Schiereiland der fijnproevers KAMTCHATKA Natuurlijk, ik zie u al uw geciviliseerden neus optrekken, wanneer iemand u een verlaten Jakoeten-hol of een ongebruikte paalwoning zon aanbieden op Kamtchatka, het oostelijk ste schiereiland van heel het Verre Oosten, daar, waar de Japansehe eilandenrij in 't Noorden nadert tot de Siberische kust. Neen, zelfs de modernste be huizing, die men er de laatste jaren kent en als het toppunt van gemak en gezelligheid beschouwt, een blokhut, zou uw zin voor comfort maar weinig bevredigen Het zou u maar matig aanstaan, naar zoo'n land te verhuizen en uw auto, tram of trein te verwisselen voor -het eenige verkeersmiddel der Kamtchadalen rendier- of honden-slee. U hebt wel een ander begrip van veiligheid en wegenbouw dan de inboorlingen, die niet anders een uitstapje naar 't binnenland kunnen maken, dan door de lage sporen te volgen, die de logge beren getrokken hebben door liet metershooge, ruige gewas der jungles en toendra's, waar u zich zelfs met geen bijl een weg door banen zoudt. U zoudt er voor passen, het. dieet, te volgen, waartoe de harde natuur van het hooge Noorden dwingtwat aardappelen, kool, peentjes en als toegift wat bessen Roggebrood is er soms te krijgen, wanneer in '11 gunstigen zomer de oogst niet mislukt is. Nu ja, klaver en lijnzaad kunt u als dessert, nog krijgen, maar dat is dan ook liet hoogtepunt van Kamtchadaalsche weelde. Misschien staan u de eenige beroepen, die het schiereiland kent, niet aanrendierteelt, pelsdier- jacht en vischvangst. Misschien ook bent u niet zoo belust op muskietenplagen, sneeuwstormen, moesson-regens. E11 zeker houdt u niet zoo van pokken en mazelen, pool-hysterie en andere grieze- II cl visschrrsi lige ziekten. brengen in t.i of aardbeviii] de eenentwii werkende en zoogenaamd zoo erg vas vulkanen En toch ii waar zij u de rendier- liun flapper»11 zee-Korjakon woningen, li aa 11 allerlei ke ziekten Lamoeteh tiseiie tarnt primitiere hun ditoliu d. I u winden 111 '1 landschot In r nu 1 ge] 111 01 >r t en ke tka kabeljai wegsclu u onder je met durft v Hariij Ja, (lil Kanitch 11 en wol Blanken in blikji van Ei Zelfs de naaimachine is ia Kamtchatku doorgedrongen. De vangst van één dag meer dan 1000 ton snoekbaars ligt op den oever der zee uitgespreid.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 20