderszins verfraaid. De staat betaalt den man, die hem scheert, en de scheerzeep en verdere benoodigdheden. Dit is een oud, eerbied waardig gebruik. 5. Bij het vervoer van den president treedt er een soortgelijk verschijnsel op als het vragen om een hotelrekening en er geen krijgen. Het Witte Huis krijgt een extra-trein, door er niét om te vragen, en betaalt voor dien extra-trein niet meer, dan zooveel eerste-klas-kaartjes, als er menschen meegaan zoo die menschen ten minste geen ambtenaren of militai ren zijn. De president wil reizen. Er wordt een salonwagen in een sneltrein gereserveerd. De president zal later doen weten, wie er meegaan. De spoorwegmaatschappij echter antwoordt, dat zij den president liever per extra-trein vervoert. u begrijpt, de verantwoording. De president geniet die weelde, en betaalt twee of vier gewone kaartjes, terwijl anders een extra-trein op z'n aller minst vijfentwintig maal een enkele reis kost. De eene president reist weinig, de andere veel. Taft reisde veel, Hoover zeer weinig. Roosevelt is van 4 Maart 1933 tot 31 Juli 1936 vierhonderd dagen uit Washington weggeweest. Hij heeft, als opperbevelhebber van de vloot, vrij varen. Op een oorlogsschip betaalt hij zijn maal tijden, maar dit niet duurder dan een onderluitenant. Ook het presidentieele jacht behoort tot de vloot, dus betaalt het rijk alle kosten voor onderhoud en bemanning. Het huidige jacht van Roosevelt, de Potomac, is 55 m. lang, meet 300 ton en is met 30 koppen bemand. Hield een particulier zoo'n schip, dan kostte 't hem tusschen de 8 50.000 en 8 100.000 per jaar, al naar 't practisch gebruik. Nu zwijgen we nog over de kosten voor de torpedojagers, die net presidentieele jacht plegen te begeleiden, en de watervliegtuigen, die er post en kranten heen plegen te brengen. 6. Al het personeel van den president, zijn kamer dienaar en de kamenier van zijn vrouw inbegrepen, wordt door het rijk betaald. Hoeveel personeel er op het Witte Huis is, valt echter moeilijk te zeggen. Er is namelijk gewoon en buitengewoon personeel. Wat het eerste betreft Mrs. Roosevelt bracht negen employé's mee op het Witte Huis, waardoor zij alle negen rijksambtenaar werden. Maar er is nog veel ander rijkspersoneeladministratieve krachten bij voorbeeld. De hoofd-suppoost heeft o.a. het toezicht over de garage en de kassen maar een van zijn as sistenten wordt betaald door Oorlog en een ander dooi' Publieke Werken. Het onderhoud van het gebouw, en grootendeels ook de schoonmaak, geschiedt door de genie hier voor, alsmede voor verwarming, verlichting, park- onderhoud enz. stond op de begroo ting van 1936 een bedrag van 8 143.298. Daar moet nog bijge teld worden het salaris van een kapitein der genie, die deze zaken beheert, en van een paar bea mbten der hoofdstedelijke beplanting, die onder Binnenlandsche Zaken res sorteert. Als een president komt ontbijten is zijn tafel versierd met pasge- sneden bloemen. Er worden dage lijks zes- a zevenhonderd versclie bloemen op het Witte Huis ge bracht, uit de kassen, waarvoor de hoofdstedelij ke beplanting de meeste kosten draagt, 't Is, of die bloe men niets waard zijn. Er komen dagelijks nieuwe in alle gebruikte kamers van het Witte Huis; 's avonds nemen de secretarissen en anderen ze mee. Ook komen er bloemen uit de kassen, als er een vriend van den president ziek is, of trouwt of sterft, en ze worden door een bediende van het Witte Huis bezorgd, met een kaartje. Dit alles kost den presi dent niets. 7. Alle kranten van eenig belang worden voor den president gekocht. Rijksambtenaren knippen alles Mevrouw Roosevelt en haar dochter hij een rijtoer door Rock Cree Pari te Washington. Privé-salon in het Witte Huis. uit, wat hem interesseeren kan en plakken 't netjes op vellen geel papier. De bewoners van het Witte Huis krijgen bovendien gratis weekbladen, tijdschrif ten en boeken. Een president moet natuurlijk op de hoogte blijven, maar toch mag men gerust ook een deel van deze kosten bij zijn privé-inkomen rekenen. Als een president paarden noodig heeft voor zich of de zijnen, of voor gasten, worden hem rijdieren verstrekt uit de stallen van het leger. Een bijzonder voordeel vloeit den president met iedere post toe de geschenken, die hem met trots en toewijding gezonden worden. Zoo komen er taarten op het Witte Huis, en gebreide sokken, en kisten vruchten, rollen stof, doozen ondergoed, overhemden, sieraden, kolossale kalkoenen, reuzen- meloenen, honden, piano's, prachtige paarden, en zelfs wilde dieren, alle soorten, van krokodillen af tot zebra's toe. En met al deze geschenken gaat weer een niet te becijferen, onschatbaar voordeel samen de genegenheid des volks voor het staatshoofd, die wij mogen het niet zwijgen voor dezen en genen president een kostbaarder gave is geweest dan alle emolumenten, door het Congres toegestaan. Maar met dat al het salaris van 8 75.000 is nog maar een klein deel van het inkomen van den pre sident HDe lezer kan nu zelf trachten te berekenen of te schatten, hoeveel president Roosevelt in wer kelijkheid verdient. Al zeggen we natuurlijk geenszins, dat de man het niet hebben mag

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 15