SUKKELDE MET DE SPIJS VERTERING DE BLANKE RADJA'S VAN SERAWAK KRUSCHEN ^PLEEGs^ SALTS 's morgens hyee 's avonds twee VERKRIJGBAAR BIJ ALLE APOTHEKERS EN DROGISTEN ,.Op zekeren dag zag ik, dat er zes zouten in waren. Daarom probeerde ik Kruschen. Het was met mij eenvoudig het geval van den zakenman, wiens werk meebrengt, dat hij aan slechte spijsver tering lijdt en aan rheumatiek en die eigenlijk iets noodig heeft, dat niet alleen het bloed zou zuiveren, maar de geheele ■werking van zijn organisme zo-u verbeteren. Ik had van alles gebruikt, maar geen Kruschen, omdat ik dacht, dat het hetzelfde zou zijn als zooveel andere middelen. Toen probeerde ik toch nog Kruschen En hier eindigt mijn relaas. Ik kan alleen zeggen, dat ik er niet meer buiten zou willen. Het houdt mij perfect in orde en ik ben nu 64 jaar. Kruschen is heel wat meer dan een eenvoudig laxeerzout. J. 8. Hte T." (Origineele brief ter inzage.) Overworking, zorg, te veel zittend leven, dit alles zijn oorzaken voor de verslapte werking der verschillende in wendige organen. Indigestie is een van de eerste gevolgen. Onvoldoende afvoer. die leidt tot een verstopping van het organisme door giftige afvalproducten, is een ander schadelijk gevolg. Het bloed wordt overladen met onzuiverheden, die de algeheele gezondheid ondermijnen en de gewrichten kunnen aantasten met rheumatiek. De zes zouten in Kruschen sporen de inwendige organen, maag lever en nieren aan. Uw bloed wordt gezuiverd. U vergeet indigestie rheumatiek en U krijgt dat gevoel van geestelijke en lichamelijke opgewektheid is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothe kers en erkende drogisten a ƒ0.40, f 0.75 en 1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels- Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. KINDER VERZORGSTER KINDERJUFFROUW Regelmatig worden vele Cursisten van ons in bovenstaande betrekkingen ge plaatst. Onze prettig geschreven les sen leiden U volledig op. Schrijf eens een brief om inlichtingen; het ver plicht U tot niets. Vermeld Uw ge boortedatum. Ieder, die de lagere school heeft bezocht, kan de cur sussen volgen en met onze hulp zijn doel bereiken. AO Q A INSTITUUT VOOR O O \J BRIEFONDERWIJS ERNST CASIMIRLAAN 26- ARNHEM Dir. J. VAN DER BIJ - HOOFDONDERWIJZER De radja van Serawak, Sir Charles Vyner Brooke, is met zijn dochter op weg van Engeland naar Sera wak. De Itanoe rechts bracht man en dochter naar het station. Miss Valerie Brooke is twin tig jaar oud. Dit is een zeldzame foto zij wil niet graag gekiekt worden, omdat zij „ca mera-, Achtennegentig jaar geleden ver- normale omstandigheden mogen alleen kocht James Brooke, een jonge oude mannen, wier leven ten einde officier van het Engelscli-Indische loopt, ze aanraken. Moeten echter, de leger, zijn bezittingen in het vaderland, opgeschoten jongens afgericht worden verzamelde een bemanning van avon- tot de oorlogen, die de blanke radja turiers op het jacht Royalist en zeilde voorgoed tracht te voorkomen, dan 9000 mijlen ver, om „den Maleischen worden de hoofden lager gehangen. De arcliipel te verlossen uit de barbaarsch- jongelui slaan er tegen met speren en beid". lansen, om daardoor kracht tot den Binnen twee jaar was hij radja van strijd te verwerven, een staat aan de noordkust van Borneo, Als er dorps-notabelen sterven, eischt ruim anderhalf maal zoo groot als de traditie, dat de rouw voortduurt, tot Nederland en België samen. Zijn onder- een nieuw hoofd is toegevoegd aan de danen waren Dajaks, luitjes, die de verzameling der gemeenschap. Tegen- veranda's van hun huizen, van hout of woordig leent men het verlangde voor- bamboe opgetrokken, versierden met werp van een naburig dorp, en als dat menschenhoofden. niet kan, gaat er een boodschapper naar Sir James, radja van Serawak op het naaste gouvernements-hureau, om Borneo, regeerde zevenentwintig jaar, er een te vragen, en liet zijn rijk na aan