n I KERSTBOEK 1936 VAN PANORAMA PRIJS SLECHTS 65 CT. Raadsels rond een gouden hart BIJGEVOEGD EEN 4-BLADIGE KALENDER 1937 32 heeft het ieder die het zag Een rijk geïllustreerde, interessante inhoud. Een prachtige uitvoering met fraaie platen in meerkleurendruk. 64 pagina's op zwaar papier. Bestel het Kerstboek 1936 tijdig bij onze bezorgers of in den boekhandel. Rechtstreeksche toezending per post alleen na ontvangst van 75 cent in postzegels of na overschrijving van dit bedrag op postrekening 142700 van Een geschiedenis uii China door John D. Claverien Het is niet waarschijnlijk, dat u tot de laatste adem hem ontvlood. Zijn dè bevoorrechten hoort, die het lichaam zweefde een oogenblik door de gouden hart uit deze geschiedenis lucht en verdween spoorloos in een al eens met eigen oogen hebben aan- ravijn. sehouwd. Wellicht hebt u er zelfs nooit Zonder een woord te spreken, dekking van o-ehoord. zoekend achter de bamboes en hennep- Smith en Fentley mochten zich re- hoornen, naderden Smith en Fentley kenen tot de bevoorrechten, voor wie de pagode. Zij beklommen een meer de uitzondering gold. Zij behoorden dan levensgroot majolicabeeld van de als matrozen tot de equipage van het zonnegodin, heschen zich op het dak Amerikaansche stoomschip Welling ton", dat vrij geregeld Shanghai aan deed. Een zekere kapitein barker was gezagvoerder van de „Wellington". Eenige jaren voor den aanvang van deze geschiedenis had hij uit de haven van Shanghai een Chineesehen pries ter gered, die zich krampachtig had vastgeklampt aan een omgeslagen jonk en den verdrinkingsdood nabij was. Drie jaar later bezocht hij hem eens toen de Chinees pas benoemd was en openden een der luiken, die zij den vorigen dag hadden opgemerkt. Een oogen blik later hadden zij een stevig touw aan het dak bevestigd. Hierlangs lieten zij zich in den tempel afzakken. Het gouden hart van Ts'z-an lag geborgen in een vuurrood gelakt schrijn, dat van binnen bekleed was met kun stig beschilderd wit fluweel. Eenige oogenblikken later verdween het in de donkere ruimte van Smith's borstzak. Zij namen denzelfden weg terug en NASSAULAAN 51 HAARLEM tot overste van den tempel van Ts'z-an. daalden behoedzaam de heuvelhelling Teneinde wat meer luister aan dit zeld- af. En d&Ar trad hun het noodlot tege- zaïne bezoek bij te zetten, liet hij zich moet. vergezellen door de twee matrozen, Juist op het oogenblik, dat zij halver die hem als een soort lijfwacht overal wege de heuvelhelling een bamboe volgden als zijn schaduw. En die dus boschje achter zich lieten, dreunde er óók het gouden hart te zien kregen, dat een knal als een donderslag over het de Chinees kapitein Parker als blijk onrustig slapende land. Er kwam iets van dankbaarheid en vriendschap had aanhuilen door de lucht - al dichter willen toonen. en onheilspellender. De twee bleven Het gouden hart was een massieve onwillekeurig staan achter elkaar, klomp goud, die ongeveer den vorm had Toen klonken er eensklaps twee ker- van een menschelijk hart en rondom mende kreten en een doffe bons, die bezet was met robijnen. Het woog on- den grond deed dreunen. En daarna ge veer drie kilogram en de reëele han- rolden er twee lichamen de heuvel - delswaarde ervan werd geschat op helling af het eene aan den linker duizend pond. kant van het pad en 't andere aan Het bezoek van kapitein Parker den rechterkant. Ze verdwenen zonder viel in den tijd van de Chineesch-Ja- klacht of kreet in de diepe ravijnen, pansche schermutselingen toen pas ver uit elkaar. En waarschijnlijk be de strijd om Shanghai ontbrand was. merkte op hetzelfde oogenblik een Ja- Tegen het invallen van den avond pansche stukscommandant, dat hij een keerden zij aan boord terug. Zoodra verkeerde opzethoogte voor liet. richten zij alleen waren, keek Smith zijn vriend van zijn stuk had genomen, waardoor Fentley en Fentley zijn vriend Smith het projectiel vèr over het doel moest, eens aan. heenvliegen. „Duizend pond. zei Smith. ..En gemakkelijk van de hand te Den volgenden morgen constateerden doen," meende dé ander. de priesters van de pagode van Ts'z-an „Een koud kunstje alléén dien tot hun diepe ontsteltenis, dat het kost- Chinees voor de deur." bare hart van Ts'z-an gestolen was en de „Vanavond of morgenavond," be- denrwacliter spoorloos was verdwenen, sloot Fentley. „Overmorgen varen we Dienzelfden morgen werd kapitein ujt" Parker de vermissing gemeld van twee Meer woorden waren overbodig. Maar matrozen. Niemand had heil in de stad dien avond woedde er een hevige gezien, nérgens werden ze gevonden, strijd om het bezit van het Lungb.ua- nóóit vernam men meer iets van hen. spoorwegstation. De Chineesche stads- Gedeserteerd waren ze niet, want al hun wijken werden onophoudelijk beschoten bezittingen waren nog aan boord. Maar door de Japansche batterijen, die op- waar waren ze dan gebleven i Door de gesteld stonden in de Japansche con- aarde verzwolgen, verdronken en naar cessie en een regen van granaten en zee afgedreven Raadsels, die onop- brandbommen uitbraakten. losbaar leken.... „Morgenavond," besloten ze. Uitstel Een ander raadsel bleef tot in deze zou geen afstel beteekenendagen bewaard. Kort geleden daalde een Chineesche vogelnestjeszoeker in Dien avond verlieten Smith en Fent- een zeer diep ravijn af, dat gelegen was lev onmiddellijk na het invallen van de in de nabijheid van de pagode van duisternis de „Wellington". Het schie- Ts'z-an. Tot zijn grooten schrik vond ten in de stad was opgehouden, doch hij op den bodem der kloof een ge- het kon elk oogenblik weer beginnen, havend skelet. En dit skelet had iets Haastig maakten zij van die panze ge- héél bijzonders. Het was een geraamte bruik, om het Chineesche stadsdeel te met een ongeschonden hart, een verlaten. gouden hart, rondom bezet met bloed- Op een van die heuvelhellingen, half roode robijnen, verlangen achter de hennepboomen, Het was het gouden hart van glom het dak van de pagode, omrankt Ts'z-an door wilde rozen. Het vlakke land aan „Een raadsel," zei de Europeesche den voet van den heuvel was doorsneden kolonie van Shanghai. En het zou mis met diepe kloven en dicht begroeid met schien altijd een raadsel gebleven zijn, vuurkruid. Vóór die kloven lag de indien een scherpzinnige politieman tempelvijver. van de Engclsclie concessie, aan de hand De wachter zat stil ineengedoken aan van allerlei schijnbaar onsameuhan- den ingang. Hij slaakte geen kreet, toen gende feiten, de oplossing ervan met Smith en Fentley hem overvielen, gevonden had, die in deze geschiedenis Alleen klonk er een flauwe zucht, toen is weergegeven,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 32