DE LAATSTE MOHIKAN DE EN R Hoewel er tot nog toe geen enkele behoorlijke vertaling van Cooper's boek,,De laatste der Mohikanen", is verschenen, zoo is dit beroemde werk toch reeds door ontzaglijk velen ver slonden. We hebben nu gemeend onzen lezers het genoegen te moeten doen, dezen zeldzamen roman in een uitstekende moderne bewerking voor hen ter beschikking te stellen tegen een premie-prijs van slechts 17 1!2 cent. Nadrukkelijk maken we er echter op attent dat deze aanbieding uitsluitend en alleen voor onze abonné's geldt, daar zij als premie bedoeld is. Het is niet louter en alleen fantasie wat aan dit werk ten grondslag ligt. Het hoofdmotief van het verhaal (tenminste zooals de film het weergeeft) berust op de belegering van het fort William. Henry aan het prachtige George- meer. 3000 Engelsche soldaten onder aanvoering van kolonel Munro weerstonden een belegering van 8000 Fransche en Canadeesclie soldaten en 2000 Indianen. Tezelfdertijd vertrokken uit Albany de beide dochters van kolonel Munro, die haar vader in het fort wilden gaan opzoeken en hare teere levens toevertrouwden aan een zekeren majoor Magna, de verraderlijke spion en gids welke rol door Bruce Cabot met veel overtui ging wordt gespeeld. Ileyward en 'n verraderlijken Hu- rori-Indiaan, Magna genaamd, die het gezelschap tot gids moest die nen. Zijn de onbetrouwbaarheid van den gids, de lieftalligheid der beide meisjes, en de onbeantwoor de liefde van den majoor op zich zelf reeds factoren genoeg, om reeds dadelijk een geweldige spanning te veroorzaken,het is betrekkelijk toch nog niets in vergelijking met de wijze, waarop het drama zich ver der ontwikkelt. Daarin maakt men kennis met den spoorzoeker Haviksoog, wiens intelligentie en combinatievermo gen zoo groot en intens waren, dat men deze figuur alleen reeds be schouwt als 'n litterairen voorvader van den lateien Sherlock Holmes. Ook de Indianen, die erin optreden, zoowel de goede als de kwade, zijn zuiver geteekende karakters, en al gemeen acht men het beeld, dat Cooper van hen ge geven heeft, als 't meest juiste. Ilun listige geslepen heid, hun duivelsche wreedheid en hun ongeloofelijk uithoudingsvermogen hebben hen bij de „bleek- gezichten" altijd tot zeer gevreesde tegenstanders gemaakt. Had men echter hun vriendschap verwor ven, zooals de laatste der Mohikanen die aan den kolonel en zijn troepje gegeven had, dan waren het. ook bondgenooten op leven en dood, wier mede werking absoluut zeker tot een gelukkig einde moest voeren, wat in de United-Artists-L. Barnstijnfilm dan ook het geval is. De dood van kolonel Munro. Na met de belegeraars een eervollen vrijen aftocht te zijn overeengekomen, werden de Engelschen bij liet verlaten van hst fort plotseling overvallen en bleven er van de 3000 man slechts 400 over. Het is een der meest bloedige blad zijden wit de historie van Canada. Uaviksoog Randolph Scott), de woudlooper, met liet Mohikaansche opperhoofd Gliingaehgook (Robert liana,I) en diens zoon Uncas (Philip Reedvoor den krijgsraad.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 34