zijn neef Charles Oerawak wordt een land van eeuwigen zomer, „Tuin inde Zon",genoemd. Het hoofdstadje Tho Kuching ligt 1° 33' 10" benoorden den evenaar, maar Johnston Brooke, die in 1917 werd op gevolgd door zijn neef Sir Charles Vyner Brooke. En dezer dagen is A. W. D. Brooke, neef van Sir Charles, na te Oxford zijn studies voltooid te hebben, de hitte is er nooit ondraaglijken hot uit de beschaafde wereld naar een uit- regent „zelden vierentwintig uur achter hoek van Serawak getogen, waar geen elkaar" de zon schijnt altijd nog weg heen leidt, en waar de radio en de tussclien de buien door. rivier de eenige verbindingen met de Toen de eerste Brooke in 1840 met de rest van de blanke menschheid vormen. Royalist langs de noordkust van Borneo Als hij daar, tussclien de krokodillen voer, woedde er juist een opstand tegen en pythons van de kust, de taal der den inlandsehen radja, Moeda Hassim. Zee-Dajaks geleerd heeft, moet hij het Toen Brooke en zijn bemanning met binnenland in, om zicli tussclien de Britsche musketten die revolutie van wilde zwijnen en honigberen en orang- blaaspijp en giftige pijlen bedwongen oetans de taal der Land-Dajaks eigen hadden, was de radja zoo dankbaar, dat te maken. Zoo zal hij zich voorbereiden, hij Serawak aan den jongen Engelsch- om de volgende blanke radja van Sera- man overdeed. wak te worden, het beschavingswerk Brooke koos geen zee meer hij aan- van zijn familie voort te zetten, en vaardde den troon en begon dadelijk tevens toe te zien, dat de petroleum een (vrijwel Engelsch) wetboek in te onverstoord blijft vloeien van de Sera- voeren, dat den inboorlingen voorspoed waksehe bronnen naar de vlootbasis bracht, doordat het diefstal, zeerooverij Singapore. en burgerkrijg verbood. De drie geslachten van Brookes, bij- Eenentwintig jaar later erkende gestaan door de Britsche vloot, zijn er Groot-Brittannië Serawak als onaf- in geslaagd den Dajaks zooveel bescha- hankelijken staat, wat het nu nog is. ving bij te brengen, dat die hun vroeger In 1888 droeg de radja in een verdrag beroep van zeerooverij niet meer uit- de leiding van zijn buitenlandsche za- oefenen. Het koppensnellen is streng ken aan Londen over. verboden, maar gebeurt in het berg- lii 1910 werden er olievelden ontdekt, achtig binnenland aan den evenaar Staatsschuld is er niet. De bodem, nog toch nog en daar, waar geen koppen voor een groot deel onontgonnen, is wel meer gesneld worden, leent het eene zoo rijk, dat het land in allen afzien- dorp oude hoofden uit aan het andere, baren tijd vrij van schuld zal kunnen om den rijstoogst te doen gedijen en blijven. ter opluistering hij begrafenissen. Want, De krijg tussclien de stammen, het meent men, de geest of ziel hangt met, koppensnellen en de zeerooverij zitten den schedel samen wie het hoofd van den Dajaks echter nog steeds in hot, een verslagen vijand bewaart, houdt bloed en in de overlevering steeds is er diens geest in zijn machtvoortdurende waakzaamheid en een Er zijn zelfs buitenposten, waar de politiemacht, van 800 man noodig ge- ambtenaren van het burgerlijk bestuur, weest, om die hebbelijkheden te onder- stoere Lngelschen met korte broeken drukken. In 1867 werd het paleis van en zonnehelmen, mummies van men- den toen regeerenden Brooke platgo- schenhoofden in voorraad houden en brand door Chineesohe zeeroovers, die aan dorpen uitleenen, om te voorkomen, den blanken radja de wildernis in dat de krijgers 's nachts uittrekken mot dreven. speren en vergiftige pijlen om hun bezit De jonge A. W. D. Brooke krijgt in aan die griezelige talismans te verrijken, zijn toekomstig rijk een reeks vliegvel- De hoofden worden opgehangen aan den van de Engelsche luchtmacht langs de voorgalerijen der lange huizon, die de kust, die van groot strategisch bo- elk meerdere families herbergen, en in lang is met hot oog op Singapore.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 8