Hei middagslaapje na den maaltijd achter een tegen wind beschermende rietmat. Iurfladenvan het schi1 naar den boerenwagen Een hoog beladen turfschip, u-aarnan het l< tot bloei. Langzamerhand ging men zich ook in onze meer Zuidelijk gelegen gewesten op het turf steken toeleggen. Interessant is het zeker, te vernemen, dat het turf- strooisel eerst sedert 1880 in den handel werd ge bracht. Het losse, grauwe veen wordt verkruimeld en vervolgens gedroogd. Fabrieken voor turfstrooisel vindt men te Hoogeveen, Avereest en Helenaveeu. Ook in het Noorden van Duitscliland heeft de veen- cultuur zich ontwikkeld tot een geheel aparte in dustrie, en verschilt de bewerking en verzending in geen opzicht van die in Noord-Nederland. Over het geheel zijn de bewoners van de veen koloniën van levendigen, beweeglijken aard. Men kan bij hen, evenals bij nakomelingen van de meeste emigreerende volken, opmerken, dat zij zijn voort gekomen uit een geslacht, dat zich verplaatste om vooruit te komen, van lieden, die iets durfden te ondernemen. Sluiten we deze korte II I beschouwing met een paar A i stroplien uit hot gedicht dat A. Winkler Prins maakte in den tijd, dat de turfstekerij nog in vollen bloei was. De dichter-predi- kant woonde immers van 1850 tot 1882 te Veendam en werd door zijn om geving geïnspireerd tot de volgende ontboezeming Wild en woest en ledig Was het ruwe veen, Slechts de heide vlocht er Kransen over heen. Boog zich over de oevers Van den bruinen plas, En verborg de diepte Van het zwart moeras. Links Ook de mulder kan wel een turfje gebruiken. De vrouwen zijn bij het lossen behulpzaam.. Gedroogde veenkluHen. Ziet, daar komen mannen Met een ijz'ren wil, Aan den zoom dier poelen Staan zij peinzend stil Broeders, op ten strijde, Op, den band geslaakt Die de schatten kluistert Door 't moeras bewaakt. t Zij onze verre hulde aan de nijvere nienschen, die daar in het Noorden en Noord-Oosten, gewapend met schop en spade, met taaie volharding hun dagolijksche, zware taak vervullen op de groote, bruine vlakten. s,.i,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 3