Kloosterbalsem J MECCANO vroeger gekwelddoorRHEU MA TIEK! AKKER' s VVie in den klauw van de trommel raakt, is verloren Trommels geheimzinnige in strumenten, die voor den in boorling bezield zijn met een machtige, magische kracht. Wie aan deze trommels denkt, hoort in gedachte een dreigend geroffel. De stem van het oerwoud. Zij is de betooverende roep in de wildernissen van Afrika, Zuid-Amerika en de Caribische eilanden. Soms stooten zij korte, scherpe signa len door de bosschen, dan weer vullen zij woud en woestenij met vroolijke, dansende tonen of met droomerige en klagende, geluiden, maar als zij vlug en krijgshaftig gehanteerd worden, dan is het in die eenzame streken niet veilig. Door een primitief instinct begrijpen we de gestemdheid van deze muziek, al kunnen wij haar taal niet verstaan. Want de inboorlingen trommelen niet uitsluitend om muziek te maken, zij doen dit ook als ze, op verre afstanden, berichten aan elkander overbrengen. In Kameroen beteekent het roeien van de trom meestal iets anders dan op Haïti. Op de Caribische eilanden vervult de trom slechts nu en dan de functie van boodschapper. Hoofdzakelijk wordt zij hier gebruikt voor fijn gesyncopeerde dansmuziek en zoo nu en dan laat zij eveneens haar mysterieus geluid hooren bij godsdienstige plechtig heden. Voor Afrikaansche ooren hebben de geringste variaties in maat en toon een beteekenis, die voor hen even be grijpelijk is als voor ons de zin van de woorden, die door de radio gesproken worden. Het seinen met de trommels zouden wij dan ook eenigszins kunnen vergelijken met onze draadlooze tele grafie. De inlanders uit Kameroen en ook hun buren, die de uitgestrekte wilder nissen bevolken, beschouwen de taal van de trom als een wetenschap. Slechts enkele intelligente leden van al die stammen kunnen de woorden verstaan, die de trommels spreken. Het is dan ook zulk een ingewikkelde wetenschap, dat de inlanders, die haar beoefenen, genoodzaakt zijn, hieraan hun geheele leven te wijden. Met een enkelen tik van een bepaalde toonhoogte en kracht wordt een woord aangeduid, zoodat het seinen met de trom veel vlugger gaat dan bij ons het telegrafeeren, omdat de morseteekens, die wij gebruiken, hoofdzakelijk letters weergeven. Met een nimmer falende zekerheid worden de boodschappen op deze wijze in een ommezien van dorp naar dorp geseind. Zoo kon het gebeuren, dat de tijding van het overlijden van koningin Vic toria en later het doodsbericht van koning George den vijfden reeds dagen en zelfs weken in het binnenland be kend waren, toen de eerste mededee- lingen van de blanken deze, afgelegen plaatsen bereikten. Het is niet mogelijk om de grenzen te bepalen, waarbinnen we de klanken van een enkele trom kunnen waarnemen, omdat factoren als de atmosfeer en de plaatselijke toestand van het terrein steeds grooten invloed uitoefenen op de voortplanting van het geluid. Bij de inlanders uit de bosschen van Guyana bedraagt de uiterste afstand niet meer dan drie Engelsche mijlen, maar in Afrika kan het geluid veel verder gaan. Laurence G. Green heeft in zijn voor treffelijk boek „Great African Mysteries" vastgesteld, dat een trommel, indien de omstandigheden gunstig zijn, voor 'u geoefend oor op een afstand van twin tig Engelsche mijlen nog te hooren is Toen generaal Gordon, nadat hij tien maanden Khartum verdedigd had, op 26 Januari 1885 de stad moest opgeven en door de belegeraars vermoord werd, was zijn nederlaag reeds denzelfden dag in Sierra Leone bekend. Het bericht had dus, binnen een enkelen dag, twee- endertighonderd Engelsche mijlen afge legd Dit was 't werk van de trommels Welk een uitnemende organisatie, die zooiets tot stand kan brengen De telegrafie van de trommels kent geen grenzen. Zij heeft een eigen, interna tionale taal, de eenige taal, die het ge meenschappelijk bezit is van de talrijke Afrikaansche stammen. Merkwaardig is, dat sommige trom mels hoog gestemd zijn, terwijl andere lage geluiden kunnen voortbrengen. De inlanders zeggen, dat de eerste vrou welijke stemmen hebben, terwijl de laatste over mannelijke stemmen be schikken. Het hanteeren van de trommel der inboorlingen verlangt veel meer oefe ning dan het bespelen van het moeilijk ste muziekinstrument uit de beschaafde wereld. Voordat de blanke overheer- schers kwamen, werd de trommel slager, die