DE KONINKLIJKE MARINE TE VLISSINGEN ENTEREN! Het is betrekkelijk klein, 't onderdeel onzer koninklijke marine, dat zich te Vlissingen bevindtmaar in het kader van zijn be perkten omvang heeft het groote beteekenis. Om de vier maanden levert 't. 100 manschappen af, die hun eerste opleiding tot matroos hebben genoten 100 nieuwe vrijwilligers komen er na tuurlijk telkens voor in de plaats. Begin Januari, begin Mei en begin September vinden de regelmatige wis selingen plaats. Vlissingen" is dus 'n op leidingsinstituut. Het Wacht schip (vroeger een soort van kruiser, de „Noord-Brabant", die thans geen „gevechtswaar- de'' meerheeft) vormt met zijn oefenterreinen en bijgebouwen op den wal een school, waar de vrijwilligers om zoo te zeggen in de maritieme grondverf worden gezet. Na hun opleiding hier moeten ze nog vier maanden elders tegenwoordig meestal op Ilr. Ms. „Hertog Hendrik" in 't oplei- 11 et „zeuntje spreken over den kok. dingsgareel loopen om den status van matroos te kunnen bereiken. Ter voorkoming van misver stand zij hier nog opgemerkt, dat de geheele „studie" 'n jaar duurt, waarvan 8 maanden te. Vlissingen. Dat telkens om de 4 maanden een ploeg van 100 man kan worden afgeleverd, houdt verband met het feit, dat er voortdurend twee ploegen in opleiding zijn, waarvan de een dus de andere vier maanden voor is. De opleiding vereischt een permanent kader (officieren, korporaals etc.) van ongeveer 40 man, terwijl men dan verder uit den aard der zaak nog over 'n aantal geoefende manschap- li' best te - pen als vast personeel (matro zen en mariniers), mitsgaders koks, 'n schoenmaker en andere ambachtslieden, beschikt. Het leven van den matroos-in-den-dop verloopt nauwkeurig volgens 'n schoolschen lesrooster. Tot op de minuut is zijn dagin- deeling vastgesteld. Van „plunje-wasschen" dis de marine uittrektis 't feest in Viissingen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 16