DE MACHT VAN HET KLEINE Een slecht humeur KALZAN Eau de Cologne Zwakte 29 door Edward Curzon Het was mijn oude vriend en com pagnon John Hentley, die mij deze geschiedenis vertelde. Ik ontmoette hem onverwacht aan post Prince Earington aan het Groote Beren meer op een dag, toen het heim wee hem voor eenigen tijd vanuit het hooge Noorden naar de grens der menschelijke beschaving teruggedreven had. Ik was ook slechts tijdelijk in Earington en sinds den dag nu zeven jaar geleden dat wij gezamenlijk de boorden van het Groote Berenmeer ver laten hadden, om elders ons geluk te beproeven, was hier alles onherkenbaar veranderd. De wetenschap en de techniek had den zich van de eertijds zoo stille oevers meester gemaakt. Zij daverden van het geweld van den arbeid, er waren mijn putten en vliegvelden in aanleg en daar, waar tien jaar geleden een uitgeputte goudzoeker zich met behulp van een armzalige schop voor den hongerdood trachtte te vrijwaren, raasden thans hypermoderne graafmachines. De we tenschap had de aanwezigheid van schier onuitputtelijke schatten aan kost bare mineralen in den bodem aange toond en de mensch zou de mensch niet langer zijn geweest, als hij niet met alle machten en krachten, die hij kon mobi- liseeren, zou hebben getracht, die schat ten uit den woesten bodem op te graven. Er lag diepe weemoed in het verdwij nen van al dat oude. Waar was de tijd gebleven, dat hier de wolf op den eland jaagde en men dagenlang tevergeefs kon zoeken naar een menschelijk ver blijf Het leek, of die tijd slechts in onze droomen had bestaan en tóch was die sensationeele metamorphose van deze onafzienbare vlakten niet langer dan zeven jaar geleden pas aangevangen. „Ja, er kan heel wat gebeuren in een paar jaren," zei John Hentley, mijn gedachten onder woorden brengend. „Het lijkt allemaal zoo kórt geleden. Dick Astor, die ongeveer op de plek,waar die tractor nu staat, bezweek aan koud vuur, toen liij drie dagen zonder hulp met bevroren voeten gelegen had de moord op John Clune de overval van dat wolvengebroed op den post alle mensclien als de grond hier eens spre ken kon, wat zou hij dón niet van een ellende kunnen verhalen De gedachte was mij uit het hart gegrepen. De herinnering maakte ons stil. Ik noemde namen en John Hentley, die mij zeven jaar geleden niet had willen volgen naar de beschaafde wereld en links en rechts gezworven had, vertelde mij wat er van hen geworden was. „Herinner je je Tom Norman nog vroeg hij plotseling Ik schoot eensklaps in den lach. „De macht van het kleine," zei ik. „Daar had hij het altijd over. Hij was te gierig, om zelf tabak te koopen. Als hij het niet van een ander kreeg, rookte hij boomblad. Wat is er met hem „Dood letterlijk bezweken aan de macht van het kleine. Een zonder linge geschiedenis, maar zeer leerzaam." Ik hoefde er niet bij John Hentley op aan te dringen, dat hij vertellen zou ik kreeg de geschiedenis terstond te hooren. „Misschien herinner je je nog, dat Tom Norman de streek hier verliet, om hoogeröp aan het meer zijn fortuin te beproeven. Er ging een niet te contro leeren gerucht, dat op de Vossengron- den aan den noordelijken oever sporen van wolfram gevonden waren en daar streek hij neer. Er stonden 'n stuk of tien hutten bij elkaar en de lui daar werkten voor gezamenlijke rekening. Tom moest daar echter niets van hebben. Hij zocht een terrein verderop, een eind hij hen vandaan, bouwde er een hut en ging voor eigen rekening aan den gang. Op dat terrein ontsprong een wel met troebel water, waaraan een onaange name smaak zat. De eerste dagen haalde hij water aan het meer, zooals ook