een fout maakte, wreed gestraft. Meer dan eens is het gebeurd, dat een trommelslager de handen werden afgekapt, omdat hij een val- sche noot speelde Misschien geschieden zulke wreedheden nog in streken zoo als de hijna ontoegankelijke wildernissen in den Franschen Congo, waar zelden blanke vreemdelingen komen. In Abessinië was tijdens den oorlog met Italië de trommel het voornaamste verbindingsmiddel tusschen keizer Haile Selassie en zijn bevelhebbers aan de verscheidene fronten. De oorlogsbe richten, die begonnen met de woorden „Een nog niet bevestigd gerucht van. enz." waren in vele gevallen afkomstig van een trommel. Onder de Europeesehe en Amerikaansche journalisten be vonden zich verslaggevers, die dit alles niet konden gelooven, totdat zij met eigen oogen zagen, hoe. vlug de boodschappen door middel van trom mels van den eenen post naar den ande ren geseind werden. Ook de blanke kolonisten profiteeren soms van den ,.trommelomroep". De Fransche autoriteiten op liet Duivels eiland hebben meermalen van deze „trommelradio" met succes gebruik gemaakt. De trommels doen hun plicht en evenals keizer Jones tijdens zijn noodlottige vlucht door de tam tams krankzinnig werd, is menigeen alleen reeds door het sombere, onheilspel lende geluid van de trommels radeloos geworden. Kloosterbalsem is steeds on schadelijk en is het onover troffen wrijfmiddel bij rheuma Hek, rheumatische zenuwpijnen, jicht. spit. stramheid, spierver- rekkingen, enz. Ook ongeëve naard bij oude en nieuwe wondenbrandwonden, uitslag, schraalheid, wintervoeten. Alom verkrijgbaar. Per doos van 10 gr. f 0.55 Per pot van 25 gr. f 0.62% „Ik kan gerust zeggen, dat ik tot mijn 50ste jaar nooit iets gemankeerd heb. Alleen van mijn oogen had ik een beetje last, maar daarmede ben ik geboren. Ik zou dan ook vol maakt tevreden en gezond geweest zijn, als vanaf toenliiet hevige rheumatiek-aanvallen mijn leven begonnen te ver gallen. Ik heb altijd hard gewerkt en wilde nog iets van mijn leven profiteeren. Dus zocht ik op alle manieren naar 't geneesmiddel, dat mij van dit pijnlijk ongemak zou ver lossen. Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend van mijn leeftijd mij vertelde, welke wonderbaarlijke ondervin dingen hij had opgedaan met Kloosterbalsem. Xu ik zelf dit wonderlijke middel volgens de gebruiksaanwijzing heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik mij even jeugdig en monter voel als een knaap van 30 jaar, en dat, niettegen staande ik met Allerheiligen de 7 kruisjes hoop te bereiken (Origineel ter inzage.) B. te Z. Er bestaat geen spel ter wereld, dat Meccano zelfs maar terzijde kan streven in belangwekkendheid voor jongens. Meccano is ECHTE werktuigkunde in het klein. De modellen worden gebouwd met behulp van ECHTE werk tuigkundige onderdeelen, die steeds weer opnieuw gebruikt kunnen worden voor het maken van honderden verschillende modellen—kranen, bruggen, auto's, vlieg tuigen,feitelijk welhaast ieder voorwerp, dat in de moderne practijk der werktuigkunde voorkomt. Het systeem is zoo eenvoudig, dat iedere jongen onmiddellijk met bouwen kan beginnen. Vertel je Vader maar eens, dat je een Meccano uitrusting wilt hebben voor St. Nicolaas of Kerstmis. Geen PrijsverhoogingPrijzen van f. 1.25 tot f. 200.00 OVERIGE MECCANO-KWALITEITSARTIKELEN De prachtige serie Meccano-artikelen omvat ook HORNBY TREINEN met TOEBEHOOREN voor het spelen van het groote spoorwegspel VLIEGTUIGBOUWDOOZEN voor het bouwen van vliegtuigmodellen AUTOMOBIEL-BOUWDOOZEN. waarmede de meest uiteenloopende typen van auto's gebouwd kunnen worden DINKY BUILDER-BOUW- DOOZEN. een boeiend bouwsysteem voor jonge kinderen DINKY- TOYS met een serie van meer dan 250 aantrekkelijke modellen en ten slotte het nieuwe POPPENHUIS DOLLY VARDEN." Vraagt je leverancier je al deze mooie dingen eens te laten zien. DE MECCANO CATALOGUS VAN 1936 Iedere jongen en ieder meisje moest eigenlijk een exemplaar van dezen volledigen catalogus van 36 bladzijden hebben. Haal er vandaag nog één bij je leverancier, of schrijf rechtstreeks aan ons depot voor engros. De catalogus bevat volledige bijzonderheden over alle goede en mooie dingen, die in Meccanoland vervaardigd worden. HAUSEMANN HÖTTE (Afd. 35) Kromboomssloot 59 Amsterdam 20

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 29