de anderen deden, maar weldra werd hem dat te kostbaar. Het was anderhalf uur tijdverlies heen en terug, begrijp je. De anderen waren bereid willig genoeg, om hem te helpen en boden hem water uit het meer aan, mits hij bijdroeg in de vergoeding voor den man, die het haalde. Een puts water kwam hem dan op één cent te staan, maar eiken dag twee cent uit te geven voor goed drinkwater, kon hij niet over zijn gierig gemoed verkrijgen. Hij hing dus zijn gewone vermaan op van de macht van liet kleine en gebruik te het water uit de wel, waar omheen hij een put groef, dien hij behoorlijk afdekte. Zooals ik reeds zei, zochten do lui daar naar wolfram. Maar wolfram zat er even min als goud of edelgesteente, waarvan sommige optimisten droomden. Na ver loop van tijd keerden de meesten dan ook weer naar deze streken terug, waar toen juist die grootscheepsche exploi tatie aangevangen was. Tom bleef achter en mèt hem drie anderen. Zij teerden hun laatste duiten in en waren al even onfortuinlijk als de honderden, die daar vóór hen reeds naar goud hadden gezocht. De eerste winter brak aan en op een dag voelde Tom zich te ziek om op te staan. Hij had zich al maandenlang niet fit gevoeld, zei hij, maar hij had gedacht, dat hij er wel overheen zou komen. Er viel niets bijzonders aan hem te bespeuren en evenmin klaagde hij over pijn. llij voelde zich alleen maar beroerd, doch zóó beroerd, dat hij niet meer op zijn beenen kon staan. Niemand wist er raad mee en omdat hij weigerde naar den post vervoerd te worden, bleef hij daar nog wekenlang liggen. Toen begreep hij op een dag, dat het mis met hom ging en verzocht hij, de politie van post Earington te willen waarschuwen. Een week later werd hij afgehaald met de slede en meer dood dan levend naar hier overgebracht. Hij kreeg een plaats in de zieken barak, die hier kort tevoren door de ontginningsmaatschappij was ingericht en werd terstond door den dokter onder behandeling genomen. Vier dagen later stierf hij echter aan een onbe kende ziekte, zooals de dokter moest bekennen. Het spreekt bijna vanzelf, dat de politie nieuwsgierig werd naar die onbe kende ziekte. Zij steekt in deze streken nu eenmaal graag haar neus in alle zaken, die onverklaarbaar lijken en dus trok S/of op pag. 32 Altijd IMPERIALE in prijzen van 25 ct, 60 ct, f 1.-, 1.20, 1.85, 2.20, 3.2C en hooger. VERITABLE in prijzen van 20 ct, 45 ct, 65 ct, 30 ct, f 1.-. 1.25, 1.30, 1.90 en hooger een Haar liefste geschenk is wel zoo n sierlijke flacon mei die heerlijke Eau de Cologne Boldoot. Boldoot is om haar wonderlijk opwekkende kracht en haar verrukkelijk frisschen geur het Sint Nicolaasgeschenk, dat door iedereen met blijdschap wordt begroet. In alle goede zaken vindt U thans een keurige collectie Boldootgeschenken. Sierlijke moderne flacons in luxe ver pakkingen welkom cadeau NEDERLANDSCH FABRIKAAT is meestal een teeken van Kinderen in hun groei- tijd moeten veel en veel meer mineralen in hun voedsel krijgen dan volwassenen. Wanneer hierop niet gelet wordt, worden ze zwak en prikkelbaar. Geef Uw kind Kalzan en gij zult met vreugde bemerken, dat „lastige kinderen" meestal slecbts v e r- zwakte kinderen zijn. Kalzan zal Uw kind weer kerngezond en vroolijk maken. HET CALCIUM NATRIUM VOEDSEL voorkomt alle gevolgen van een tekort aan mineralen in hel lichaam zooals: Prikkelbaarheid der zenuwen, bloedarmoede, tandbederf, huid uitslag, zwakte iu groeiende kinderen, onregelmatigheden by vrouwen, etc. In alle Apotheken en Drogisterijen in poeder en tabletvorni a 1.25 en 2.25 per verpakking.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 29